Հունիսի 18-ին Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում քննարկվեց հանձնաժողովի կանոնակարգի նախագիծը եւ   հանձնաժողովի աշխատանքներին հրավիրվող արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ցանկը:
Ժամանակավոր հանձնաժողովը հավանություն տվեց ներկայացված կանոնակարգի  նախագծին եւ  որոշեց հաջորդ նիստում ընդունել կանոնակարգի լրամշակված տարբերակը` հիմք ընդունելով արված առաջարկությունները:  Հաջորդ նիստում հանձնաժողովը կհաստատի իր աշխատանքներին հրավիրվող  արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի ցանկը:
Հանձնաժողովի որոշմամբ նամակ կուղարկվի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին`  հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու հրավերով: Մեկ այլ որոշմամբ` հանձնաժողովը նամակ կուղարկի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, առաջարկելով խմբակցության կազմից երկու թեկնածու առաջադրել հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվելու համար, քանի որ  պատգամավորներ Սասուն Միքայելյանին եւ Մյասնիկ Մալխասյանին «Ժառանգություն» խմբակցության կողմից հանձնաժողովի կազմում ընդգրկելու խմբակցության առաջարկը հակասում  է  ԱԺ որոշմանը:
Ժամանակավոր հանձնաժողովի հաջորդ նիստը տեղի կունենա հունիսի 19-ին, ժամը 10.00-ին:
ԱԺ նախագահը դիմել է ԵԽ-ին եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ին մեթոդական աջակցության ակնկալիքով
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նամակով դիմել է Եվրոպայի Խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսին եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն, դեսպան Քրիստիան Շտրոհալին` ակնկալելով Եվրոպայի Խորհրդի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների եւ խորհրդատուների մեթոդական աջակցությունը` 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղ...
ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավարն Ազգային ժողովում
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսին:Անդրադառնալով ԵԱՀԿ-ի հետ համագործակցության հարցերին` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ ստացել է պարոն Կապինոսի նամակը «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ ե...
Հունիսի 18-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության դեսպան Իվան Եսթրաբին: Արձանագրելով վերջին շրջանում խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը` Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Չեխիայի, իբրեւ արդեն Եվրամիության անդամ երկրի, փորձը Հայաստանի համար հե...

On June 18 the sitting of the Ad-hoc Inquiry Committee into the Events Occurred on 1-2 March 2008 in Yerevan and Their Reasons was held presided over Mr Samvel Nikoyan. At the sitting the draft law of the rules of procedure of the committee and the list of the extra-parliamentary political forces being invited to the works of the committee was discussed.
The Ad-hoc Committee approved the draft law of the rules of procedure and decided to accept the revised version of the rules of procedure, taking as a basis the recommendations. At the next sitting the committee will approve the list of the extra-parliamentary political forces being invited at its works.
By the decision of the committee a letter will be send to Mr Levon Ter-Petrosyan inviting him to attend the works of the committee. By another decision the committee will send a letter to the Head of the Heritage Faction Mr Raffi Hovannissian asking him to propose two candidates from the faction to be included in the committee, as the proposal to include the MPs Sasun Mikaelyan and Myasnik Malkhasyan in the committee by the Heritage Faction, contradicts the decision of the National Assembly.
The next sitting of the Ad-hoc Committee will be held on June 19 at 10 a.m.
NA Speaker Addresses the Council of Europe and OSCE/ODIHR With Expectation of Methodic Support
On June 18 Mr Tigran Torosyan, NA Speaker of the National Assembly, addressed Mr Terry Davis, Secretary General of the Council of Europe and Ambassador Mr Christian Strohal, Director of the OSCE/ODIHR, expecting the methodic support of the experts and advisers of the Council of Europe and OSCE/ODIHR...
Head of the OSCE Yerevan Office in the National Assembly
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, received Mr. Sergey Kapinos, Ambassador, Head of the OSCE Office in Yerevan. Touching upon the issues of cooperation with OSCE Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, noted that he has received the l...
On June 18 Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly received Mr. Ivan Jestrab, Ambassador of Czech Republic to Armenia. Recording the development of the relations between the parliaments during the last period, Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, said that the exp...