Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում
«Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքով սահմանված են կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման հիմնական պահանջները, այդ թվում` երթուղու սպասարկումն իրականացնելու համար փոխադրավարձի վերանայման պայմանները: Մարզերի միասնական երթուղային ցանցերի գործարկումից հետո անհրաժեշտություն է առաջանում վերանայել մրցույթով ներկայացված երթուղների ուղեգծերը` հաշվի առնելով փաստացի ուղեւորահոսքը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը` քննարկման ներկայացնելով ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ զեկուցողի` գործող օրենքով մրցույթային եղանակով կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների երթուղային ցանցի կազմակերպումից հետո երթուղիների փոփոխության դեպքում փոխադրավարձի սահմանման կարգավորումներ առկա չեն: Նախագծով առաջարկվում է միասնական երթուղային ցանցերի առանձին երթուղիների ուղեգծերի եւ սխեմաների փոփոխության կամ նոր երթուղիների հաստատման դեպքում նախատեսել փոխադրավարձի սահմանման պահանջներ:
«Փոխադրավարձի հաստատման եւ վերանայման իրավասությունը վերապահվում է երթուղային ցանցը կազմակերպող համապատասխան մարմնին: Փոխադրավարձի վերանայման պահանջների հաստատումը վերապահվում է ՀՀ կառավարությանը»,- ընդգծել է Արմեն Սիմոնյանը:
Փոխնախարարի խոսքով վերանայվում են նաեւ բազմաբնակավայր համայնքների ներհամայնքային կանոնավոր ուղեւորափոխադրումները սպասարկող հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված տրանսպորտային միջոցների քանակին ներկայացվող պահանջները:
Արմեն Սիմոնյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Փոխնախարարը նշել է, որ վերոնշյալ վերջին փոփոխությունը պայմանավորված է համայնքների խոշորացմամբ:
Պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հետաքրքրվել է համայնքներում կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների կազմակերպմամբ: Ի պատասխան` Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ նախարարի հրամանով ամրագրվել է մրցույթների անցկացման ժամանակացույց:
Զեկուցողն ընդգծել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում պատգամավորների հնչեցրած առաջարկների հիման վրա կհստակեցվեն որոշ ձեւակերպումներ:
Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ ընդունվել է հուլիսի 11-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանում:

Government proposes amendments to law on Road Transport
The Law on Road Transport defines the basic requirements for the organization of regular passenger transport, including the conditions for revising the transport fare for implementing the service of the route. After operating the joint route networks of regions, there is a necessity to review the routes presented in the tender, taking into consideration the actual passenger flow. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan said this while presenting the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Road Transport for debate.
According to the rapporteur, by the current law, after the organization of the route network of regular passenger transportation competitively, there are no regulations for setting the transportation fee in case of changes in the routes.
According to the Deputy Minister, the requirements for the number of vehicles adapted for people with disabilities serving intra-community regular passenger transportation of multi-residential communities are also being reviewed.
Armen Simonyan answered the deputies’ questions. The Deputy Minister mentioned that the above-mentioned last amendment is conditioned by the enlargement of the communities.
The deputy Armen Khachatryan inquired about the organization of regular passenger transportation in the communities. In response, Armen Simonyan noted that a schedule for conducting tenders was fixed by the Minister’s order.
The rapporteur underlined that some wordings will be clarified based on the proposals made by the MPs from the first to the second reading.
The initiative authored by the Government was debated in the first reading and was adopted in the extraordinary session convened on July 11.