Հանրությանը ներկայացվեց «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր. կարգավորման ուղիներ» վերնագրով ժողովածուն
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախաձեռնությամբհանրությանն է ներկայացվում ղարաբաղյան խնդրի վերաբերյալ տեսակետների եւ նյութերի ժողովածու:  Գիրքն ամփոփում է 2005 թ. ղարաբաղյան խնդրով անցկացված խորհրդարանական լսումները` ներառելով հնչած ելույթներն ու ներկայացված զեկույցները:
Սեպտեմբերի 14-ին խորհրդարանում «Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիր. կարգավորման ուղիներ» վերնագրված ժողովածուի շնորհանդեսն էր: Ներկա էին  ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ու փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը, պատգամավորներ, արտաքին գործերի նախարար Վարդան Օսկանյանը, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, լրագրողներ: Ժողովածուն հրատարակվել է USAID-ի «Հայաստան. օրենսդիր հզորացման ծրագրի» օժանդակությամբ:
Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը տեղեկացրեց, որ ժողովածուն ընդգրկում է ոչ միայն լսումների բոլոր նյութերը, այլեւ` հանձնաժողովի եզրակացությունը եւ արժեքավոր այլ փաստաթղթեր: Հանձնաժողովի եզրակացությունը, ԱԺ քաղաքական ուժերին ներկայացնելուց եւ նրանց հետ համաձայնեցումից հետո,հավակնում է դառնալ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հայեցակարգի, միասնական փաստաթղթի ընդունման հիմք: Արմեն Ռուստամյանը խորհրդանշական է համարում, որ գրքի շնորհանդեսը կայացավ հենց այս օրերին` Հայաստանի անկախության 15-ամյակի տոնակատարություններին զուգահեռ` ասելով, թե գրքում արտացոլված է մեր անկախացման գաղափարն ու ուղին: Հանձնաժողովի նախագահը համոզված է, որ գիրքն օգտակար կլինի դիվանագիտության ասպարեզում`  թե խ որհրդարանական, թե ժողովրդական եւ արտաքին աշխարհին կներկայացնի միասնական դիրքորոշում: Ժողովածուննաեւ կնպաստի, որ ադրբեջանական կողմը համարժեք փաստարկներով փորձի հիմնավորել խնդրի կարգավորման իրենց տարբերակը, քննարկումները դարձնել առավել առարկայական: Իսկ որ խնդրի էության ամբողջական ներկայացմամբ է կարելի միայն դատել սխալ եւ ճիշտ կողմերի մասին, կամ էլ` լուծում գտնել, դա Արմեն Ռուստամյանն անհերքելի է համարում:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, ողջունելով հանձնաժողովի նախաձեռնությունը, կարեւորեց թե լսումները եւ թե դրա ամփոփումը գրքում:Նա օգտակար է համարում, որ երկրի համար կարեւորագույն հարցերն այսպիսի քննարկում են անցնում, հատկապես երբ մեծ է միջազգային հանրության ուշադրությունը: Տիգրան Թորոսյանը նկատեց, որ միջազգային հանրությունը կարեւոր դեր ունի խնդրի կարգավորման հարցում:Ղարաբաղյան հարցը թեեւ ներքին, բայց արդեն իսկ միջազգայնացված է եւ էական տեղ է զբաղեցնում միջազգային կառույցների հետ Հայաստանի համագործակցության շրջանակում: ԱԺ նախագահը երկրի քաղաքական կյանքում նորույթ է համարում այսպիսի ամբողջական մոտեցման արտահայտությունը: Պրն. Թորոսյանի գնահատմամբ, ներկայացվող գիրքը շատ արդիական է այս օրերին, երբ հակամարտության կարգավորումը հրապարակային քննարկումների առարկա է դարձել:
Արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը կարծիք հայտնեց, որ գրքում արտացոլված տարբեր, անկեղծ եւ համարձակ կարծիքներն այն արժեքավոր են դարձնում: Նա բարձր է գնահատում նաեւ, որ գիրքը զուրկ է քաղաքական շահարկումներից: Ժողովածուն նա բնորոշեց որպես միջազգային հանրությանն ուղղված ուղերձ` հայկական հանրության միասնականության մասին: Արտգործնախարարն ակնկալում է, որ գրքի հրատարակմամբ բանակցային սեղանի շուրջ առավել լուրջ քննարկումներ կծավալվեն:
14.09.2006
Ավարտվեց Ազգային ժողովի քառօրյա նիստերի աշխատանքը
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 14-ի քառօրյա նիստում շարունակեց քննարկել կանոնակարգային փոփոխություններին վերաբերող երկու այլընտրանքային օրինագծերը:Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը արտահերթ ելույթում, նախքան օրինագծերին անդրադառնալը, պատգամավորներին հավաստիացրեց, որ երեքշաբթի օրը հայտարարություններ...

