Մահապատժի արգելքը` առանց սահմանափակումների, ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ:  Հայաստանը հանձն է առել վերացնել մահապատիժը թե՛ համընդհանուր, թե՛ տարածաշրջանային միջազգային գործիքների միջոցով: 2003 թվականին Հայաստանը վավերացրել է «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 6-րդ արձանագրությունը, համաձայն որի՝ մահապատժի վերացումն արդեն իսկ սահմանափակված է, սակայն այն չի բացառում մահապատիժը պատերազմի ժամանակ կամ պատերազմի անմիջական վտանգի պայմաններում կատարված արարքների համար: Այս ենթատեքստում 13-րդ արձանագրությունը դիտվում է որպես վերջնական քայլ՝ ուղղված բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացմանը: Հայաստանի կողմից արձանագրության վավերացումը միջազգային մակարդակով կգնահատվի որպես կարեւորագույն դրական առաջընթաց՝ ամրապնդելով Հայաստանի վարկանիշը՝ որպես իր պարտավորությունները հարգող միջազգային անդամ պետություն: Այս մասին ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը՝ ներկայացնելով ««Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին, կոնվենցիային կից՝ «Բոլոր դեպքերում մահապատժի վերացման մասին» թիվ 13 արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ սեպտեմբերի 4-ի նիստում: Արձանագրությունը ստորագրվել է 2002 թվականի մայիսի 3-ին:
Արձանագրության վավերացումը համահունչ է Հայաստանի՝ որպես մահապատժի ամբողջական վերացման կողմնակից պետության դիրքորոշմանը, սակայն շարունակում է մնալ Հայաստանի կողմից դեռեւս չկատարված կարեւորագույն միջազգային հանձնառություններից մեկը:
Այս պահի դրությամբ արձանագրությունը ստորագրել է 46 պետություն, որն ուժի մեջ է մտել 44 պետության համար: Հայաստանը մինչ այժմ չէր վավերացրել արձանագրությունը: Երկրորդ երկիրը, որ դեռեւս չի վավերացրել այն, Ադրբեջանն է: Արձանագրության վավերացման հարցը պարբերաբար դրվում է ինչպես Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի, այնպես էլ՝ ԵԽԽՎ օրակարգերում:
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը հետաքրքրվել է, թե ինչու մինչ այժմ այս հարցը չի քննարկվել: Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ 2007 թվականին գործընթացը մեկ անգամ մեկնարկել է, նախագիծը ներկայացվել է ՍԴ եւ գնահատվել է Սահմանադրությանը համապատասխանող: Սակայն գործընթացն ինչ-ինչ պատճառներով կանգ է առել:
Հարակից զեկուցող, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը նշել է, որ, ընդհանրապես, անկախ ՀՀ-ի պատմության ընթացքում մահապատժի ի կատար ածման տեխնիկական հնարավորություններ չեն եղել, եւ մահապատիժը ՀՀ-ում երբեք ի կատար չի ածվել: Անդրադառնալով այսպես կոչված արտադատական մահապատիժներին՝ նա նշել է. «Մենք, ցավոք, բախվել ենք նման դեպքերի թե՛ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, թե՛ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ կատարված ագրեսիայի շրջանակում, երբ անձինք, ըստ էության, գնդակահարվել են առանց համապատասխան դատական ընթացակարգերի: Սա դիտարկվել է, դիտարկվում է եւ դիտարկվելու է որպես միջազգային հանցագործություն: Այս ընթացակարգը, որպես այդպիսին, արգելված է, եւ մեր հարեւանները պետք է հստակ հասկանան, որ այս կարգի գործողությունները դիտարկվում են որպես ռազմական հանցագործություններ»: Վլադիմիր Վարդանյանը կոչ է արել կողմ քվեարկել նախագծին:
«Կարեւոր է այս հարցի քննարկման շրջանակում գտնել մի մեխանիզմ՝ եւս մեկ անգամ բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների մասին»,- ասել է հանձնաժողովի անդամ Արծվիկ Մինասյանը:
Հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանի՝ նախագծի ընդունմամբ նախատեսվում է ապահովել բժշկական զննության իրականացումը նաեւ պաշտոնավարող դատավորների համար: Նշվել է, որ բժշկական զննության կազմակերպման գործընթացում կբացառվի Առողջապահության նախարարության ներգրավումը:
Առաջարկվում է քրեակատարողական ծառայողների համար սահմանել ատեստավորման համակարգ, որի արդյունքներով պայմանավորված քրեակատարողական ծառայողին կհաշվարկվի հավելավճար: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 4-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում...

