Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների հետ
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ապրիլի 13-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկիի հետ:
Թագուհի Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել Նաթիա Նացվլիշվիլիին` ավելի լավ կյանք կառուցելու գործում մարդկանց օգնելու, ՄԱԶԾ-ի մանդատի ներքո սահմանամերձ համայնքներին շարունակական աջակցության համար:
Հանձնաժողովի նախագահն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել մարդու իրավունքներին առնչվող կարեւոր հարցերի, այդ թվում` ընտանիքում բռնության կանխարգելմանը, երեխաների իրավունքներին:
Նաթիա Նացվլիշվիլին ներկայացրել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մանդատը եւ ծրագրերը: Նա կարեւորել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը` որպես ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հիմնական առաջնահերթություն` կառուցելու ժողովրդավարական հասարակություններ եւ օգնելու կառավարություններին` բարեփոխումներով ընթացող գործունեության մեջ:
Կողմերը հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը` ընդլայնելու համագործակցությունը, որպեսզի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը լինի ավելի արդյունավետ:
Ազգային ժողովն ապրիլի 13-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրք» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ...
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 18-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին: Ողջունելով դեսպանին` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ին` Տեղ համայնքում ապրիլի 11-ին տեղի ու...
Վարժական հավաքների ու զորահավաքային զինծառայության զորականչված զինծառայողների նկատմամբ կիրառվող խրախուսանքներն ու կարգապահական տույժերն ու տեսակները կհստակեցվեն: Այս մասին ասել է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 13...
Հանրային մուլտիպլեքսում գործող հեռարձակողների հաղորդումներում զգալիորեն նվազել են ատելության խոսքը, վիրավորանքը, սպառնալիքները. ՀՌՀ նախագահը ներկայացրել է 2022 թ. տարեկան հաղորդումը
Հանձնաժողովն արձանագրում է, որ իր վերահսկողության ներքո գործող լրատվամիջոցները նախորդ տարի գործել են ազատ` առանց իշխանությունների միջամտության. ասել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանն ապրիլի 13-ին ԱԺ հերթական նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի` 2022 թ...
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը եւ պատվիրակության անդամներն ապրիլի 13-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ ն...
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ նախատեսող օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթարցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 13-ի արտահերթ նիստում: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ...
ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ապրիլի 13-ին նամակներով դիմել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ, ԱՄՆ հայկական հանձնախմբի համանախագահներ Գաս Բիլիրակիսին, Ֆրենկ Փըլոնին, Դեյվիդ Վալադաոյին, ինչպես նաեւ հանձնախ...
Առաջարկվում է սահմանել եւ հստակեցնել տեսչական մարմնի կողմից կայացվող որոշակի գործողություններ կատարելուն պարտադրող կամ որոշակի գործողություններից ձեռնպահ մնալուն հարկադրող վարչական ակտերի բովանդակությանը ներկայացվող  պարտադիր պայմանները: Այս մասին ասել է վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմիններ...
Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի անդամները կնշանակվեն 3 տարի ժամկետով. Արդարադատության նախարարի տեղակալ
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում  նախատեսված փոփոխությունները վերաբերում են միայն Հակակոռուպցիոն կոմիտեում կարգապահական վարույթների իրականացմանը եւ մանրամասնում են դրա հետ կապված կարգը. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն ապրիլի 13-ի ԱԺ նիստում: Նրա խոսքով...
Գործադիրը լրացումներ ու փոփոխություններ է առաջարկում «Հավատարմագրման մասին» օրենքում ու Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ փաթեթը մշակվել է ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում. նպատակն է բարեփոխել ՀՀ հավատարմագրման եւ որակի ենթակառուցվածքների...
ՀՀ-ն կկարողանա դիմել ՄԻԵԴ՝ խորհրդատվական եզրակացություն ստանալու. կսահմանվեն կառուցակարգեր
Մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրությունը հնարավորություն է տալիս պետություններին, Բարձրագույն դատական ատյաններին՝ խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմում ներկայացնել ՄԻԵԴ. այս մասին ԱԺ-ի՝ ապրիլի 13-ի նիստում ասել է Արդարադատո...
