Կին դիվանագետները` խորհրդարանում
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արեւիկ Պետրոսյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված կին դիվանագետների եւ Դիվանագետների կանանց ասոցիացիայի անդամների հետ, որի նախագահն է Նատալյա Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արեւիկ Պետրոսյանը ողջունեց հյուրերին եւ նրանց փոխանցեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի ողջույնները եւ ջերմ բարեմաղթանքները: Ընդառաջ գնալով տիկնանց խնդրանքին` տիկին Պետրոսյանը ներկայացրեց ԱԺ գործունեությունը, նրա լիազորությունները, ԱԺ կառուցվածքը, հանրապետության կյանքում նրա ունեցած դերակատարությունը, իշխանության տարբեր ճյուղերի փոխհարաբերությունները, զսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմները: Անդրադառնալով օրենսդիր մարմնում կանանց ներկայացվածությանը, տիկին Պետրոսյանը նշեց, որ նրանց թիվը նախորդ խորհրդարանների համեմատ որոշակիորեն մեծացել է, իսկ տղամարդ պատգամավորների հետ հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա: Նա համաձայնեց Դիվանագետների կանանց ասոցիացիայի նախագահ տիկին Նատալիա Նալբանդյանի դիտարկմանը, թե կանանց ներկայությունը խորհրդարանում նպաստում է առավել հանդուրժողական մթնոլորտի ձեւավորմանը եւ հարցերն ավելի արդյունավետ քննարկելուն:
ԱԺ նախագահի տեղակալ տիկին Պետրոսյանը ներկայացրեց նաեւ ԱԺ դերի եւ արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերը, ընդդիմադիր խմբակցությունների համար հավելյալ հնարավորություններ սահմանող օրինագիծը, ԱԺ վերահսկողական գործառույթները:
Տիկին Պետրոսյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ օրենսդրական եւ քաղաքական գործունեությունից զատ խորհրդարանում իրականացվում են նաեւ այլ` մշակութային միջոցառումներ. կազմակերպվում են ցուցահանդեսներ, բազմապիսի միջոցառումներ մանուկների համար: Նա ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի անունից հյուրերին հրավիրեց ներկա գտնվել հունիսի 1-ին` Երեխաների պաշտպանության օրվան նվիրված ԱԺ բակում  կազմակերպվող միջոցառմանը` շարունակելով ձեւավորված նոր ավանդույթը:
Հանդիպման վերջում ԱԺ աշխատակազմի Տեղեկատվական վարչության պետ Մարո Ասատրյանը հյուրերին ներկայացրեց ԱԺ շենքի կառուցման պատմությունը,  Հայաստանի Հանրապետության խորհրդանիշերը, ԱԺ նիստերի դահլիճը:
29.05.2009
ԱԺ մշտական հանձնաժողովները քննարկում են «ՀՀ 2008թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվությունը
Մայիսի 29-ին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ եւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի, վարչապետի, պատգամավորների ու կառավարության անդամների մասնակցությամբ,  մեկնարկեցին «Հայաստան...
Մայիսի 29-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անդրեա Վիկտորինին եւ փոխդեսպան Մելանի Մոլթմանին` նրանց խնդրանքով:Ողջուն...

Женщины-дипломаты в парламенте
29 мая вице-спикер Национального Собрания  Аревик Петросян встретилась с аккредитованными в РА женщинами-дипломатами и членами Ассоциации жен дипломатов, председателем которой является Наталья Налбандян.
Зампредседателя НС А.Петросян, принимая гостей, передала им добрые приветствия и пожелания Председателя НС РА Овика Абраамяна. Идя навстречу просьбам женщин, г-жа Петросян представила им деятельность Национального Собрания, его полномочия,  структуру, взаимоотношения различных ветвей власти, механизмы сдерживаний и противовесов. Обращаясь к представленности женщин в Национальном Собрании,  А.Петросян отметила, что количество их по сравнению с предыдущими парламентами в определенной мере возросло, а отношения с депутатами-мужчинами  основаны на взаимоуважении. Она согласилась с наблюдением председателя Ассоциации жен дипломатов Н. Налбандян, что присутствие в парламенте женщин содействует созданию более толерантной атмосферы и более эффективному обсуждению вопросов.
Заместитель председателя НС А.Петросян представила также шаги, направленные на повышение роли и эффективности парламента, законопроект, создающий дополнительные возможности для оппозиционных фракций, контрольные функции Национального Собрания.
Г-жа Петросян проинформировала, что, помимо законодательной и политической, в парламенте осуществляется  также иная деятельность: проводятся культурные мероприятия, организуются выставки и т.д. От имени Председателя НС О.Абраамяна вице-спикер пригласила  гостей на организуемое по уже сформировавшейся новой традиции мероприятие во дворе НС в связи с 1 июня – Днем защиты детей.
В заключение встречи начальник Управления информации Аппарата НС М.Асатрян представила историю строительства здания Национального Собрания,  символы РА, зал заседаний парламента.
29.05.2009
29 мая председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта  А.Давтян встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом ФРГ в РА Андреа Викторин и вице-послом  Мелани Молтман – по их просьбе.Приветствуя гостей, председатель комиссии А.Давтян отметил,...