The Collection Entitled “The Nagorno Karabakh Problem: Means of Settlement” Presented to the Public
On the initiative of the Committee on Foreign Affairs of the National Assembly, a collection of viewpoints and materials on Karabakh conflict is presented.The book summarizes the parliamentary hearings held on the Karabakh conflict in 2005, including the sounded speeches and the submitted reports.
On September 14, the presentation of the collection entitled “The Nagorno Karabakh Problem: Means of Settlement” was held in the National Assembly. Mr. Tigran Torosyan, the President of the National Assembly, Mr. Vahan Hovhanissyan, Vice President of the National Assembly, Mr. Armen Roustamyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly, MPs, Mr. Vardan Oskanian, Minister of Foreign Affairs, Mr. Serge Sargsyan, Minister of Defense, representatives of international organizations and journalists participated in it. The collection was published by the support of USAID Armenia Legislative Strengthening Program (ALSP).
Mr. Armen Roustamyan, Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations informed that the collection was comprised of not only all the materials of the hearings but also the conclusion of the committee and other valuable documents. After being presented to the political forces of the National Assembly and after the agreement with them, the conclusion tends to become a basis of the adoption of the concept of the NK conflict settlement and a basis of joint document. Mr. Armen Roustamyan considers symbolic that the presentation of the book was held just in these days, in parallel with the festivals on the occasion of the 15th anniversary of independence of Armenia, noting that the idea and way of our independence are reflected in the book. The Committee Chairman is confident that the book will be useful in the sphere of both parliamentary and national diplomacy and will present the external world a united position. The collection should also promote that the Azerbaijani side try to ground conflict settlement their version with equivalent arguments, the debates to make more objective. With the representation of a whole problem it is possible to judge about the wrong and right sides or to find solutions, Armen Roustanyan considers it irrefutable.
Welcoming the initiative of the committee, Mr. Tigran Torosyan, the President of the National Assembly highlighted both the hearings and its generalization in the book. He considers useful, that the important issues for the country pass such discussion, especially when the attention of the international community is great. Mr. Tigran Torosyan noted that the international community has an important role in the settlement of the conflict. Though the Karabakh issue is inner but is already internationalized and takes an essential place within the framework of cooperation of Armenia with the international structures. The President of the National Assembly considers the expression of such a full approach in the political life of the country a new one. By the estimation of Mr. Tigran Torosyan the presented book is very actual today, when the conflict settlement has become a subject of public debates.
Mr. Vardan Oskanian, Minister of Foreign Affairs, expressed an opinion that the different, sincere and bold opinions reflected in the book make it rather valuable. He also highly estimates that there are no political speculations in the book. Mr. Oskanian has characterized the collection as a message to international community about the unification of Armenian society. The Minister of Foreign Affairs expects that more serious discussions will be held around negotiation table by the publication of the book.
14.09.2006
Activities of the Four-Day Sittings of the National Assembly End
At September 14 sitting the National Assembly continued to debate the two alternative drafts related to the amendments of the Rules of Procedure. Before touching upon the drafts, Mr. Tigran Torosyan, the President of the National Assembly, in his extraordinary speech assured the MPs that there was n...