Խորհրդարանը մարտի 19-ի նիստում քննարկել է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Ծովինար Վարդանյանի թեկնածությունը: Հարցը քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
Թեկնածուի կենսագրությունն ու մասնագիտական գործունեությունը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Ծովինար Վարդանյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել խմբակցությանը նման պատասխանատու պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ապա մանրամասնել հանձնաժողովի գործունեության իր տեսլականը:
Նրա գնահատմամբ հանձնաժողովն առանցքային դերակատարում ունի օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների փոխգործակցության համատեքստում, մասնավորապես այն առումով, որ գործ ունենք երկրի թիվ մեկ քաղաքական փաստաթղթի հետ: Թեկնածուի կարծիքով խորհրդարանական երկրում այս հանձնաժողովի դերակատարությունն առավելապես կարեւոր է օրենսդիր մարմնի փոխզսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմի գործառույթների իրականացման համատեքստում: Նա խոսել է բյուջեի կատարողականի եւ նախագծի հաստատման շրջանում այս եւ խորհրդարանական մյուս հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին, կարեւորել ամենամյա բյուջեի մեկնարկի եւ ամփոփման միջեւ ընկած ժամանակահատվածում կատարվածը:
Որպես կարեւոր ուղղություն` Ծովինար Վարդանյանը մատնանշել է ֆինանսական ոլորտը, նշել, որ հանձնաժողովը մշակում եւ հաստատում է բանկային համակարգի օրենսդրությունը` սերտորեն համագործակցելով Կենտրոնական բանկի հետ:
«Կարեւոր է ֆինանսական կայունության պահպանման ծրագրերի ու բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին մշտական ուշադրության տակ պահել քաղաքացիների շահերը եւ ապահովել հավասարակշռված լուծումներ: Այս առումով Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն իր առանձնահատուկ դերն ունի խորհրդարանում: Սպառողների իրավունքների տեսանկյունից էական նշանակություն ունի բանկային համակարգի եւ պետական կառույցների բալանսավորված աշխատանքը, մասնավորապես, այնպիսի բարեփոխումների համատեքստում, ինչպիսիք են` կանխիկի սահմանափակումը կամ եկամուտների հայտարարագրումը»,- ընդգծել է թեկնածուն:
Օրենսդրական աշխատանքի համատեքստում պատգամավորն ընդգծել է հետօրենսդրական վերահսկողության գործիքի ակտիվ կիրառումը, հանձնաժողովի սերտ աշխատանքն ԱԺ բյուջետային գրասենյակի եւ Հաշվեքննիչ պալատի հետ:
Շնորհավորելով հանձնաժողովի նախկին նախագահ Գեւորգ Պապոյանին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ծովինար Վարդանյանը երախտագիտություն է հայտնել նրան եւ հանձնաժողովի մյուս անդամներին մինչ այս պահը կատարած աշխատանքների համար:
Թեկնածուն հանձնաժողովի աշխատանքներում ընդգծել է ներառականության ապահովման սկզբունքը, ժողովրդավարության հաստատման ճանապարհին կարեւորել ընդդիմության հետ կառուցողական աշխատաոճը, մասնագիտական քննադատությանն ականջալուր լինելն ու դրանց արդյունքում օրենքների փոփոխությունները բովանդակային առումով սրբագրված վիճակում հանրությանը ներկայացնելը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն`  մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ, քվեարկությանը մասնակցող պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին:
Քվեարկության արդյունքները ներկայացրել է ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 60-ը: 59 կողմ ձայնով Ծովինար Վարդանյանն ընտրվել է հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:

At March 19 sitting, the parliament debated the issue of the election of the Chair of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly.
The Civil Contract Faction nominated Tsovinar Vardanyan as a candidate in the post of the Committee Chair. The issue was debated by the order established with Article 135 of the law NA Rules of Procedure.
The Secretary of the Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan presented the candidate’s biography and the professional activity.
First of all, the candidate of the Chair of the Committee Tsovinar Vardanyan thanked the Faction for nominating her as a candidate for such responsible position, then she detailed her vision of the Committee activity.
To her assessment, the Committee has a key role in the context of cooperation of the legislative and executive powers, particularly with regard that we deal with number one political document of the country. In the candidate’s opinion, in the parliamentary country the role of this Committee is more important in the context of the implementation of the functions of the mechanism of checks and balances. She spoke about the joint work of this and other parliamentary committees during the approval of the budget performance and draft, emphasized the work done during the period from the launch of the annual budget and its summary.
As an important direction, Tsovinar Vardanyan pointed out the financial sector, noted that Committee revises and approves the legislation of the banking system, closely cooperating with the Central Bank.
“It is important to keep the citizens’ interests at the permanent attention on the way of the implementation of the financial stability programmes and reforms and to provide balanced solutions. In this respect, the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs has its special role in parliament. In terms of the consumers’ rights, the balanced work of the banking system and state structures is of essential importance, particularly, as the restriction of the cash or the declaration of the incomes,” the candidate underlined.
In the context of the legislative work, the deputy underscored the active use of the post-legislative oversight, the close work of the Committee with the NA Budget Office and the Audit Chamber.
Congratulating the former Chair of the Committee Gevorg Papoyan on assuming the post of the RA Minister of Economy, Tsovinar Vardanyan expressed her gratitude to him and the other members of the Committee for the work done until this moment.
In the work of the Committee the candidate stressed the principle of ensuring inclusiveness, emphasized the constructive workstyle with the opposition on the way to the establishment of democracy, listening to the professional criticism and as a result of them presenting to the community the amendments of the laws edited in content.
According to the law NA Rules of Procedure, the Chair of the Standing Committee is elected by secret ballot, by the majority of the votes of the deputies taking part in voting, if the more than half of the total number of the deputies took part.
The Chairman of the NA Counting Commission Narek Babayan presented the results of the voting. 60 deputies out of 107 took part in voting. Tsovinar Vardanyan was elected Chair of the Committee with 59 votes.