ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ աշխատանք սկսելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ սահմանելով առավել հավակնոտ առաջնահերթություններ. Արման Եղոյան
«Հայաստանի եվրաինտեգրման նոր հեռանկարները եւ մարտահրավերները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ էր հրավիրել ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը բացման խոսքում մանրամասն անդրադարձել է ՀՀ եւ ԵՄ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման գործընթացին, հարաբերությունները կարգավորող իրավապայմանագրային դաշտին:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւոր հարաբերությունների փուլ է անցել 2000-ականներին, այն շրջանում, երբ միանգամից 10 արեւելաեվրոպական պետություններ դարձան ԵՄ անդամ: «Այդ ժամանակ մեկնարկեց նախ եվրոպական հարեւանության քաղաքականությունը, ապա՝ արեւելյան գործընկերության քաղաքականությունը, եւ Հայաստանը երկուսին էլ մասնակից էր: Այս շրջանում էր, որ Հայաստանի կառավարությունը սկսեց ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները»,- ասել է հանձնաժողովի նախագահն ու հավելել՝ երեք տարի այս համաձայնագրի շուրջ բանակցելուց ու ամբողջացնելուց հետո, սակայն, 2013 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի Հանրապետությունը հրաժարվեց այն ստորագրելուց եւ դարձավ Մաքսային միության անդամ: Արման Եղոյանը շեշտել է, որ, այդուհանդերձ, ԵՄ-ի հետ բանակցությունները չեն դադարել, քանի որ ասոցացման համաձայնագրի հիմնական խնդիրն ազատ առեւտրի մասն էր: Բանակցությունները շարունակվել են, ստորագրվել է փաստաթուղթը՝ Համապարփակ եւ ընդյանված գործընկերության համաձայնագիրը, որը նույն ասոցացման համաձայնագիրն է՝ առանց ազատ առեւտրին վերաբերող հատվածի:
2018 թվականին ուժի մեջ մտավ համաձայնագրի դրույթների մի մասը, իսկ ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների կողմից վավերացվելուց հետո 2021 թվականի մարտի 1-ին այն ամբողջությամբ ուժի մեջ մտավ:
Հանձնաժողովի նախագահի գնահատմամբ այս համաձայնագիրը մեր հանրության, նաեւ փորձագիտական շրջանակներում որոշակիորեն թերագնահատված փաստաթուղթ է: «Նկատի ունեմ, որ գործող համաձայնագրի բոլոր դրույթներն իրականացնելու պարագայում (ոչ թե ձեւական, այլ բովանդակային ու որակով իրականացնելու դեպքում) ՀՀ եվրաինտեգրման գործընթացը, կարող ենք ասել, որ մի քանի քայլ առաջ կգնա: Սա նույն այն համաձայնագիրն է, որն ունեն Վրաստանը, Ուկրաինան եւ Մոլդովան՝ առանց ազատ առեւտրի հատվածի»,- ընդգծել է զեկուցողը: Նա հիշեցրել է, որ փաստաթղթով կարգավորվում են գրեթե բոլոր ոլորտներին վերաբերող հարցերը: «Մենք անում ենք ամեն ինչ, որ այս համաձայնագրի դրույթներն առավել բարձր որակով կիրարկվեն»,- հավաստիացրել է Արման Եղոյանը:
Անդրադառնալով աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին՝ նա արձանագրել է, որ 2020 թվականից հետո Եվրամիությունը նկատելիորեն ակտիվացել է մեր տարածաշրջանում, ինչն ունի իր պատճառները: 2021 թվականին ԵՄ-ն Հայաստանին առաջարկեց նոր տնտեսական եւ ներդրումային ծրագիր՝ 2,6 մլրդ եվրո աջակցության փաթեթով: Այս պահի դրությամբ այս գումարից նպատակաուղղվել է արդեն 550 մլն եվրոն, որի մեծ մասը կազմել են փոքր եւ միջին բիզնեսին աջակցող արտոնյալ վարկերը: Մյուս մասն առավել վերաբերում է կապիտալ ծախսերին:
