Թրա‎ֆ‎իկինգի դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչը խորհրդարանում
Մայիսի 8-ին ՀՀ Աժ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանն ընդունեց  Մարդկանց շահագործման /թրաֆիկինգի/ դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Էվա Բիոդենի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա  էին հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը եւ հանձնաժողովի անդամ  Վոլոդյա Բադալյանը:
Ողջունելով հյուրերին` հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Մնացականյանը մանրամասն ներկայացրեց թրա‎ֆիկինգի դեմ պայքարի ուղղությամբ կատարված աշխատանքը` նշելով, որ  մարդկանց շահագործումը հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում է  եւ հանձնաժողովը մշտապես անդրադառնում է բոլոր այն գերատեսչությունների աշխատանքներին, որոնք  զբաղվում են թրաֆիկինգի հարցերով: Հանձնաժողովն այս հարցում համագործակցում է ինչպես պետական մարմինների, այնպես էլ ՀԿ-ների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ:
Մարդկանց շահագործման դեմ պայքարի հարցերով ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Էվա  Բիոդենը գոհունակությամբ նշեց, որ  հանձնաժողովում  մանրակրկիտ աշխատանք է կատարվել այս ոլորտի ուսումնասիրման տեսանկյունից: Նրա կարծիքով` պետք է ուսումնասիրել խնդրի պատճառները եւ  գտնել համապատասխան լուծումներ:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը նշեց, որ հանձնաժողովը` գիտակցելով հարցի անհրաժեշտությունը եւ ղեկավարվելով մի շարք օրենքներով, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի 2000թ. նոյեմբերի 15-ի Պալերմոյի կոնվենցիայի եւ Եվրախորհրդի 2005թ. մայիսի 16-ի «Մարդկանց թրաֆիկինգի դեմ պայքարի միջոցառումների մասին» կոնվենցիայի դրույթներով, մշակել  է «Թրաֆիկինգի դեմ պայքարի մասին» օրենքի նախագիծ: Օրինագծով նախատեսվում է կենտրոններ ստեղծել ինչպես Երեւանում,  այնպես էլ  մարզերում` թրաֆիկինգի դեմ պայքարում արդյունավետ  միջոցներ ստեղծելու համար:
08.05.2009
Նախաքննական մարմնի համար անընդունելի է փաստահավաք խմբի ներկայացրած փաստաթուղթը
Մայիսի 8-ին Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ 2008 թվականի մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողովի հերթական նիստը, որի օրակարգում մեկ հարց էր` ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննչական խմբի ղեկ...
Ազգային ժողովի գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 8-ին նախաձեռնել էր քննարկում պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի հեղինակած`  «Որսի եւ որսորդական տնտեսության վարման մասին» օրենքում եւ «ՀՀ քրեական օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթի...

Спецпредставитель ОБСЕ по вопросам борьбы с трафикингом в парламенте
8 мая председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам М.Мнацаканян принял делегацию, возглавляемую Специальным представителем ОБСЕ по вопросам борьбы с эксплуатацией людей (трафикингом)  Эвой Биоден. На встрече присутствовали зампредседателя комиссии Р.Петросян и член комиссии В.Бадалян.
Приветствуя гостей, председатель комиссии М.Мнацаканян  детально ознакомил их с проделанной  работой по борьбе с  трафикингом, отметив, что эксплуатация людей в центре внимания комиссии и парламентарии постоянно обращаются к работе ведомств, занимающихся вопросами трафикинга. Комиссия в этом вопросе сотрудничает как с государственными органами, так и с общественными и международными организациями.
Специальный представитель ОБСЕ по борьбе с эксплуатацией людей Эва Биоден с удовлетворением отметила, что в комиссии проведена скрупулезная работа по изучению данной сферы. По ее мнению, следует исследовать причины проблемы и найти соответствующие решения.
Зампредседателя комиссии Р.Петросян отметил, что комиссия, осознавая актуальность вопроса и руководствуясь рядом законов, а также положениями конвенций ООН – Палермской  (от 15 ноября  2000 г.) и “О мерах борьбы с трафикингом людей” (от 16 мая 2005 г.),  разработала  проект закона “О борьбе с трафикингом”. Законопроектом предусматривается  создание центров  по разработке эффективных мер борьбы с трафикингом как в Ереване, так и в областях.
08.05.2009
Для органа предварительного следствия неприемлем документ, представленный Группой по сбору фактов
8 мая под председательством Самвела Никояна состоялось очередноe заседание Временной комиссии НС по расследованию произошедших  в Ереване 1-2 марта 2008 г.  событий и их причин, в повестке дня которого было обсуждение  предложений руководителя следственной группы Особой следственной с...
Обсуждение в комиссии
8 мая Постоянная комиссия НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы инициировала дебаты по предложенному депутатом В.Даллакяном законодательному пакету о внесении изменений и дополнений в закон “Об охоте и ведении охотничьего хозяйства” и в “Уголовный кодекс РА”. В первом чтении пакет обсу...