Հունիսի 18-ին Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում քննարկվեց հանձնաժողովի կանոնակարգի նախագիծը եւ   հանձնաժողովի աշխատանքներին հրավիրվող արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ցանկը:
Ժամանակավոր հանձնաժողովը հավանություն տվեց ներկայացված կանոնակարգի  նախագծին եւ  որոշեց հաջորդ նիստում ընդունել կանոնակարգի լրամշակված տարբերակը` հիմք ընդունելով արված առաջարկությունները:  Հաջորդ նիստում հանձնաժողովը կհաստատի իր աշխատանքներին հրավիրվող  արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ցանկը:
Հանձնաժողովի որոշմամբ նամակ կուղարկվի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին`  հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու հրավերով: Մեկ այլ որոշմամբ` հանձնաժողովը նամակ կուղարկի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, առաջարկելով խմբակցության կազմից երկու թեկնածու առաջադրել հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվելու համար, քանի որ  պատգամավորներ Սասուն Միքայելյանին եւ Մյասնիկ Մալխասյանին «Ժառանգություն» խմբակցության կողմից հանձնաժողովի կազմում ընդգրկելու խմբակցության առաջարկը հակասում  է  ԱԺ որոշմանը:
Ժամանակավոր հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա հունիսի 19-ին, ժամը 10.00-ին:
ԱԺ նախագահը դիմել է ԵԽ-ին եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին մեթոդական աջակցության ակնկալիքով
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նամակով դիմել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսին եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն, դեսպան Քրիստիան Շտրոհալին` ակնկալելով Եվրոպայի Խորհրդի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների եւ խորհրդատուների մեթոդական աջակցությունը` 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղ...
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարն Ազգային ժողովում
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսին:Անդրադառնալով ԵԱՀԿ-ի հետ համագործակցության հարցերին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ ստացել է պարոն Կապինոսի նամակը «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ե...
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Իվան Եսթրաբին: Արձանագրելով վերջին շրջանում խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Չեխիայի, իբրեւ արդեն Եվրամիության անդամ երկրի, փորձը Հայաստանի համար հե...

18 июня  под председательством С.Никояна состоялось заседание Временной комиссии НС по изучению происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин, в ходе которого обсуждался проект регламента комиссии и список приглашаемых к участию в работах комиссии внепарламентских политических сил.
Временная комиссия одобрила представленный проект регламента  и решила на следующем  заседании, опираясь на сделанные предложения, принять доработанный вариант  регламента. На следующем заседании комиссия утвердит перечень привлекаемых к своим работам внепарламентских политических сил.
По решению комиссии будет направлено письмо Л.Тер-Петросяну – с приглашением принять участие в работах комиссии. По другому решению комиссия направит письмо руководителю фракции “Наследие” Р.Ованнисяну – с  предложением выдвинуть от фракции две кандидатуры для включения  в состав комиссии, поскольку предложение фракции “Наследие” включить в комиссию депутатов С.Микаеляна и М.Малхасяна противоречит решению НС.
Следующее заседание Временной комиссии состоится 19 июня, в 10.00 часов.
18.06.2008
Председатель НС надеется на методическое содействие СЕ и БДИПЧ /ОБСЕ
18 июня Председатель НС РА Тигран Торосян обратился с письмом к Генеральному секретарю Совета Европы  Терри Дэвису и директору БДИПЧ /ОБСЕ , послу Кристиану Штрохалу, выразив в нем  надежду на методическое содействие экспертов и советников СЕ и   БДИПЧ/ОБСЕ   для э...
Глава Ереванского офиса ОБСЕ в Национальном Собрании
18 июня Председатель НС РА Тигран Торосян принял главу Ереванского офиса ОБСЕ, посла Сергея Капиноса. Касаясь сотрудниества с ОБСЕ, Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что получил письмо г-на Капиноса о готовности дать  экспертное заключение по проекту закона “О внесении изменений и допо...
Посол Чехии в Национальном Собрании
18 июня Председатель НС РА Тигран Торосян  принял посла Чешской Республики в Армении  Ивана Естраба.Констатируя развитие отношений между парламентами в последнее время, Председатель НС РА Тигран Торосян  отметил, что опыт Чехии как страны-члена ЕС, интересен и важен для Армении, имея ...