«Շուրջ երեք տասնամյակ մեր երկրում չեն լուծվել Ադրբեջանից բռնի տեղահանվածների խնդիրները` գլոբալ առումով»,- ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը` հունիսի 19-ին փախստականների հարցերով զբաղվող մի խումբ ՀԿ-ների ներկայացուցիչների հետ աշխատանքային քննարկմանը:
Ըստ պատգամավորի` փաստն այն է, որ ՀՀ իշխանությունները ժամանակին հիմնականում լուծել են փախստականների որոշ սոցիալական խնդիրները` չզբաղվելով նրանց քաղաքական, իրավական, քաղաքացիական իրավունքների հարցերով, ինչը փաստացի հնարավորություն չի տվել բռնի տեղահանվածների հարցերը միջազգային հարթակներում պաշտոնապես բարձրաձայնել ու ներկայացնել համապարփակ ձեւաչափով:
Նշվել է, որ անտեսվել են փախստականներին առնչվող հիմնական խնդիրները:
ՀԿ-ների ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են առկա բազմաբնույթ խնդիրները: Առաջարկվել է խնդիրները լուծել ինստիտուցիոնալ ճանապարհով:
Վիլեն Գաբրիելյանը շեշտադրել է պետական աջակցության անհրաժեշտությունը: Նա կարեւոր է համարել բռնի տեղահանվածների վերաբերյալ նոր ռազմավարության ու մարտավարության մշակումը` սահմանելով հստակ քայլերի հաջորդականությունը:
Կարեւորվել է նաեւ պետություն-հասարակական կազմակերպություններ գործակցությունը:
Հիշեցնենք, որ 1988-1992թթ. Ադրբեջանից բռնի տեղահանվել է ավելի քան կես միլիոն հայ, որից 360.000-ը ապաստան են գտել Հայաստանի Հանրապետությունում: 1997թ. իրականացված հաշվառման տվյալներով երկրում բնակվող փախստականների թիվը կազմել է շուրջ 310.000 մարդ: Հետագա տարիներին Ադրբեջանից բռնի տեղահանված անձանց վերահաշվառում չի իրականացվել:
1999թ. ընդունվել է «Փախստականների մասին» ՀՀ օրենքը, որով սահմանվել են փախստականներին կարգավիճակ տալու հիմքերը, պայմանները, նրանց իրավական եւ սոցիալական պաշտպանվածության երաշխիքները:
Ադրբեջանը բացահայտ արհամարհանք է դրսեւորում ՀՀ-ի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների, մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի նկատմամբ. Հռիփսիմե Գրիգորյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ նստաշրջանում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հռիփսիմե Գրիգորյանը հունիսի 19-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ նստաշրջանում: Իր ելույթում պատգամավորը նշել է. «Շնորհակալություն, պարո՛ն նախագահ, Այս շաբաթվա վերջին հրատապ ընթացակարգի շրջանակում կքննարկենք որոշակի թեմաներ, ինչպես օրինակ՝ հիշատակված Ուկրաինայում տեղի ունեց...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է «Հիշատակի գնացք» մշակութային-կրթական նախագծի աշակերտներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունիսի 19-ին  հանդիպել եւ բարի ճանապարհ է մաղթել «Հիշատակի գնացք» մշակութային-կրթական նախագծի աշակերտներին: Նախագիծը մեկնարկել է նախորդ տարի Ռուսաստանի եւ Բելառուսի խորհրդարանների նախաձեռնությամբ, այս տարի դրան միացել են Հայաստանի եւ ԵԱՏՄ անդա...
Հայաստանի եւ Վրաստանի քաղաքացիներն առանց մուտքի արտոնագրի կճամփորդեն. համաձայնագիրը վավերացնելու հարցը քննարկվել է հանձնաժողովի նիստում
Անկախությունից ի վեր Վրաստանի հետ բարիդրացիական եւ գործընկերային հարաբերությունների զարգացումը ՀՀ արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղղություններից մեկն է: Այս մասին Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 19-ին կայացած արտահերթ նիստում ասել է Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կ...

“Уже почти три десятилетия проблемы вынужденных переселенцев из Азербайджана не решаются в глобальном масштабе”, - заявил 19 июня депутат фракции “Гражданский договор” В.Габриелян на рабочем обсуждении с представителями ряда общественных организаций  (ОО), занимающихся проблемами беженцев.
По словам депутата, власти РА в свое время в основном решали некоторые социальные проблемы беженцев, не занимаясь их политическими, правовыми, гражданскими вопросами, что фактически не давало возможности официально поднимать вопросы вынужденных переселенцев на международных платформах и представлять их в комплексном формате.
Отмечено, что основные вопросы, связанные с беженцами, остались без внимания.
Представители ОО затронули существующие многогранные проблемы. Предложено решать их институциональным путем.
В.Габриелян подчеркнул необходимость государственной поддержки. Он счел важным разработать новую стратегию и тактику в отношении вынужденных переселенцев, определив четкую последовательность шагов.
Важное значение приобрело также сотрудничество между государством и ОО.
Как известно, в 1988-1992 гг. более полумиллиона армян были насильственно перемещены из Азербайджана, из них 360 тыс. нашли убежище в Республике Армения. По данным переписи 1997 г., количество беженцев, проживающих в стране, составляло около 310 тыс. человек. В последующие годы переписи лиц, насильственно перемещенных из Азербайджана, не проводилось.
В 1999 г. принят закон “О беженцах”, в котором определены основания, условия предоставления статуса беженца, гарантии их правовой и социальной защиты.
Встреча Председателя НС А.Симоняна с учащимися культурно-просветительского проекта “Поезд памяти”
19 июня Председатель НС А.Симонян встретился с учащимися культурно-просветительского проекта "Поезд памяти" и пожелал им счастливого пути.Проект запущен в прошлом году парламентами России и Беларуси, в этом году к нему присоединились парламенты Армении и других стран-членов ЕАЭС. В рамках программы ...
Вопрос ратификации соглашения обсужден на заседании комиссии: граждане Армении и Грузии будут путешествовать без визы
“С обретением независимости развитие добрососедских и партнерских отношений с Грузией является одним из важных направлений внешней политики РА”, - отметил заместитель министра иностранных дел В.Костанян на состоявшемся 19 июня внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям в ходе об...