Արման Եղոյանը, մանրամասնելով տարածաշրջանում ԵՄ-ի գործունեությունը, նշել է, որ ԵՄ-ն մեծացրեց աշխարհաքաղաքական ներկայությունը տարածաշրջանում 2022 թվականին Հայաստանի սուվերեն տարածքի դեմ հարձակումից հետո: ԵՄ ինստիտուտների պրակտիկայի տեսանկյունից անհամեմատ կարճ ժամկետներում որոշում կայացվեց Հայաստան գործուղել ժամանակավոր քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն, իսկ 2023 թվականի հունվարին ԵՄ-ն արդեն մշտական դիտորդական առաքելություն Հայաստանում տեղակայելու մասին որոշում կայացրեց: «Դժվար է թերագնահատել այս առաքելության դերը մեր պետության անվտանգությունն ապահովելու գործում»,- փաստել է զեկուցողն ու հիշեցրել, որ ԵՄ-ի 13 քաղաքացիական առաքելություններից սա թվաքանակով ամենամեծերից է: Վերջերս ԵՄ-ի որոշմամբ դիտորդների թիվը 138-ից դարձավ 209:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգից խոսելով՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը դիմել է ԵՄ-ին եվրոպական խաղաղության գործիքակազմից օգտվելու առաջարկով: Սա անվտանգային գործիքակազմ է, որը տարբեր բնույթի աջակցություններ է տրամադրում պետություններին: Նրա խոսքով այս հարցը քննարկման փուլում է:
Վերջերս ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհուրդը ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգի շուրջ աշխատանք սկսելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերել՝ սահմանելով ավելի հավակնոտ համատեղ առաջնահերթություններ բոլոր հարթություններում համագործակցության համար: «Խոսքը քաղաքական հանձնառության, քաղաքական փաստաթղթի մասին է, որը եւս այս պահին մշակման փուլում է, եւ ակնկալում ենք, որ դրա մշակումը մայիս-հունիս ամիսներին կամբողջանա»,- տեղեկացրել է հանձնաժողովի նախագահը:
Արման Եղոյանը ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման գործում ընդգծել է Եվրոպական խորհրդարանի դերն ու հավելել. «Եվրոպական խորհրդարանը դրոշակակիրն է մեր հարաբերությունների զարգացման, լավարկման ու խորացման եւ փորձում է առաջ տանել այս օրակարգը նաեւ մյուս ինստիտուտներում»: Այս համատեքստում նա վկայակոչել է անվտանգային ու արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ ընդունվող զեկույցները, նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների լավարկման վերաբերյալ վերջին բանաձեւը:
«Թե՛ Եվրամիությունը, թե՛ Հայաստանը համամիտ են, որ այսքան դինամիկ գործընթաց երբեւէ չի եղել թե՛ երկկողմ երկխոսության եւ թե՛ հարաբերությունների առավել զարգացման համար»,- ընդգծել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը:
Խոսելով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի մասին՝ զեկուցողը կարեւորել է համաձայնագրի ամբողջությամբ իրականացումը՝ կենտրոնանալով հատկապես կանոնակարգումների, դրանց համապատասխանեցման եւ բարեփոխումների վրա:
Անդրադառնալով տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրերի իրականացմանը՝ Վասիլիս Մարագոսն ընդգծել է. «Մենք ՀՀ կառավարության եւ միջազգային ֆինանսական ինստիտուտների հետ ստեղծել ենք ներդրումների համակարգման հարթակ, որը համատեղում է բոլոր շահագրգիռ կողմերին եւ նպատակ ունի վերանայել դրոշակակիր ծրագրերն ու հասկանալ, թե ինչպիսի գործողություններ պետք է կատարվեն՝ արագացնելու արդիական ներդրումների իրականացումը»:
Նշվել է, որ Եվրամիությունը ներդրումներ է կատարել մի շարք ոլորտներում եւ շարունակում է աշխատանքը Սյունիքում: ««Թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության շրջանակում ԵՄ անդամ պետությունների հետ միասին 120 մլն եվրոյից ավելի գումար ենք մոբիլիզացրել Սյունիքում՝ 35-ից ավելի նախագծերի շուրջ»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Վասիլիս Մարագոսը նշել է, որ Հայաստանում շատերը կենտրոնացած են անվտանգային խնդիրների վրա ու հավելել. «Անվտանգային ոլորտում երկկողմ համագործակցության առաջխաղացում ունենք: Եվրամիությունը դիտարկում է ՀՀ զինված ուժերին աջակցելու հարցը՝ ուժեղացնելու համար կարողությունները»:
