Հունվարի 27-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Դավիթ Հարությունյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, ինչպես նաեւ ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեցին ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ: Հանդիպումը նախաձեռնել էր հայկական պատվիրակությունը:
Հանդիպման սկզբում շնորհավորելով պրն. Չավուշօղլուին ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչները  խնդրեցին պարզաբանումներ ներկայացնել նախօրեին ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանը տրված պրն. Չավուշօղլուի հարցազրույցի կապակցությամբ:
ԵԽԽՎ նախագահը հայկական պատվիրակության անդամներին պարզաբանել է, որ ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը մեկնաբանել է իր խոսքերը, ինչի արդյունքում խեղաթյուրվել է իր ասածի իմաստը: Ըստ պարոն Չավուշօղլուի, ինքը չի օգտագործել հարցազրույցում օգտագործված բառակապակցությունները, այլ խոսել է տարածաշրջանում առկա խնդիրների մասին, այդ թվում Ռուսաստան - Վրաստան,  Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան -Թուրքիա հարաբերությունների մասին, որոնք պետք է կարգավորվեն բանակցությունների միջոցով, որ ԼՂ հարցի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում է եւ որ ինքը համարում է, որ ԵԽԽՎ-ն կարող է աջակից դերակատարում ունենալ բոլոր հակամարտությունների լուծման ուղղությամբ, հատկապես այն հարցերում որոնք առնչվում են մարդասիրական խնդիրներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի ղեկավարության ուշադրությունն ենք հրավիրում ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուի` ս.թ. հունվարի 26-ին ադրբեջանական «APA» լրատվական գործակալությանը տրված հարցազրույցին, որում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահը հանդես է եկել կանխակալ տեսակետներով Լեռնայ...
Հունվարի 27-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների  հերթական նիստերը: Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նիստ, որտեղ քննարկվեցին եւ դրական եզրակացություն ստացան մի խումբ օրինագծեր: Մի շարք օրինագծերի ...
Շնորհակալագրեր` Բանակի օրվա առթիվ
Հունվարի 27-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալագրեր եւ  դրամական պարգեւներ հանձնեց  ՀՀ զինված ուժերում երեք որդի ունեցող 11 ընտանիքների` Բանակի օրվա կապակցությամբ: Հայոց բանակի 18-րդ տարեդարձի նախօրեին խորհրդարանը հյուրընկալել էր  զինծառայողների ծնողներին, փոխվարչապ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Իրանի արտգործնախարարին
Հունվարի 27-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մանուչեհր Մոթաքիին, որը Երեւանում է գտնվում հայ-իրանական կապերի կոորդինացման միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Ողջունելով հյուրին եւ նրա ղեկավարած պատվի...

27 января в Страсбурге члены делегации НС РА в ПАСЕ Д.Арутюнян, Н.Зограбян, а также постоянный представитель РА в СЕ, посол З.Мнацаканян встретились с новоизбранным Председателем ПАСЕ М.Чавушоглу. Встречу инициировала армянская делегация.
Поздравив г-на Чавушоглу с вступлением в должность, представители армянской делегации попросили дать разъяснения по поводу данного накануне г-ном Чавушоглу интервью азербайджанскому информационному агентству АРА.
Председатель ПАСЕ разъяснил членам армянской делегации, что указанное агентство прокомментировало его слова, в результате чего был искажен смысл сказанного им. По Чавушоглу, он не употреблял использованных в интервью фраз, а говорил о существующих в регионе проблемах, в том числе об отношениях Россия – Грузия, Армения – Азербайджан, Армения – Турция, которые должны быть нормализованы путем переговоров, о том, что урегулирование Нагорно-Карабахского вопроса – в формате Минской группы ОБСЕ, и он считает, что ПАСЕ   может реально  содействовать в разрешении всех конфликтов, особенно в вопросах, касающихся гуманитарных задач.
Привлекаем внимание руководства Национального Собрания РА к интервью новоизбранного Председателя ПАСЕ М.Чавушоглу, данном 26 января с.г. азербайджанскому информационному агентству АРА, в котором  новоизбранный Председатель Парламентской Ассамблеи Совета Европы выступил с предвзятыми точками зре...
Благодарственные грамоты – в связи с Днем Армии
27 января Председатель НС РА Овик Абраамян в связи с Днем Армии вручил благодарственные грамоты и денежные премии  11 семьям, имеющим троих сыновей в Вооруженных Силах РА. В честь 18-й годовщины Армянской армии парламент гостеприимно принял родителей военнослужащих, премьер-министра, минис...
Председатель НС РА принял министра иностранных дел Ирана
27 января Председатель НС РА Овика Абраамян принял министра иностранных дел Исламской Республики Иран (ИРИ) Манучехра Моттаки, который находится в Ереване для участия в 9-м заседании Межправительственной комиссии по координации армяно-иранских связей.  Приветствуя гостя и возглавляемую им делег...