Կառավարությունը փոփոխություններ է առաջարկում «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում
«Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքով սահմանված են կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման հիմնական պահանջները, այդ թվում` երթուղու սպասարկումն իրականացնելու համար փոխադրավարձի վերանայման պայմանները: Մարզերի միասնական երթուղային ցանցերի գործարկումից հետո անհրաժեշտություն է առաջանում վերանայել մրցույթով ներկայացված երթուղների ուղեգծերը` հաշվի առնելով փաստացի ուղեւորահոսքը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը` քննարկման ներկայացնելով ««Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ զեկուցողի` գործող օրենքով մրցույթային եղանակով կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների երթուղային ցանցի կազմակերպումից հետո երթուղիների փոփոխության դեպքում փոխադրավարձի սահմանման կարգավորումներ առկա չեն: Նախագծով առաջարկվում է միասնական երթուղային ցանցերի առանձին երթուղիների ուղեգծերի եւ սխեմաների փոփոխության կամ նոր երթուղիների հաստատման դեպքում նախատեսել փոխադրավարձի սահմանման պահանջներ:
«Փոխադրավարձի հաստատման եւ վերանայման իրավասությունը վերապահվում է երթուղային ցանցը կազմակերպող համապատասխան մարմնին: Փոխադրավարձի վերանայման պահանջների հաստատումը վերապահվում է ՀՀ կառավարությանը»,- ընդգծել է Արմեն Սիմոնյանը:
Փոխնախարարի խոսքով վերանայվում են նաեւ բազմաբնակավայր համայնքների ներհամայնքային կանոնավոր ուղեւորափոխադրումները սպասարկող հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված տրանսպորտային միջոցների քանակին ներկայացվող պահանջները:
Արմեն Սիմոնյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Փոխնախարարը նշել է, որ վերոնշյալ վերջին փոփոխությունը պայմանավորված է համայնքների խոշորացմամբ:
Պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը հետաքրքրվել է համայնքներում կանոնավոր ուղեւորափոխադրումների կազմակերպմամբ: Ի պատասխան` Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ նախարարի հրամանով ամրագրվել է մրցույթների անցկացման ժամանակացույց:
Զեկուցողն ընդգծել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում պատգամավորների հնչեցրած առաջարկների հիման վրա կհստակեցվեն որոշ ձեւակերպումներ:
Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ քննարկվել եւ ընդունվել է հուլիսի 11-ին գումարված արտահերթ նստաշրջանում:

Правительство предлагает внести изменения в закон “Об автомобильном транспорте”
“Закон “Об автомобильном транспорте” определяет основные требования к организации регулярных пассажирских перевозок, в том числе условия пересмотра транспортных тарифов на содержание маршрута. После реализации объединенных маршрутных сетей регионов необходимо пересмотреть маршруты представленных в тендере маршрутов с учетом фактического пассажиропотока”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян, представляя к обсуждению проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об автомобильном транспорте”.
По повесткя заседания аргументированно выступил заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян.
Согласно проекту предлагается предусмотреть требования к определению транспортных тарифов при изменении маршрутов и схем отдельных маршрутов унифицированной маршрутной сети или в случае утверждения новых маршрутов.
“Право утверждать и пересматривать тарифы закреплено за соответствующим органом, организующим маршрутную сеть. Утверждение требований по пересмотру стоимости перевозки остается за Правительством РА", - подчеркнул А.Симонян.
Замминистра ответил на вопросы депутатов.
Докладчик исчерпывающе ответил на поднятые вопросы, заметив, что некоторые формулировки будут уточнены на основе предложений депутатов в первом-втором чтениях.
Авторская инициатива правительства обсуждена в первом чтении и принята на созванном 11 июля внеочередном заседании.