2023 թվականի ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 40.666 դեպք, 2022 թվականի համեմատությամբ հանցագործության դեպքերն աճել են 8.1 տոկոսով: Այս մասին ասել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը՝  ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 29-ի նիստում քննարկման ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2023 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
2023 թվականին արձանագրվել է ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների նվազում, միաժամանակ, աճել են միջին ծանրության, ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերը: 2023 թվականին արձանագրվել է առանձնապես ծանր հանցագործությունների 1678, 2022 թվականին՝ 880 դեպք: 1678 դեպքերից 1132-ը հանկարծամահության դեպքերն  են, որոնք մինչեւ 2022 թվականի 2-րդ կիսամյակ չէին հաշվառվում որպես հանցագործություն: Առանց հանկարծամահության դեպքերի՝ 2023 թվականին կատարվել է 546 առանձնապես ծանր հանցագործություն: Հանցագործության 40.666 դեպքերի 80.9 տոկոսը ոչ մեծ եւ միջին ծանրության հանցագործություններ են: Առանձնապես ծանր հանցագործությունները հանցավորության ընդհանուր զանգվածում կազմում են 4.1, իսկ ծանր հանցագործությունները՝ 15 տոկոս: Հանցագործությունների աճին զուգահեռ  արձանագրվել է դրանց բացահայտման ցուցանիշի նվազում՝ մոտ 15 տոկոսով:
Աննա Վարդապետյանը նաեւ հայտնել է, թե ավարտված գործերի արդյունքում որքան գումար է վերադարձվել պետությանը: «2023 թվականին դատարան ուղարկված գործերի թիվը գրեթե կրկնակի՝ 91.4 տոկոսով գերազանցում է 2022 թվականի ցուցանիշը: 2023 թվականին ավարտվել է 33.396 քրեական վարույթ, 2022 թվականին՝ 19.139: Ընդհանուր իրավասության եւ հակակոռուպցիոն առաջին ատյանի դատարաններ է ուղարկվել 8448 գործ՝ 10.170 անձի վերաբերյալ: Համեմատության համար՝ 2022 թվականին դատարան է ուղարկվել 4414 գործ՝ 5214 անձի վերաբերյալ»,- ասել է  զեկուցողը:
Նշվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում դատարաններում քննված եւ ավարտված գործերի մասով եւս աճ է արձանագրվել: Ավարտվել է 5080 քրեական գործ՝ 5485 անձի վերաբերյալ՝ այն դեպքում, երբ 2022 թվականին ավարտվել էր 3208 գործ՝ 3690 անձի վերաբերյալ, 2021 թվականին՝ 2921 գործ՝ 3375 անձի վերաբերյալ: Գլխավոր դատախազի խոսքով դատական քննությամբ ավարտված գործերով պետությանը վերականգնվել է 173 մլն 385 հազար դրամ, մինչդատական վարույթում՝ 34 մլրդ 325 մլն 746 հազար դրամ: Համայնքին է նվիրաբերվել 3 մլն 970 հազար դրամ արժողությամբ հողատարածք, իսկ 3 մլն 367 հազար դրամ արժողությամբ մշակութային արժեքները հանձնվել են Պատմության թանգարանի պատասխանատու պահպանությանը:
Աննա Վարդապետյանին ուղղվել են բազմաթիվ հարցեր, որոնք վերաբերել են հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությանը, 2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցած դեպքերին, կալանքը՝ որպես խափանման միջոց կիրառելուն, դատավարությունների ձգձգմանը, թմրամիջոցների օգտագործման եւ վաճառքի ծավալների կտրուկ ավելացմանը եւ այդ հանցագործությունների բացահայտման նվազմանը, գաղտնալսումներին, ընտրողաբար կատարվող ձերբակալություններին եւ կալանավորումներին, կոռուպցիոն հանցագործությունների աճին,  Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցերին՝ կապված ապօրինի գույքերի հետ, մարդու հիմնարար իրավունքներին եւ ազատությանը, որոշ դեպքերով անձանց բերման ենթարկելուն, ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողություններին, քննիչների ծանրաբեռնվածությանը եւ այլն:
Աննա Վարդապետյանը պատասխանել է հարցերին, տվել  պարզաբանումներ:
Հանձնաժողովն ի գիտություն է ընդունել հաղորդումը:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում (ՖԽՎ) ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանը մասնակցել է ՖԽՎ քաղաքական հանձնաժողովի նիստին, որը կայացել է ապրիլի 29-30-ը՝ Լյուքսեմբուրգում:Հայկական պատվիրակությունն առաջարկել է փոփոխություններ եւ լրացո...

“В 2023 г. в республике заргистрировано 40.666 случаев преступлений, по сравнению с 2022 г. количество преступлений увеличилось на 8,1%”, - отметила Генеральный прокурор РА А.Вардапетян, представляя 29 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам сообщение о деятельности Прокуратуры РА в 2023 г.
В 2023 г. зафиксировано снижение преступлений небольшой тяжести, при этом увеличились случаи преступлений средней, тяжкой и особо тяжкой тяжести. В отчетном году зафиксировано 1678 случаев особо тяжких преступлений, а в 2022 г. – 880 случаев. Из 1678 случаев 1132 – случаи внезапной смерти, которые не были засчитаны как преступления до второго полугодия 2022 г. Без учета случаев внезапной смерти в 2023 г. совершено 546 особо тяжких преступлений. Из 40.666 случаев преступлений 80,9% относятся к преступлениям небольшой и средней тяжести. Особо тяжкие преступления составляют 4,1% от общего уровня преступности, а тяжкие – 15%. Наряду с ростом преступлений произошло снижение их раскрываемости почти на 15%.
А.Вардапетян также сообщила о сумме, возвращенной государству по результатам завершенных дел. "Количество дел, направленных в суд в 2023 г., увеличилось почти вдвое, на 91,4% больше, чем в 2022 г. В отчетном году завершено 33.396 уголовных производств, в 2022 г. – 19.139. В суды первой инстанции общей юрисдикции и по борьбе с коррупцией направлено 8448 дел в отношении 10.170 человек. Для сравнения, в 2022 г. в суд было направлено 4414 дел в отношении 5214 человек", - констатировала докладчик.
Отмечено, что в течение 2023 г. также отмечен рост количества рассмотренных и завершенных в судах дел. В 2022 г. завершено 5080 уголовных дел с участием 5485 человек, в 2022 г. завершено 3208 дел с участием 3690 человек, в 2021 г. – 2921 дело с участием 3375 человек. Согласно Генпрокурору, по делам, завершенным судебным следствием, государству взыскана 173 млн 385 тыс драмов, в досудебном производстве – 34 млрд 325 млн 746 тыс драмов.
А.Вардапетян ответила на многочисленные вопросы, связанные с терактом 27 октября, событиями 1 марта 2008 г., применением содержания под стражей в качестве меры пресечения, задержкой судебных процессов, резким ростом объемов употребления и продажи наркотиков, а также снижением раскрываемости данных преступлений, прослушиванием телефонных разговоров, выборочными арестами и задержаниями, ростом коррупционных преступлений, основными правами и свободами человека, незаконными действиями полиции, загруженностью следователей и др.