Կին դիվանագետները` խորհրդարանում
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արեւիկ Պետրոսյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված կին դիվանագետների եւ Դիվանագետների կանանց ասոցիացիայի անդամների հետ, որի նախագահն է Նատալյա Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արեւիկ Պետրոսյանը ողջունեց հյուրերին եւ նրանց փոխանցեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնները եւ ջերմ բարեմաղթանքները: Ընդառաջ գնալով տիկնանց խնդրանքին` տիկին Պետրոսյանը ներկայացրեց ԱԺ գործունեությունը, նրա լիազորությունները, ԱԺ կառուցվածքը, հանրապետության կյանքում նրա ունեցած դերակատարությունը, իշխանության տարբեր ճյուղերի փոխհարաբերությունները, զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմները: Անդրադառնալով օրենսդիր մարմնում կանանց ներկայացվածությանը, տիկին Պետրոսյանը նշեց, որ նրանց թիվը նախորդ խորհրդարանների համեմատ որոշակիորեն մեծացել է, իսկ տղամարդ պատգամավորների հետ հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա: Նա համաձայնեց Դիվանագետների կանանց ասոցիացիայի նախագահ տիկին Նատալիա Նալբանդյանի դիտարկմանը, թե կանանց ներկայությունը խորհրդարանում նպաստում է առավել հանդուրժողական մթնոլորտի ձեւավորմանը եւ հարցերն ավելի արդյունավետ քննարկելուն:
ԱԺ նախագահի տեղակալ տիկին Պետրոսյանը ներկայացրեց նաեւ ԱԺ դերի եւ արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերը, ընդդիմադիր խմբակցությունների համար հավելյալ հնարավորություններ սահմանող օրինագիծը, ԱԺ վերահսկողական գործառույթները:
Տիկին Պետրոսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ օրենսդրական եւ քաղաքական գործունեությունից զատ խորհրդարանում իրականացվում են նաեւ այլ` մշակութային միջոցառումներ. կազմակերպվում են ցուցահանդեսներ, բազմապիսի միջոցառումներ մանուկների համար: Նա ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի անունից հյուրերին հրավիրեց ներկա գտնվել հունիսի 1-ին` Երեխաների պաշտպանության օրվան նվիրված ԱԺ բակում  կազմակերպվող միջոցառմանը` շարունակելով ձեւավորված նոր ավանդույթը:
Հանդիպման վերջում ԱԺ աշխատակազմի Տեղեկատվական վարչության պետ Մարո Ասատրյանը հյուրերին ներկայացրեց ԱԺ շենքի կառուցման պատմությունը,  Հայաստանի Հանրապետության խորհրդանիշերը, ԱԺ նիստերի դահլիճը:
29.05.2009
ԱԺ մշտական հանձնաժողովները քննարկում են «ՀՀ 2008թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվությունը
Մայիսի 29-ին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ եւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, վարչապետի, պատգամավորների ու կառավարության անդամների մասնակցությամբ,  մեկնարկեցին «Հայաստան...
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրեա Վիկտորինին եւ փոխդեսպան Մելանի Մոլթմանին` նրանց խնդրանքով:Ողջուն...

Women Diplomats in the Parliament
On May 29 Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Mrs. Arevik Petrosyan met with the women diplomats accredited in the Republic of Armenia and the members of Diplomats’ Spouses Association, whose Chairperson is Natalia Nalbandian.
RA NA Vice President Mrs. Arevik Petrosyan welcomed the guest and conveyed them the greetings and warm wishes of the President of the National Assembly. At the women’s request Mrs. Petrosyan presented the activities of the National Assembly, its authorities, the NA structure, its role in the life of the republic, relations of different branches of the power and the mechanisms of checks and balances. Touching upon the women’s representation in the legislative body, Mrs. Petrosyan noted that their number has been definitely increased compared with the previous parliaments, and the relations with men deputies are based on mutual respect. She agreed with the observation of the Chairperson of the Diplomats’ Spouses Association Mrs. Natalia Nalbandian that the women’s presence in the parliament promotes the formation of more tolerable atmosphere and discussion in more effective way.
RA NA Vice President Mrs. Arevik Petrosyan also presented the steps directed to the rise of the role of the National Assembly and the effectiveness of its work, the bill defining additional opportunities for opposition factions and control functions of the National Assembly.
Mrs Petrosyan said that besides the legislative and political activities other cultural events are also held, exhibitions and various events for children are organized. She invited the guests on behalf of the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan to attend the celebration dedicated to the International Children’s Day in the yard of the National Assembly on June 1. This event continues the formed new tradition.
At the end of the meeting Head of the Information Department of NA Staff Mrs. M. Asatryan presented the guests the history of the construction of the building of the National Assembly, the symbols of the Republic of Armenia and the session hall of the National Assembly.
29.05.2009
Meeting in the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport
On May 29 RA NA Chairman of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Mr. Artak Davtyan met with the Plenipotentiary and Extraordinary Ambassador of the Federal Republic of Germany Mrs. Andrea Wiktorin and Deputy Head of Mission Mrs. Melanie Moltmann at their request.Wel...