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի խոսքով Եվրամիությունը շարունակում է հանձնառու լինել տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը եւ կարգավորմանը:
«ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը կարեւոր է օրենքի գերակայության համար: Մենք պատրաստվում ենք վաղը Բրյուսելում ստորագրել «Եվրոջասթի» (Eurojust) շրջանակում Հայաստանի հետ համագործակցությանն առնչվող փաստաթուղթ, որը  կխորացնի փոխգործակցությունը քրեական գործերի շրջանակում եւ կապահովի բարձր չափորոշիչներ անձնական տվյալների պաշտպանության, դատական անկախության եւ օրենքի գերակայության համար»,- նշել է զեկուցողը:
Վասիլիս Մարագոսը խոսել է նաեւ փախստականներին ԵՄ կողմից տրամադրված աջակցության մասին եւ նշել. «ԵՄ-ն անդամ պետությունների հետ ավելի քան 60 մլն եվրո է մոբիլիզացրել մարդասիրական եւ բյուջետային աջակցության համար: Մենք ՀՀ կառավարության հետ քննարկում ենք հավելյալ աջակցության տրամադրման հարցը»:
Նշվել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է ավելի խորացնել երկկողմ գործընկերությունը: «Մենք կշարունակենք ջանքեր չխնայելով աշխատել, որ ամրապնդենք մեր կապերը՝ հիմնվելով մեր հանձնառության, համատեղ արժեքների վրա, ինչպես նաեւ օրենքների եւ իրավունքի վրա հիմնված միջազգային կարգին մեր նվիրվածությանը»,- եզրափակելով ելույթը՝ ասել է Վասիլիս Մարագոսը:
Մասնակիցները կարեւորել են լսումների անցկացումը, խոսել  Հայաստանի առջեւ բացված ԵՄ անդամության հեռանկարի մասին՝ նշելով, որ այն պահանջում է զգալի աշխատանք, եւ մեր երկիրը պետք է գնա այդ ուղղությամբ: Գերխնդիր է համարվել ՀՀ ինքնիշխանության ամրապնդումը եւ տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը: Այս համատեքստում նշվել է, որ Եվրամիության հետ ինտեգրումն անվտանգային խնդիրներ լուծելու իրական գործիք կարող է դառնալ:
Կարծիք է հնչել, որ Կառավարության գործողություններին զուգահեռ երկրում պետք է անցկացվի համազգային հանրաքվե, որպեսզի Հայաստանի եվրաինտեգրումը չլինի մեկ քաղաքական ուժի որոշումը: Նշվել է, որ լիիրավ անդամակցությունը համագործակցության եւ ներդրումների համար կբացի ավելի մեծ հնարավորություններ՝ խթանելով աշխատատեղերի ստեղծումը, նորարարությունը եւ քաղաքացիների կենսամակարդակի բարելավումը:
Ելույթներում կառավարության կառուցվածքային փոփոխությունների համատեքստում եվրաինտեգրման հանձնաժողով կամ նախարարություն ստեղծելու առաջարկ է հնչել: Շեշտվել է, որ ԵՄ անդամ երկիր լինելը չի նշանակում սահմանափակվել միայն ԵՄ-ով. այն ԵՄ-ի աջակցությամբ ավելի լայն շուկաներ մտնելու հնարավորություն է: Նշվել է, որ բազմավեկտոր արտաքին քաղաքականություն վարելու պարագայում հնարավոր կլինի եվրաինտեգրման ճանապարհին հանդիպած ռիսկերը հնարավորինս դարձնել կառավարելի: Անդրադարձ է եղել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններին ու այս առումով երկկողմ միջպետական համաձայնագրերի վերանայմանը, ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարցին, ներքին անվտանգության խնդիրներին: Մասնակիցները մտքեր են փոխանակել վաղը՝ ապրիլի 5-ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի՝ Բրյուսելում կայանալիք հանդիպման վերաբերյալ: Զեկուցողները խոսել են նաեւ մեր երկրի ռազմական, տնտեսական ու մշակութային անվտանգության, եվրոպական օրակարգի առաջմղման, արդի աշխարհաքաղաքական զարգացումների եւ դրանցից բխող մարտահրավերների ու այլ հարցերի մասին:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը եվրաինտեգրման համատեքստում խոսել է եվրոպական շուկաներ հայկական արտադրանքն արտահանելու խնդրի մասին, նշել, որ պետք է նախ կարողանանք եվրոպական շուկաներին համապատասխան արտադրանք թողարկել:
