Հանրությանը ներկայացվեց «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր. կարգավորման ուղիներ» վերնագրով ժողովածուն
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախաձեռնությամբհանրությանն է ներկայացվում ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ տեսակետների եւ նյութերի ժողովածու:  Գիրքն ամփոփում է 2005 թ. ղարաբաղյան խնդրով անցկացված խորհրդարանական լսումները` ներառելով հնչած ելույթներն ու ներկայացված զեկույցները:
Սեպտեմբերի 14-ին խորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր. կարգավորման ուղիներ» վերնագրված ժողովածուի շնորհանդեսն էր: Ներկա էին  ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ու փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը, պատգամավորներ, արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: Ժողովածուն հրատարակվել է USAID-ի «Հայաստան. օրենսդիր հզորացման ծրագրի» օժանդակությամբ:
Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը տեղեկացրեց, որ ժողովածուն ընդգրկում է ոչ միայն լսումների բոլոր նյութերը, այլեւ` հանձնաժողովի եզրակացությունը եւ արժեքավոր այլ փաստաթղթեր: Հանձնաժողովի եզրակացությունը, ԱԺ քաղաքական ուժերին ներկայացնելուց եւ նրանց հետ համաձայնեցումից հետո,հավակնում է դառնալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հայեցակարգի, միասնական փաստաթղթի ընդունման հիմք: Արմեն Ռուստամյանը խորհրդանշական է համարում, որ գրքի շնորհանդեսը կայացավ հենց այս օրերին` Հայաստանի անկախության 15-ամյակի տոնակատարություններին զուգահեռ` ասելով, թե գրքում արտացոլված է մեր անկախացման գաղափարն ու ուղին: Հանձնաժողովի նախագահը համոզված է, որ գիրքն օգտակար կլինի դիվանագիտության ասպարեզում`  թե խ որհրդարանական, թե ժողովրդական եւ արտաքին աշխարհին կներկայացնի միասնական դիրքորոշում: Ժողովածուննաեւ կնպաստի, որ ադրբեջանական կողմը համարժեք փաստարկներով փորձի հիմնավորել խնդրի կարգավորման իրենց տարբերակը, քննարկումները դարձնել առավել առարկայական: Իսկ որ խնդրի էության ամբողջական ներկայացմամբ է կարելի միայն դատել սխալ եւ ճիշտ կողմերի մասին, կամ էլ` լուծում գտնել, դա Արմեն Ռուստամյանն անհերքելի է համարում:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ողջունելով հանձնաժողովի նախաձեռնությունը, կարեւորեց թե լսումները եւ թե դրա ամփոփումը գրքում:Նա օգտակար է համարում, որ երկրի համար կարեւորագույն հարցերն այսպիսի քննարկում են անցնում, հատկապես երբ մեծ է միջազգային հանրության ուշադրությունը: Տիգրան Թորոսյանը նկատեց, որ միջազգային հանրությունը կարեւոր դեր ունի խնդրի կարգավորման հարցում:Ղարաբաղյան հարցը թեեւ ներքին, բայց արդեն իսկ միջազգայնացված է եւ էական տեղ է զբաղեցնում միջազգային կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցության շրջանակում: ԱԺ նախագահը երկրի քաղաքական կյանքում նորույթ է համարում այսպիսի ամբողջական մոտեցման արտահայտությունը: Պրն. Թորոսյանի գնահատմամբ, ներկայացվող գիրքը շատ արդիական է այս օրերին, երբ հակամարտության կարգավորումը հրապարակային քննարկումների առարկա է դարձել:
Արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը կարծիք հայտնեց, որ գրքում արտացոլված տարբեր, անկեղծ եւ համարձակ կարծիքներն այն արժեքավոր են դարձնում: Նա բարձր է գնահատում նաեւ, որ գիրքը զուրկ է քաղաքական շահարկումներից: Ժողովածուն նա բնորոշեց որպես միջազգային հանրությանն ուղղված ուղերձ` հայկական հանրության միասնականության մասին: Արտգործնախարարն ակնկալում է, որ գրքի հրատարակմամբ բանակցային սեղանի շուրջ առավել լուրջ քննարկումներ կծավալվեն:
14.09.2006
Ավարտվեց Ազգային ժողովի քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 14-ի քառօրյա նիստում շարունակեց քննարկել կանոնակարգային փոփոխություններին վերաբերող երկու այլընտրանքային օրինագծերը:Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը արտահերթ ելույթում, նախքան օրինագծերին անդրադառնալը, պատգամավորներին հավաստիացրեց, որ երեքշաբթի օրը հայտարարություններ...

