Մահապատժի արգելքը` առանց սահմանափակումների, ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ:  Հայաստանը հանձն է առել վերացնել մահապատիժը թե՛ համընդհանուր, թե՛ տարածաշրջանային միջազգային գործիքների միջոցով: 2003 թվականին Հայաստանը վավերացրել է «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրությունը, համաձայն որի՝ մահապատժի վերացումն արդեն իսկ սահմանափակված է, սակայն այն չի բացառում մահապատիժը պատերազմի ժամանակ կամ պատերազմի անմիջական վտանգի պայմաններում կատարված արարքների համար: Այս ենթատեքստում 13-րդ արձանագրությունը դիտվում է որպես վերջնական քայլ՝ ուղղված բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացմանը: Հայաստանի կողմից արձանագրության վավերացումը միջազգային մակարդակով կգնահատվի որպես կարեւորագույն դրական առաջընթաց՝ ամրապնդելով Հայաստանի վարկանիշը՝ որպես իր պարտավորությունները հարգող միջազգային անդամ պետություն: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը՝ ներկայացնելով ««Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին, կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ի նիստում: Արձանագրությունը ստորագրվել է 2002 թվականի մայիսի 3-ին:
Արձանագրության վավերացումը համահունչ է Հայաստանի՝ որպես մահապատժի ամբողջական վերացման կողմնակից պետության դիրքորոշմանը, սակայն շարունակում է մնալ Հայաստանի կողմից դեռեւս չկատարված կարեւորագույն միջազգային հանձնառություններից մեկը:
Այս պահի դրությամբ արձանագրությունը ստորագրել է 46 պետություն, որն ուժի մեջ է մտել 44 պետության համար: Հայաստանը մինչ այժմ չէր վավերացրել արձանագրությունը: Երկրորդ երկիրը, որ դեռեւս չի վավերացրել այն, Ադրբեջանն է: Արձանագրության վավերացման հարցը պարբերաբար դրվում է ինչպես Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի, այնպես էլ՝ ԵԽԽՎ օրակարգերում:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքրվել է, թե ինչու մինչ այժմ այս հարցը չի քննարկվել: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ 2007 թվականին գործընթացը մեկ անգամ մեկնարկել է, նախագիծը ներկայացվել է ՍԴ եւ գնահատվել է Սահմանադրությանը համապատասխանող: Սակայն գործընթացն ինչ-ինչ պատճառներով կանգ է առել:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ, ընդհանրապես, անկախ ՀՀ-ի պատմության ընթացքում մահապատժի ի կատար ածման տեխնիկական հնարավորություններ չեն եղել, եւ մահապատիժը ՀՀ-ում երբեք ի կատար չի ածվել: Անդրադառնալով այսպես կոչված արտադատական մահապատիժներին՝ նա նշել է. «Մենք, ցավոք, բախվել ենք նման դեպքերի թե՛ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, թե՛ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ կատարված ագրեսիայի շրջանակում, երբ անձինք, ըստ էության, գնդակահարվել են առանց համապատասխան դատական ընթացակարգերի: Սա դիտարկվել է, դիտարկվում է եւ դիտարկվելու է որպես միջազգային հանցագործություն: Այս ընթացակարգը, որպես այդպիսին, արգելված է, եւ մեր հարեւանները պետք է հստակ հասկանան, որ այս կարգի գործողությունները դիտարկվում են որպես ռազմական հանցագործություններ»: Վլադիմիր Վարդանյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախագծին:
«Կարեւոր է այս հարցի քննարկման շրջանակում գտնել մի մեխանիզմ՝ եւս մեկ անգամ բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների մասին»,- ասել է հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանի՝ նախագծի ընդունմամբ նախատեսվում է ապահովել բժշկական զննության իրականացումը նաեւ պաշտոնավարող դատավորների համար: Նշվել է, որ բժշկական զննության կազմակերպման գործընթացում կբացառվի Առողջապահության նախարարության ներգրավումը:
Առաջարկվում է քրեակատարողական ծառայողների համար սահմանել ատեստավորման համակարգ, որի արդյունքներով պայմանավորված քրեակատարողական ծառայողին կհաշվարկվի հավելավճար: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 4-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում...

The prohibition of the death penalty without restrictions is enshrined in the Constitution of the Republic of Armenia. Armenia is committed to abolishing the death penalty through both universal and regional international toolsets. In 2003, Armenia ratified the 6th Protocol of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, according to which the abolition of the death penalty is already restricted, but it does not exclude the death penalty for acts committed during war or under conditions of immediate threat of war. In this context, Protocol 13 is seen as the final step towards the abolition of the death penalty in all cases. The ratification of the protocol by Armenia will be assessted at the international level as the most important positive progress, strengthening Armenia’s ranking as an international member state that respects its obligations. The RA Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan said this presenting the draft law on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, on Ratifying Protocol No. 13 on the Abolition of the Death Penalty in All Cases attached to the Convention.
The issue was debated at the sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs on September 4. The protocol was signed on May 3, 2002.
The ratification of the protocol is in line with the position of Armenia as a state in favor of the complete abolition of the death penalty, but it remains one of the most important international commitments not yet fulfilled by Armenia.
As of now, 46 states have signed the protocol, which has entered into force for 44 states. Armenia had not ratified the protocol yet. The second country that has not ratified it yet is Azerbaijan. The issue of ratification of the protocol is regularly put on the agendas of both the Committee of Ministers of the Council of Europe and the PACE.
The Secretary of Armenia Faction Artsvik Minasyan inquired why this issue has not been debated so far. Karen Karapetyan informed that the process was started once in 2007, the draft was submitted to the Constitutional Court and was assessed as conforming to the Constitution. However, the process has stopped for some reasons.
The co-rapporteur, the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan noted that, in general, during the history of the independent RA, there were no technical possibilities for executing the death penalty, and the death penalty was never carried out in the RA. Touching upon the so-called extrajudicial executions, he mentioned. “Unfortunately, we have faced such cases both during the 44-day war and in the framework of the aggression against the sovereign territory of Armenia, when people were, in fact, shot without proper judicial procedures. This has been considered, is being considered and will be considered as an international crime. This procedure, as such, is prohibited, and our neighbours must clearly understand that such actions are considered as war crimes,” Vladimir Vardanyan urged his colleagues to vote for the draft.
“It is important to find a mechanism within the framework of the debate of this issue to once again speak out about the crimes against humanity committed by Azerbaijan,” the member of the Committee Artsvik Minasyan said.
In the second reading, the Committee debated the draft law on Making Amendments and Addendum to the Constitutional Law Judicial Code of the Republic of Armenia. According to the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan, with the adoption of the draft, it is designed to ensure the implementation of medical examination for serving judges as well. It was noted that the involvement of the Ministry of Health in the process of organizing the medical examination will be excluded.
The debated drafts were endorsed.
It is proposed to establish a certification system for correctional officers, based on the results of which the correctional officer will be given an additional payment. On September 4, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated the legislative package on Making Amendments and Adde...