«Դա բավականին բարդ գործ է, պետք են չափորոշիչներ, դրանց նկատմամբ վերահսկողություն, բիզնես մտածելակերպի փոփոխություն, համապատասխան շահութաբերություն: Այս ամենի ուղղությամբ Կառավարությունն ինտենսիվ աշխատում է»,- ընդգծել է Բաբկեն Թունյանն ու փաստել. «Պետք է մի հանգամանք արձանագրենք. եթե ասում ենք եվրաինտեգրում, ապա հասկանում ենք զուտ կարգավիճա՞կը, ընթացակա՞րգը, թե՞ մեզ համար դա առաջին հերթին մեր հասարակության տնտեսության, սոցիալական, իրավական կյանքի որակն է»: Նրա գնահատմամբ շեշտը պետք է դնել բովանդակության, այլ ոչ թե ֆորմալ գործընթացների վրա:
«Ռիսկերը, օգուտներն ու վնասները հաշվի առնելով՝ Հայաստանի կառավարությունը երկիրը տանելու է այն ուղղությամբ, որը մեր երկրի համար ապահովելու է ավելի բարձր մակարդակի անվտանգություն, ավելի լավ բարեկեցություն եւ ավելի երջանիկ քաղաքացի: Այդ ճանապարհի ժամկետներն ու արագությունը կարող եք քննարկել, բայց հաստատակամության հարցում որեւէ մեկը կասկած չպետք է ունենա»,- փաստել է պատգամավորը:
Արտահերթ ելույթում Արման Եղոյանը կարեւորել է հնչած կարծիքներն ու դիրքորոշումները: Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով նպատակն է հասկանալ, թե այս պահին ինչ նոր հեռանկարներ կան Հայաստանի համար բացված, եւ յուրաքանչյուր հնարավորություն ինչ նոր մարտահրավերի կարող է հանգեցնել: Նա փաստել է, որ եվրաինտեգրումը բազմափուլ եւ բազմաշերտ գործընթաց է, այն ներքին կարգուկանոնի համապատասխանեցումն է եվրոպական չափորոշիչներին: «Մեր խնդիրն է գրագետ շարունակել աշխատանքը, ձեւավորել ճիշտ, հասանելի, մատչելի սպասումներ եւ սպասարկել այդ սպասումները»,- ընդգծել է հանձնաժողովի նախագահն ու շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Ապրիլի 4-ին հրավիրված խորհրդարանական լսումներին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ԱԳՆ-ի, Եվրոպական միության պատվիրակության, տարբեր կուսակցությունների, եվրոպական ինտեգրման հարցերով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, անկախ փորձագետներ:
Քննարկվել են բենզինի եւ հեղուկ գազի վաճառքով զբաղվող ընկերությունների խնդիրները
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 4-ին կազմակերպած աշխատանքային քննարկման օրակարգում բենզինի եւ հեղուկ գազի վաճառքով զբաղվող ընկերությունների խնդիրներն էին: Քննարկմանը մասնակցում էին վառելիքի  վաճառքով զբաղվող ընկերությունների, ոլորտի հետ առնչվող պետական մարմինների ներկայացուցիչ...
Հայաստանը գնում է ժողովրդավարության ճանապարհով: Մենք հստակ ճանապարհ ենք ընտրել, եւ մեր ընտրած ճանապարհի, մեր քաղաքական գործունեության գնահատականը տալիս են միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները: Նրանց գնահատականներն ի գիտություն են գործող իշխանության համար: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքնե...
«Հայաստանի եվրաինտեգրման նոր հեռանկարները եւ մարտահրավերները» թեմայով խորհրդարանական լսումների ուղիղ հեռարձակումը: Լսումները նախաձեռնել է ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Հայերեն տարբերակը՝ այստեղ: Անգլերեն տարբերակը՝ այստեղ: ...

Arman Yeghoyan: An agreement was reached on beginning work on EU-Armenia Partnership new agenda, setting more ambitious priorities
The NA Standing Committee on European Integration convened parliamentary hearings on “New Perspectives and Challenges of the European Integration of Armenia.”
