Խորհրդարանը մարտի 19-ի նիստում քննարկել է Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցը:
Հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրել է Ծովինար Վարդանյանի թեկնածությունը: Հարցը քննարկվել է «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 135-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
Թեկնածուի կենսագրությունն ու մասնագիտական գործունեությունը ներկայացրել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը:
Հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Ծովինար Վարդանյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել խմբակցությանը նման պատասխանատու պաշտոնում իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ապա մանրամասնել հանձնաժողովի գործունեության իր տեսլականը:
Նրա գնահատմամբ հանձնաժողովն առանցքային դերակատարում ունի օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների փոխգործակցության համատեքստում, մասնավորապես այն առումով, որ գործ ունենք երկրի թիվ մեկ քաղաքական փաստաթղթի հետ: Թեկնածուի կարծիքով խորհրդարանական երկրում այս հանձնաժողովի դերակատարությունն առավելապես կարեւոր է օրենսդիր մարմնի փոխզսպումների եւ հակակշիռների մեխանիզմի գործառույթների իրականացման համատեքստում: Նա խոսել է բյուջեի կատարողականի եւ նախագծի հաստատման շրջանում այս եւ խորհրդարանական մյուս հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքի մասին, կարեւորել ամենամյա բյուջեի մեկնարկի եւ ամփոփման միջեւ ընկած ժամանակահատվածում կատարվածը:
Որպես կարեւոր ուղղություն` Ծովինար Վարդանյանը մատնանշել է ֆինանսական ոլորտը, նշել, որ հանձնաժողովը մշակում եւ հաստատում է բանկային համակարգի օրենսդրությունը` սերտորեն համագործակցելով Կենտրոնական բանկի հետ:
«Կարեւոր է ֆինանսական կայունության պահպանման ծրագրերի ու բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին մշտական ուշադրության տակ պահել քաղաքացիների շահերը եւ ապահովել հավասարակշռված լուծումներ: Այս առումով Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն իր առանձնահատուկ դերն ունի խորհրդարանում: Սպառողների իրավունքների տեսանկյունից էական նշանակություն ունի բանկային համակարգի եւ պետական կառույցների բալանսավորված աշխատանքը, մասնավորապես, այնպիսի բարեփոխումների համատեքստում, ինչպիսիք են` կանխիկի սահմանափակումը կամ եկամուտների հայտարարագրումը»,- ընդգծել է թեկնածուն:
Օրենսդրական աշխատանքի համատեքստում պատգամավորն ընդգծել է հետօրենսդրական վերահսկողության գործիքի ակտիվ կիրառումը, հանձնաժողովի սերտ աշխատանքն ԱԺ բյուջետային գրասենյակի եւ Հաշվեքննիչ պալատի հետ:
Շնորհավորելով հանձնաժողովի նախկին նախագահ Գեւորգ Պապոյանին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Ծովինար Վարդանյանը երախտագիտություն է հայտնել նրան եւ հանձնաժողովի մյուս անդամներին մինչ այս պահը կատարած աշխատանքների համար:
Թեկնածուն հանձնաժողովի աշխատանքներում ընդգծել է ներառականության ապահովման սկզբունքը, ժողովրդավարության հաստատման ճանապարհին կարեւորել ընդդիմության հետ կառուցողական աշխատաոճը, մասնագիտական քննադատությանն ականջալուր լինելն ու դրանց արդյունքում օրենքների փոփոխությունները բովանդակային առումով սրբագրված վիճակում հանրությանը ներկայացնելը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն`  մշտական հանձնաժողովի նախագահն ընտրվում է գաղտնի քվեարկությամբ, քվեարկությանը մասնակցող պատգամավորների ձայների մեծամասնությամբ, եթե քվեարկությանը մասնակցել է պատգամավորների ընդհանուր թվի կեսից ավելին:
Քվեարկության արդյունքները ներկայացրել է ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: 107 պատգամավորից քվեարկությանը մասնակցել է 60-ը: 59 կողմ ձայնով Ծովինար Վարդանյանն ընտրվել է հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում:

19 марта парламент обсудил вопрос избрания председателя Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
На должность фракция "Гражданский договор" выдвинула кандидатуру Ц.Варданян. Вопрос обсуждался в соответствии со ст.135 закона "Регламент Национального Собрания".
Биографию и профессиональную деятельность кандидата представил секретарь фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян.
Кандидат Ц.Варданян, поблагодарив фракцию за выдвижение ее кандидатуры на столь ответственную должность, подробно изложила свое видение деятельности комиссии.
По ее оценке, комиссии принадлежит ключевая роль в контексте взаимодействия законодательной и исполнительной властей, особенно в том смысле, что мы имеем дело с политическим документом страны номер один. По словам кандидата, роль этой комиссии в парламентской стране особенно важна в контексте реализации функций механизма сдержек и противовесов законодательного органа. Она коснулась совместной работы этой и других парламентских комиссий при исполнении бюджета и утверждении проекта.
В качестве важного вектора Ц.Варданян выделила финансовую сферу, отметив, что комиссия разрабатывает и утверждает законодательство банковской системы в тесном сотрудничестве с ЦБ.
“Важно держать интересы граждан под постоянным вниманием и обеспечивать взвешенные решения при реализации программ поддержки финансовой стабильности и реформ. В этой связи особая роль в парламенте принадлежит Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. С точки зрения прав потребителей необходима сбалансированная работа банковской системы и госструктур, особенно в контексте таких реформ, как кассовые ограничения или декларирование доходов", - подчеркнула кандидат.
В русле законотворческой работы депутат подчеркнула важность активного использования инструмента постзаконодательного контроля, слаженную работу комиссии с Бюджетным управлением НС и Аудиторской палатой.
Поздравив бывшего председателя комиссии Г.Папояна с вступлением на должность министра экономики РА, Ц.Варданян выразила ему и другим членам комиссии признательность за проделанную к этому моменту работу.
В деятельности комиссии кандидат подчеркнула принцип обеспечения инклюзивности, на пути к демократии, конструктивный подход к работе с оппозицией, восприятие профессиональной критики и, как следствие, представление изменений в законы.
Согласно “Регламенту НС”, председатель постоянной комиссии избирается тайным голосованием большинством голосов депутатов, участвующих в голосовании, если в голосовании приняло участие более половины от общего числа депутатов.
Итоги голосования представил председатель Счетной комиссии НС Н.Бабаян. В голосовании приняли участие 60 из 107 депутатов. Председателем комиссии 59 голосами "за" избрана Ц.Варданян.