Հունվարի 27-ին Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Դավիթ Հարությունյանը, Նաիրա Զոհրաբյանը, ինչպես նաեւ ԵԽ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեցին ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուի հետ: Հանդիպումը նախաձեռնել էր հայկական պատվիրակությունը:
Հանդիպման սկզբում շնորհավորելով պրն. Չավուշօղլուին ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, հայկական պատվիրակության ներկայացուցիչները  խնդրեցին պարզաբանումներ ներկայացնել նախօրեին ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանը տրված պրն. Չավուշօղլուի հարցազրույցի կապակցությամբ:
ԵԽԽՎ նախագահը հայկական պատվիրակության անդամներին պարզաբանել է, որ ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը մեկնաբանել է իր խոսքերը, ինչի արդյունքում խեղաթյուրվել է իր ասածի իմաստը: Ըստ պարոն Չավուշօղլուի, ինքը չի օգտագործել հարցազրույցում օգտագործված բառակապակցությունները, այլ խոսել է տարածաշրջանում առկա խնդիրների մասին, այդ թվում Ռուսաստան - Վրաստան,  Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան -Թուրքիա հարաբերությունների մասին, որոնք պետք է կարգավորվեն բանակցությունների միջոցով, որ ԼՂ հարցի կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում է եւ որ ինքը համարում է, որ ԵԽԽՎ-ն կարող է աջակից դերակատարում ունենալ բոլոր հակամարտությունների լուծման ուղղությամբ, հատկապես այն հարցերում որոնք առնչվում են մարդասիրական խնդիրներին:
ՀՀ Ազգային ժողովի ղեկավարության ուշադրությունն ենք հրավիրում ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուի` ս.թ. հունվարի 26-ին ադրբեջանական «APA» լրատվական գործակալությանը տրված հարցազրույցին, որում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահը հանդես է եկել կանխակալ տեսակետներով Լեռնայ...
Հունվարի 27-ին տեղի ունեցան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների  հերթական նիստերը: Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի հանձնաժողովի նիստ, որտեղ քննարկվեցին եւ դրական եզրակացություն ստացան մի խումբ օրինագծեր: Մի շարք օրինագծերի ...
Շնորհակալագրեր` Բանակի օրվա առթիվ
Հունվարի 27-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալագրեր եւ  դրամական պարգեւներ հանձնեց  ՀՀ զինված ուժերում երեք որդի ունեցող 11 ընտանիքների` Բանակի օրվա կապակցությամբ: Հայոց բանակի 18-րդ տարեդարձի նախօրեին խորհրդարանը հյուրընկալել էր  զինծառայողների ծնողներին, փոխվարչապ...
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդունեց Իրանի արտգործնախարարին
Հունվարի 27-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մանուչեհր Մոթաքիին, որը Երեւանում է գտնվում հայ-իրանական կապերի կոորդինացման միջկառավարական հանձնաժողովի 9-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով: Ողջունելով հյուրին եւ նրա ղեկավարած պատվի...

Members of RA NA Delegation to PACE Meet the Newly-elected President of the PACE Mevlüt Çavusoglu
On January 27, the members of the RA NA delegation to PACE in Strasbourg Mr. David Harutyunyan, Ms. Naira Zohrabyan and RA permanent representative in the Council of Europe, Mr. Zohrab Mnatsakanyan met with the newly elected President of the PACE Mr. Mevlüt Çavuşoğlu . The meeting was held on the Armenian delegation's initiative.
At the beginning of the meeting, congratulating Mr. Çavuşoğlu on taking office of President of the PACE, the representatives of the Armenian delegation asked the president to give clarifications on his interview with the Azerbaijani APA agency.
The PACE President clarified the members of the delegation that the APA agency interpreted his words, as a result of which the meaning of what he had said was distorted. According to Mr. Çavuşoğlu, he did not say the word-combinations used in the interview, but he talked about the existing problems in the region, including relations between Russia and Georgia, Armenia and Azerbaijan, Armenia and Turkey that should be settled through negotiations, and that the Nagorno-Karabakh peace process was within the format of the OSCE Minsk Group and that he believed that the PACE could play a supporting role in the resolution of all conflicts, especially the conflicts that relate to humanitarian issues.
We draw the attention of the leadership of the RA National Assembly to the interview of the newly-elected President of the PACE Mevlüt Çavuşoğlu given to the Azerbaijani APA press agency on January 26 of this year in which the newly-elected President of the Parliamentary Assembly of the Co...
Letters of Acknowledgement on the Army Day
On January 27, the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan handed over letters of acknowledgement and monetary awards to 11 families, having three sons in the Armed Forces of the Republic of Armenia on the occasion of the Army Day. On the eve of the 18th anniversary of the Ar...
RA NA Speaker Receives the Foreign Minister of Iran
On January 27 the Speaker of the National Assembly Mr. Hovik Abrahamyan received the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Mr. Manouchehr Mottaki. The latter is in Yerevan for participating in the 9th sitting of the Inter-governmental Commission of Coordinating the Armenian-Iranian relati...