In his opening speech Arman Yeghoyan touched upon in detail the process of the establishment of the RA and EU diplomatic relations and the legal-contractual field regulating the relations.
He underscored that Armenia passed a stage of important relations in the years of 2000s. in a period, when 10 Eastern European states immediately became members of the European Union (EU). “At that time, first, the European Neighbourhood policy, then – the Eastern Partnership policy launched, and Armenia was participant for both of them. In this period the Government of Armenia began the negotiations on the Association Agreement with the EU,” the Committee Chair said and added that after negotiating on this Agreement and completing it, however in September 2013 the Republic of Armenia refused signing it and became member of the Customs Union. Arman Yeghoyan stressed that, nevertheless, that the negotiations with the EU had not stopped, as the main problem of the Association Agreement was the part of the free trade. The negotiations continued, the document, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement was signed, which is the same Association Agreement without the part regarding the free trade.
In 2018, a part of the Agreement provisions entered into force, and being ratified by the EU all member states, it completely entered into force from March 1, 2021.
As the Committee Chair assessed, this Agreement is definitely an underestimated document in our society, also in the expert circles. “I mean that in the event of carrying out all the provisions of the Agreement in force (in case of implementing not formally, but substantially and with quality), we can say that the RA European integration process will go several steps forward. This is the same Agreement that Georgia, Ukraine, Moldova have without the part of the free trade,” the rapporteur underscored. He reminded that the issues concerning almost all spheres are regulated by the document. “We do our best in order to implement the provisions of this Agreement with high quality,” Arman Yeghoyan assured.
Regarding the geopolitical changes, he recorded that after 2020, the European Union has noticeably been active in our region, which has its reasons. In 2021, the EU proposed Armenia a new economic and investment project with 2.6 billion Euro support package. At this time, already 550 million Euros have been targeted out of this sum, and the great part was to be considered the privileged loans supporting the small and medium business. The other part refers to the capital expenditures.
Giving details on the EU activity in the region, Arman Yeghoyan noted that the EU increased its geopolitical presence in the region after the attack against the sovereign territory of Armenia in 2022. In terms of the practice of the EU institutes, within incomparably short terms a decision was made to send a temporary civilian Observation Mission to Armenia, and the EU made a decision on deploying already a permanent Observation Mission in January 2023. “It is difficult to underestimate the role of this Mission in ensuring the security of our state,” the rapporteur documented and reminded that this is the biggest of the EU 13 civilian missions in number of people. Recently, by the decision of the EU the number of the observers became 209 from 138.
Speaking about the agenda of the RA-EU relations, the Committee Chair mentioned that Armenia applied to the EU with a proposal of making use of the European Peace Facility (EPF). This is a security Facility, which provides supports of different character to the states. According to him, this issue is at the phase of discussion.
Recently, the EU-Armenia Partnership Council reached an agreement on beginning an activity on the EU-Armenia Partnership new agenda, setting more ambitious joint priorities for cooperation on all planes. “It refers to the political commitment, political document, which at this moment is also at the stage of elaboration, and we expect that its elaboration will complete in May-June,” the Committee Chair informed.
In the development of the RA-EU relations Arman Yeghoyan underlined the role of the European Parliament and added: “The European Parliament is the flagman of the development, improvement and deepening of our relations and tries also to advance this agenda in other institutes.” In this context he referred to the reports being adopted on security and foreign policy, also the last resolution on the improvement of the RA-EU relations.
“Both the European Union and Armenia agree that it has never been such dynamic process for further development of bilateral dialogue and relations,” the Head of the Delegation of the European Union to Armenia Ambassador Vassilis Maragos underscored.
Speaking about the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, the rapporteur highlighted the complete implementation of the Agreement, focusing especially on the regulations, their alignment and reforms.
Regarding the implementation of the economic and investment projects, Vassilis Maragos underscored: “We have created investment coordination platform with the RA Government and the international financial institutes, which combines all concerned sides and is aimed at reviewing the flagman projects and understand what actions should be taken to accelerate the implementation of the up-to-date investments.”
It was noted that the European Union made investments in a number of spheres and continues its activities in Syunik. “We have mobilised together with the EU member states more than 120 million Euros in Syunik on more than 35 projects within the framework of the Team Europe initiative, the rapporteur underlined.
Vassilis Maragos mentioned that most of the people in Armenia are focused on security problems and added: “In the security sphere we have advancement of bilateral cooperation. The European observes the issue of supporting the RA armed forces to strengthen the capacities.”
