Խորհրդարանում փորձաշրջան անցնող ապագա քաղաքագետների ու արեւելագետների հետ ապրիլի 26-ին հանդիպել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանը:
Պատգամավորը պատասխանել է մայր բուհի ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին՝ ներկայացնելով նաեւ իր գործունեության հիմնական ոլորտները, օրենսդրական նախաձեռնությունները:
Փորձնակների հարցերի շրջանակն ընդգրկել է անվտանգային հիմնահարցերը, սոցիալական ապահովության, ինչպես նաեւ հաշմանդամություն ունեցող անձանց եւ կանանց իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները:
«Կարեւոր է, որ սոցիալական ուղղվածությունը, մտածողությունը տեղ ունենան քաղաքականություն մշակողների մոտ»,- նշել է պատգամավորն՝ ընդգծելով, որ պետությունը պարտավորություն ունի ոչ միայն ապահովել տարբեր խոցելի  խմբերի կենսագործունեութունը, տրամադրել արտոնություններ եւ սոցիալական աջակցություն, ալ նաեւ նպաստել նրանց իրավունքների իրացմանը:
Խոսելով 2018 թվականից հետո սոցիալական ոլորտում կատարված աշխատանքների մասին՝ Զարուհի Բաթոյանն  առանձնացրել է «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը, «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրության վավերացումը:
Պատգամավորը նաեւ անդրադարձել է ՀՀ-ում գենդերային քաղաքականության իրականացման 2019-2023 թվականների ռազմավարությանը:  Զարուհի Բաթոյանը խոսել է բռնության ենթարկված անձանց ապաստարաններով ապահովելու, ինչպես նաեւ երեխաներին, տարեցներին եւ հաշմանդամություն ունեցող անձանց տրամադրվող ծառայություններից:
Պատգամավորը նաեւ խոսել է  իր եւ  գործընկերների՝ Սոնա Ղազարյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» եւ կից օրենքների փաթեթով նախատեսվող փոփոխություններից:

The NA deputy of the Civil Contract Faction Zaruhi Batoyan met with future politicians and orientalists passing probation period in Parliament on April 26.
The deputy responded to the students’ questions of interest of the A lma Mater, introducing the main areas of her activity, legislative initiatives as well.
The scope of questions of the interns included security issues, as well as the work done in the direction of social security and protecting the rights of persons with disabilities and women.
“It is important that the social orientation and thinking have a place among the policymakers,” the deputy noted, underlining that the state has an obligation not only to ensure the activity of vario
us vulnerable groups, to provide privileges and social support, but also to promote the exercise of their rights.
Speaking about the work done in the social sphere after 2018, Zaruhi Batoyan singled out the adoption of the RA Law on the Rights of Persons with Disabilities, the ratification of the Optional Protocol to the Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
The MP also touched upon the 2019-2023 strategy for gender policy implementation in the RA. Zaruhi Batoyan spoke about the provision of shelters to the victims of violence, as well as the services provided to children, the elderly and persons with disabilities.
The deputy also spoke about the amendments designed by the related package of laws on prevention of violence in the family, protection of persons subjected to violence in the family and restoration of solidarity in the family authored by her and her colleagues Sona Ghazaryan and Tsovinar Vardanyan.