Թրա‎ֆ‎իկինգի դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչը խորհրդարանում
Մայիսի 8-ին ՀՀ Աժ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանն ընդունեց  Մարդկանց շահագործման /թրաֆիկինգի/ դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Էվա Բիոդենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա  էին հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը եւ հանձնաժողովի անդամ  Վոլոդյա Բադալյանը:
Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանը մանրամասն ներկայացրեց թրա‎ֆիկինգի դեմ պայքարի ուղղությամբ կատարված աշխատանքը` նշելով, որ  մարդկանց շահագործումը հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում է  եւ հանձնաժողովը մշտապես անդրադառնում է բոլոր այն գերատեսչությունների աշխատանքներին, որոնք  զբաղվում են թրաֆիկինգի հարցերով: Հանձնաժողովն այս հարցում համագործակցում է ինչպես պետական մարմինների, այնպես էլ ՀԿ-ների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Մարդկանց շահագործման դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Էվա  Բիոդենը գոհունակությամբ նշեց, որ  հանձնաժողովում  մանրակրկիտ աշխատանք է կատարվել այս ոլորտի ուսումնասիրման տեսանկյունից: Նրա կարծիքով` պետք է ուսումնասիրել խնդրի պատճառները եւ  գտնել համապատասխան լուծումներ:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը նշեց, որ հանձնաժողովը` գիտակցելով հարցի անհրաժեշտությունը եւ ղեկավարվելով մի շարք օրենքներով, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի 2000թ. նոյեմբերի 15-ի Պալերմոյի կոնվենցիայի եւ Եվրախորհրդի 2005թ. մայիսի 16-ի «Մարդկանց թրաֆիկինգի դեմ պայքարի միջոցառումների մասին» կոնվենցիայի դրույթներով, մշակել  է «Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի մասին» օրենքի նախագիծ: Օրինագծով նախատեսվում է կենտրոններ ստեղծել ինչպես Երեւանում,  այնպես էլ  մարզերում` թրաֆիկինգի դեմ պայքարում արդյունավետ  միջոցներ ստեղծելու համար:
08.05.2009
Նախաքննական մարմնի համար անընդունելի է փաստահավաք խմբի ներկայացրած փաստաթուղթը
Մայիսի 8-ին Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի օրակարգում մեկ հարց էր` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբի ղեկ...
Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 8-ին նախաձեռնել էր քննարկում պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի հեղինակած`  «Որսի եւ որսորդական տնտեսության վարման մասին» օրենքում եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթի...

OSCE Special Representative on Combating Trafficking Issues in Parliament
On May 8, the Chairman of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs of the National Assembly Mr. Mkhitar Mnatsakanyan received the delegation, headed by Ms. Eva Biaudet, the Special Representative of the OSCE on Combating Trafficking in Human Beings. Mr. Rafik Petrosyan, Deputy Chairman of the committee and Mr. Volodya Badalyan, member of the committee participated in the meeting.
Welcoming the guests, Chairman of the committee Mr. Mkhitar Mnatsakanyan presented in detail the work done on combating trafficking, noting that the exploitation of people is the centre of attention of the Committee and the committee is constantly turning to the works of all those agencies, dealing with trafficking. The Committee cooperates with the state bodies as well as with NGOs and International Organizations, related to this issue.
Ms. Eva Biaudet, the Special Representative of the OSCE on Combating Trafficking in Human Beings said that a great deal of work has been done in the Committee in the aspect of examination of that area. According to her the causes of the issue should be examined and solutions should be found.
Mr. Rafik Petrosyan, Deputy Chairman of the committee, said that the committee, realizing the necessity of the issue and taking into consideration a number of laws, as well as the provisions of the conventions of 2000 and 2005, developed a draft law on Combating Trafficking. The draft law aims to create centers in Yerevan as well as in the provinces for effectively combating trafficking.
08.05.2009
Presented Document by the Fact Finding Group is Inadmissible for the Body of the Preliminary Investigation
On May 8, the regular meeting of the Ad-Hoc Inquiry Committee into the events occurred on March 1-2, 2008 in Yerevan and their reasons with a view of submitting its conclusion to the National Assembly, was held, presided over by Mr. Samvel Nikoyan. There was only one issue on its agenda – discussion...
Debates in the Committee
On May 8 the Standing Committee on Agriculture and Environment of the National Assembly initiated debates, related to Mr. Viktor Dallakyan’s authorized law on Hunt and Running the Hunting Economy and the legislative package foreseeing Amendments and Addenda to the Criminal Code of the Republic of Ar...