According to the Head of the EU delegation, the European Union continues to be committed to the stabilization and settlement of the situation in the region.
“The EU-Armenia cooperation is important for the rule of law. Tomorrow, in Brussels we are going to sign a document on cooperation with Armenia within the framework of Eurojust, which will deepen the cooperation in the framework of criminal cases and will provide high criteria for protection of personal data, judicial independence and rule of law,” the rapporteur noted.
Vassilis Maragos also spoke about the support provided to the refugees by the EU and stated: “The EU with the member states mobilised more than 60 million Euros for humanitarian and budgetary support. We discuss with the RA Government the issue of providing additional support.”
It was noted that the European Union is ready to further deepen the bilateral partnership. “We’ll continue to work hard to strengthen our ties, being based on our commitment, joint values, as well as our devotion to the international order based on laws and right,” Vassilis Maragos said, concluding his speech.
The participants highlighted the holding of the hearings, talked about the perspective of the EU membership of Armenia, noting that it requires considerable work, and our country should go in that direction. The strengthening of the sovereignty of the Republic of Armenia and the protection of its territorial integrity was considered a major issue. In this context, it was mentioned that integration with the European Union can become a real toolkit for solving security problems.
An opinion was voiced that in parallel to the Government’s actions, a national referendum should be held in the country so that Armenia’s European integration is not the decision of one political power. It was noted that full membership will open greater opportunities for cooperation and investment, promoting creation of workplaces, innovation and improving the standard of living of the citizens.
In the speeches, in the context of the structural changes of the Government, a proposal was made to create a European Integration Commission or a Ministry. It was emphasized that being the EU member does not mean being limited only to the EU: It is an opportunity to enter wider markets with the EU support. It was pointed out that in case of conducting a multi-vector foreign policy, it will be possible to make the risks encountered on the path of European integration as manageable as possible. The relations with Russia and the review of bilateral inter-state agreements in this regard, the issue of leaving the CSTO, internal security issues were addressed. The participants exchanged ideas on the meeting of the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, the President of the European Commission Ursula von der Leyen and the U.S. Secretary of State Antony Blinken in Brussels tomorrow, on April 5. The speakers also talked about the military, economic and cultural security of our country, the promotion of the European agenda, the current geopolitical developments and the challenges arising from them and other issues.
The deputy of the RA NA Civil Contract Faction, the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan spoke about the issue of exporting Armenian products to European markets in the context of European integration, noting that we must first be able to produce goods suitable for European markets.
“It is a very complicated matter, standards, control over them, change of business mentality, appropriate profitability are necessary. The Government is working intensively in the direction of all this,” Babken Tunyan underscored and stated: “We must record a circumstance: If we say European integration, do we mean the status, the process, or is it primarily the quality of our society’s economy, social and legal life?” According to him, emphasis should be placed on content rather than formal processes.
“Taking into consideration the risks, benefits and harms, the Armenian Government will lead the country in the direction that will ensure a higher level of security, better welfare and a happier citizenry for our country. You can discuss the terms and speed of that path, but no one should have any doubt about the determination,” the deputy stated.
In his extraordinary speech, Arman Yeghoyan highlighted the opinions and positions expressed. According to the Committee Chair, the aim is to understand what new prospects are open for Armenia at the moment, and what new challenges each opportunity can lead to. He stated that European integration is a multi-stage and multi-layered process, it is the adaptation of the internal order to the European standards. “Our task is to competently continue the work, form correct, accessible, affordable expectations and serve those expectations,” the Committee Chair underlined and expressed readiness to cooperate with all the concerned parties.
The NA deputies, the representatives of the Ministry of Foreign Affairs, the European Union delegation, the representatives of various parties, organizations dealing with the European integration issues, and independent experts attended the parliamentary hearings convened on April 4.
Problems of companies selling petrol and liquefied gas discussed
On the agenda of the work discussion organized by the NA Standing Committee on Economic Affairs on April 4 were the problems of the companies selling petrol and liquefied gas. The representatives of fuel selling companies and state bodies regarding the sector took part in the discussion. According t...
Armenia goes through path to democracy. We have chosen a clear path, and the representatives of the international organizations give assessment to our chosen path, our political activity. Their assessments are awareness for the current government. The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on ...