Առաջարկվում է քրեակատարողական ծառայողների համար սահմանել ատեստավորման համակարգ, որի արդյունքներով պայմանավորված քրեակատարողական ծառայողին կհաշվարկվի հավելավճար: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 4-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««Քրեակատարողական ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լեւոն Բալյանի տեղեկացմամբ գործընթացի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանել ատեստավորման կարգ, որի համաձայն կներդրվի քրեակատարողական ծառայողների ատեստավորման համակարգը, կսահմանվեն համապատասխան հավելավճարների չափերը, վճարման եւ հաշվարկման կարգերը, հաշվարկվող հավելավճարների դադարման պայմանները: Օրենքով նախատեսվող կարգավորումներն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ քրեակատարողական ծառայության համապատասխան պաշտոններ զբաղեցնող անձիք պարտավոր են լինելու անցնել ատեստավորում երեք տարվա ընթացքում: Միաժամանակ, հավելավճարի հաշվարկման եւ վճարման հնարավորությունն առկա է լինելու բացառապես քրեակատարողական ծառայողի կողմից ատեստավորման դրական արդյունքների արձանագրման դեպքում: Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու կամ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու իրավունք ձեռք չբերած քրեակատարողական ծառայողը կարող է կրկնակի ատեստավորում անցնելու համար դիմել տարեկան ոչ ավելի, քան երկու անգամ, որի արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվում է այդ իրավունքի ձեռքբերման օրվանից:
Ատեստավորման արդյունքներով երեք տարվա ընթացքում (օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո) հավելավճար ստանալու կամ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու իրավունք ձեռք չբերելն ամրագրվում է որպես ծառայությունից ազատման հիմք:
Հանձնաժողովի անդամ Գեղամ Նազարյանը հետաքրքրվել է ոլորտում աշխատավարձերի չափով, ինչին ի պատասխան՝ Լեւոն Բալյանը հայտնել է, որ միջին աշխատավարձի չափը համակարգում կազմում է 220-230 հազար դրամ:
Մահապատժի արգելքը` առանց սահմանափակումների, ամրագրված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ:  Հայաստանը հանձն է առել վերացնել մահապատիժը թե՛ համընդհանուր, թե՛ տարածաշրջանային միջազգային գործիքների միջոցով: 2003 թվականին Հայաստանը վավերացրել է «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատություննե...

It is proposed to establish a certification system for correctional officers, based on the results of which the correctional officer will be given an additional payment. On September 4, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs debated the legislative package on Making Amendments and Addenda to the Law on Penitentiary Service and on Making Addenda to the Law on Remuneration for Persons Holding State Positions and State Service Positions in the first reading.
According to the RA Deputy Minister of Justice Levon Balyan, within the framework of the process, it is planned to establish a certification procedure by the decision of the RA Government, according to which the system of certification of correctional officers will be introduced, the amounts of corresponding surcharges, the payment and calculation procedures, the conditions for stopping the calculated surcharges will be defined. As of the date of entry into force of the regulations provided for by the law, persons holding relevant positions in the penitentiary service will be required to undergo certification within three years. At the same time, the possibility of calculating and paying the surcharge will be available only in the case of recording positive results of the certification by the correctional officer. The correctional officer who has not acquired the right to receive an additional payment or to continue the calculation of an additional payment as a result of certification may apply for re-certification no more than twice a year, and in case of obtaining the right to receive an additional payment as a result of which, the additional payment is calculated from the date of acquisition of this right.
Failure to obtain the right to receive a surcharge or to continue the calculation of the premium within three years (after the law comes into effect) based on the results of the certification is fixed as a basis for dismissal from service.
The Committee member Gegham Nazaryan inquired about the amount of salaries in the sector, in response to which Levon Balyan said that the average salary in the system is 220-230 thousand AMD.
The prohibition of the death penalty without restrictions is enshrined in the Constitution of the Republic of Armenia. Armenia is committed to abolishing the death penalty through both universal and regional international toolsets. In 2003, Armenia ratified the 6th Protocol of the Convention for the...