2023 թվականի ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 40.666 դեպք, 2022 թվականի համեմատությամբ հանցագործության դեպքերն աճել են 8.1 տոկոսով: Այս մասին ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 29-ի նիստում քննարկման ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2023 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
2023 թվականին արձանագրվել է ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների նվազում, միաժամանակ, աճել են միջին ծանրության, ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերը: 2023 թվականին արձանագրվել է առանձնապես ծանր հանցագործությունների 1678, 2022 թվականին՝ 880 դեպք: 1678 դեպքերից 1132-ը հանկարծամահության դեպքերն  են, որոնք մինչեւ 2022 թվականի 2-րդ կիսամյակ չէին հաշվառվում որպես հանցագործություն: Առանց հանկարծամահության դեպքերի՝ 2023 թվականին կատարվել է 546 առանձնապես ծանր հանցագործություն: Հանցագործության 40.666 դեպքերի 80.9 տոկոսը ոչ մեծ եւ միջին ծանրության հանցագործություններ են: Առանձնապես ծանր հանցագործությունները հանցավորության ընդհանուր զանգվածում կազմում են 4.1, իսկ ծանր հանցագործությունները՝ 15 տոկոս: Հանցագործությունների աճին զուգահեռ  արձանագրվել է դրանց բացահայտման ցուցանիշի նվազում՝ մոտ 15 տոկոսով:
Աննա Վարդապետյանը նաեւ հայտնել է, թե ավարտված գործերի արդյունքում որքան գումար է վերադարձվել պետությանը: «2023 թվականին դատարան ուղարկված գործերի թիվը գրեթե կրկնակի՝ 91.4 տոկոսով գերազանցում է 2022 թվականի ցուցանիշը: 2023 թվականին ավարտվել է 33.396 քրեական վարույթ, 2022 թվականին՝ 19.139: Ընդհանուր իրավասության եւ հակակոռուպցիոն առաջին ատյանի դատարաններ է ուղարկվել 8448 գործ՝ 10.170 անձի վերաբերյալ: Համեմատության համար՝ 2022 թվականին դատարան է ուղարկվել 4414 գործ՝ 5214 անձի վերաբերյալ»,- ասել է  զեկուցողը:
Նշվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում դատարաններում քննված եւ ավարտված գործերի մասով եւս աճ է արձանագրվել: Ավարտվել է 5080 քրեական գործ՝ 5485 անձի վերաբերյալ՝ այն դեպքում, երբ 2022 թվականին ավարտվել էր 3208 գործ՝ 3690 անձի վերաբերյալ, 2021 թվականին՝ 2921 գործ՝ 3375 անձի վերաբերյալ: Գլխավոր դատախազի խոսքով դատական քննությամբ ավարտված գործերով պետությանը վերականգնվել է 173 մլն 385 հազար դրամ, մինչդատական վարույթում՝ 34 մլրդ 325 մլն 746 հազար դրամ: Համայնքին է նվիրաբերվել 3 մլն 970 հազար դրամ արժողությամբ հողատարածք, իսկ 3 մլն 367 հազար դրամ արժողությամբ մշակութային արժեքները հանձնվել են Պատմության թանգարանի պատասխանատու պահպանությանը:
Աննա Վարդապետյանին ուղղվել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերել են հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությանը, 2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցած դեպքերին, կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելուն, դատավարությունների ձգձգմանը, թմրամիջոցների օգտագործման եւ վաճառքի ծավալների կտրուկ ավելացմանը եւ այդ հանցագործությունների բացահայտման նվազմանը, գաղտնալսումներին, ընտրողաբար կատարվող ձերբակալություններին եւ կալանավորումներին, կոռուպցիոն հանցագործությունների աճին,  Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցերին՝ կապված ապօրինի գույքերի հետ, մարդու հիմնարար իրավունքներին եւ ազատությանը, որոշ դեպքերով անձանց բերման ենթարկելուն, ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողություններին, քննիչների ծանրաբեռնվածությանը եւ այլն:
Աննա Վարդապետյանը պատասխանել է հարցերին, տվել  պարզաբանումներ:
Հանձնաժողովն ի գիտություն է ընդունել հաղորդումը:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում (ՖԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանը մասնակցել է ՖԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի նիստին, որը կայացել է ապրիլի 29-30-ը՝ Լյուքսեմբուրգում:Հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է փոփոխություններ եւ լրացո...

During the year 2023, 40.066 crime cases were recorded in the republic, compared with the year 2022, the crime cases increased by 8.1%. The RA Prosecutor General Anna Vardapetyan said this at April 29 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, presenting for debate the report on the activity of the Prosecutor’s Office of the Republic of Armenia.
In 2023, decrease of minor crimes was recorded, at the same time cases of medium, serious and particularly serious crimes increased. In 2023, 1678 particularly serious crimes were recorded, in 2022 – 880 cases. 1132 cases of sudden death out of 1678 cases, which until the second half of the year 2022, were not calculated as a crime. In 2023, without sudden death cases 546 particularly serious crimes were committed. 80.9% of 40.666 crime cases are minor and medium cases. In the total mass of crime particularly serious crimes are 4.1%, and the serious crimes – 15%. In parallel with the increase of crimes, decrease of their disclosure indicator was recorded – by 15%.
Anna Vardapetyan also informed that that as a result of the completed cases how much money was returned to the state. “In 2023, the number of the cases sent to the court almost double – by 91.4% exceeds the indicator of the year 2022. In 2023, 33.396 criminal proceedings were completed, in 2022 – 19139. 8448 cases on 10170 persons were sent to the general instance and anti-corruption first instance courts. For comparison, in 2022, 4414 cases on 5214 persons were sent to the court.
It was noted that during the year 2023, increase on examined and completed cases in courts was recorded. 5080 criminal cases on 5485 persons were completed, in case, when in 2022 3208 cases on 3690 persons were completed, in 2021, 2921 cases - on 3375 persons. According to the Prosecutor General, with cases completed by judicial examination 173mln 385.000 AMD was restored to the state, in pre-trial proceedings – 34bln 325mln 746.000 AMD. Land worth 3 million 970 thousand drams was donated to the community, and the cultural values worth 3mln 367.000 AMD were handed over to the responsible protection of the Museum of History.
Anna Vardapetyan were addressed numerous questions, which referred to October 27 terrorism, the cases happened on March 1, 2008, imposing detention as a preventive measure, the delay of trials, the abrupt increase of the volume of the use and sale and the decrease of disclosure of those crimes, eavesdropping, the increase of the corruption crimes, the claims submitted to the anti-corruption court connected with illegal properties, the human fundamental rights and freedom, in some cases to bring people into custody, the illegal police actions, the investigators’ workload, etc..