Ратификация Арменией протокола N13 “Об отмене смертной казни во всех случаях” будет оценена как важнейший прогресс
“Запрет смертной казни без ограничений закреплен в Конституции РA . Армения привержена отмене смертной казни посредством как универсальных, так и региональных международных инструментов. В 2003 г. РА ратифицировала 6-й протокол Конвенции о защите прав и основo полагающих свобод человека, согласно которому отмена смертной казни уже ограничена, но не исключает применения смертной казни за деяния, совершенные во время войны или в условиях непосредственной угрозы войны. В этом контексте протокол N 13 рассматривается как окончательный шаг на пути к отмене смертной казни во всех случаях. Ратификация протокола Арменией будет оценена на международном уровне как важнейший прогресс, укрепляющий рейтинг РА как международного государства-члена, уважающего свои обязательства”, - отметил заместитель министра юстиции К.Карапетян, представляя проект закона о ратификации Протокола № 13 “Об отмене смертной казни во всех случаях" к Конвенции о защите прав и основополагающих свобод человека.
4 сентября вопрос обсуждался на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. Протокол подписан 3 мая 2002 г.
Ратификация протокола соответствует позиции Армении как государства, выступающего за полную отмену смертной казни, но остается одним из важнейших международных обязательств, еще не выполненных РА.
На данный момент протокол подписали 46 государств, документ вступил в силу для 44 государств. Армения еще не ратифицировала протокол. Вторая страна, еще не ратифицировавшая его, - Азербайджан. Вопрос ратификации протокола регулярно ставится в повестку дня как Комитетом министров Совета Европы, так и ПАСЕ.
По повестке заседания высказались также председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян, секретарь фракции "Армения" А.Минасян.
Во втором чтении комиссия обсудила проект о внесении поправок в Судебный кодекс РА. По словам основного докладчика заместителя министра здравоохранения А.Назаряна, с принятием проекта планируется обеспечить проведение медицинского осмотра и для действующих судей. Отмечалось, что участие Минздрава в процессе организации медосмотра будет исключено.
4 сентября председатель Постоянной комиссии по внешним связям С.Ханданян встретился с членами делегации Венского международного института мира (International Institute for Peace of Vienna, IIP). ...
Законодательной инициативой ходатайство Генпрокурора будет рассмотрено также на внеочередных сессии и заседании
4 сентября на очередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам рассмотрен в первом чтении проект о внесении дополнений в конституционный закон "Регламент НС", в ​​авторстве депутатов фракции "Гражданский договор" А.Акопян и А.Давоян. По словам основного докл...
Реформируется система Уголовно-исполнительной службы
4 сентября Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила в первом чтении проект о внесении поправок в закон "Об уголовно-исполнительной службе".Заместитель министра юстиции Л.Балян отметил, что предложенные в ст.11 закона изменения и дополнения предоставят возможность и создаду...
“Цель проекта – выполнение  обязательств, взятых на себя нашей страной в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, подписанного между РА и ЕС, в частности, выполнение обязательства по гармонизации законодательства РА с законодательством ЕС”, - отметил заместитель министра юст...
Комиссия обсудила проект поправок в закон “О государственной пошлине”
“Предлагаемые изменения преследуют четыре основные цели: установить единую ставку госпошлины за выдачу справки о возвращении в РА. В настоящее время ставки госпошлины за выдачу справки о возвращении в РА определены для двух основных случаев: когда заявитель не предъявляет документ, удостоверяющий ли...
“Необходимость разработки проекта закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях обусловлена ​​необходимостью создания соответствующих предпосылок для обеспечения нормальной работы инспекционных органов, уточнения сферы деятельности органов, расс...
Внедряется система постоянных переподготовок судебных исполнителей, меняется порядок поощрения
“Закон “О службе принудительного исполнения” был принят еще в 2004 г., но в настоящее время в правоприменительном процессе актуален ряд законодательных и практических вопросов, которые мешают нормальной и эффективной организации работы службы, заполнению вакантных должностей, приему на работу эрудир...
Предлагается создать систему аттестации сотрудников уголовно-исполнительных учреждений (УИУ), по результатам которой сотруднику системы будет начисляться доплата. 4 сентября Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила в первом чтении пакет законодательных актов о внесении изм...
“По данным Комитета кадастра РА, в последние годы участились случаи приобретения прав собственности на основе дарения (донорства). Так, в 2020 г. в Ереване было зарегистрировано 4017 подобных операций, в областях – 8674; в 2021 г. в столице – 5882 операции, в областях – 12060; в 2022 г. в Ереване – ...
Согласно законопроекту о внесении изменений в Гражданский кодекс (ГК) РА, автором которого является депутат от фракции "Гражданский договор" Г.Папоян, предлагается запретить договор залога между застройщиком и покупателем или его изменений до завершения строительства строящегося здания или до подпис...