Общественности представлен сборник под названием “Проблема Нагорного Карабаха: пути урегулирования”
По инициативе комиссии  НС по внешним сношениям  общественности представляется сборник, освещающий точки зрения и материалы по Карабахской проблеме. Книга обобщает парламентские слушания, проведенные по Карабахской проблеме в 2005 г., включая  прозвучавшие выступления и представленные доклады.
14 сентября в Национальном Собрании состоялась презентация книги под названием   “Проблема Нагорного Карабаха: пути урегулирования”. Присутствовали Председатель НС Тигран Торосян и зампредседателя Ваан Ованнисян, председатель комиссии по внешним сношениям  Армен Рустамян, депутаты, министр ИД Вардан Осканян, министр обороны Серж Саркисян, представители международных организаций, журналисты. Сборник издан при содействии ALSP USAID .
Председатель комиссии по внешним сношениям  Армен Рустамян сообщил, что сборник включает не только все материалы слушаний, но также заключение комиссии и другие ценные документы. Заключение комиссии, после его представления политическим силам НС и согласования с ними, претендует стать  основой  для принятия концепции урегулирования конфликта НК, единого документа. Армен Рустамян считает символическим, что презентация книги состоялась именно в эти дни, наряду с празднествами по случаю 15-летия независимости Армении, отмечая, что в книге отражены идеи и пути  нашей независимости. Председатель комиссии уверен, что книга будет полезна в сфере  как парламентской, так и народной дипломатии, представит внешнему миру единую позицию. Сборник также будет способствовать тому, чтобы азербайджанская сторона  попыталась бы равноценными аргументами обосновать свой вариант урегулирования проблемы, сделать дебаты наиболее предметными. А то, что лишь цельным представлением сути проблемы можно судить об ошибочных и верных ее сторонах или находить решения, - это Армен Рустамян считает неоспоримым.
Председатель НС Тигран Торосян, приветствуя  инициативу комиссии, отметил как важность слушаний, так и их обобщение в книге. Он считает полезным, что важнейший для страны вопрос проходит такое обсуждение, особенно когда велико внимание  международного сообщества. Г-н Торосян заметил, что международное сообщество  играет важную роль в урегулировании проблемы. Карабахский вопрос хотя и внутренний, но он уже интернационализирован и занимает существенное место в рамках сотрудничества Армении с международными структурами. Председатель НС считает выражение столь цельного подхода  новостью в политической жизни страны.  В оценке г-на Торосяна, представляемая книга весьма актуальна в эти дни, когда урегулирование конфликта стало предметом публичных дебатов.
Министр иностранных дел Вардан Осканян выразил мнение, что нашедшие место  в книге различные, искренние и смелые мнения делают ее весьма ценной. Он также высоко оценивает  отсутствие в книге политических спекуляций. Г-н Осканян охарактеризовал сборник как послание международному сообществу  о единстве армянского общества. Министр ИД надеется, что издание книги поможет развернуть вокруг переговорного стола более серьезные дебаты.
14.09.2006
Завершилась работа четырехдневных заседаний Национального Собрания
14 сентября на заседании Национального Собрания продолжилось обсуждение двух альтернативных законопроектов, касающихся внесения изменений в Регламент НС. Председатель Национального Собрания Тигран Торосян перед тем, как приступить к рассмотрению законопроектов, во внеочередном выступлении заверил де...