Մատուցվող փոստային ծառայությունները նախատեսվում է համապատասխանեցնել միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներին
Նախագծով առաջարկվում է նոր խմբագրությամբ շարադրել հասկացությունները: Մասնավորապես, սահմանվել է 19 նոր հասկացություն, նոր խմբագրությամբ է շարադրվել 18 հասկացություն, որոնք համապատասխանեցվել են Համաշխարհային փոստային միության ակտերին եւ Եվրոպական միության փոստային կանոնակարգին: Խմբագրվել են փոստային կ...

Встреча Т.Товмасян с представителями ПРООН
13 апреля председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян встретилась с постоянным представителем Программы развития ООН (ПРООН) в Армении Н.Нацвлишвили и ее заместителем К.Сокульским.
Т.Товмасян поблагодарила Н.Нацвлишвили за помощь людям в улучшении жизни, за постоянную поддержку приграничных общин в рамках мандата ПРООН.
Председатель комиссии представила своим коллегам сферы деятельности Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам. На встрече обсуждались важные вопросы, связанные с правами человека, в том числе профилактика насилия в семье, права детей.
Н.Нацвлишвили представила мандат и программы ПРООН в РА. Она подчеркнула, что защита прав человека является основным приоритетом структуры по построению демократических обществ и помощи правительствам в их реформаторской деятельности.
Стороны выразили готовность к расширению сотрудничества в целях повышения эффективности защиты прав человека.
13 апреля Национальное Собрание обсудило во втором чтении предложенный правительством  пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы "Дисциплинарный устав Вооруженных Сил РА", "О воинской службе и статусе военнослужащего” и в Кодекс РА об административных правонарушениях. Постоянная...
В соответствии со ст.100 Конституции Республики Армения и ст.41 Конституционного закона "Регламент Национального Собрания" 18 апреля, в 11:00 часов, по инициативе депутатов и решением Председателя НС созывается внеочередное заседание парламента по повестке дня инициатора....
13 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям С.Ханданян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в РА Анн Луйо.Приветствуя посла, С.Ханданян поблагодарил МИД Франции за заявление в связи с азербайджанской провокацией 11 апреля в общине Тех.Собеседники обсуд...
13 апреля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности обстоятельно выступили заместитель министра обороны А.Саргсян, заместитель министра внутренних дел А.Саркисян.Во втором чтении принят пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы “Дисциплинарны...
Председатель КТР: “В программах вещателей общественного мультиплекса существенно уменьшилось количество разжиганий ненависти, оскорблений и угроз”
13 апреля председатель Комиссии по телевидению и радио (КТР) Т.Акопян на очередном заседании НС, представляя годовое сообщение о деятельности структуры в 2022 г. и состоянии свободы информации в сфере аудиовизуальных медиа заявил, что подконтрольные ей СМИ действовали в подотчетном году свободно, бе...
13 апреля председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, глава делегации Армении в ПА ОБСЕ С.Ханданян и члены делегации встретились с делегацией, возглавляемой действующим Председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Северной Македонии Буяром Османи.Приветствуя Буяра Османи, С.Ханданян подч...
13 апреля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам обсужден во втором чтении и получил положительное заключение законопроект о внесении дополнений в Трудовой кодекс РА.Заместитель министра труда и социальных вопросов Р.Саргсян сообщил, что между первым и вторым...
13 апреля председатель фракции НС "Гражданский договор", руководитель группы дружбы Армения-США А.Конджорян направил письма членам Палаты представителей США, сопредседателям Армянского комитета США Гасу Билиракису, Фрэнку Паллоне, Дэвиду Валадао, а также заместителю председателя комитета Адаму Шиффу...
“Предлагается определить и конкретизировать представленные в содержании административных актов обязательные условия, обязывающие инспекционный орган совершать определенные действия или воздерживаться от них”, - отметил исполняющий обязанности руководителя офиса по координации работы инспекционных ор...
Замминистра юстиции: “Члены Антикоррупционного комитета назначаются на трехлетний срок”
“Изменения, предусмотренные в законе “Об Антикоррупционном комитете”, касаются только осуществления дисциплинарного производства в указанном комитете и детализируют соответствующий порядок”, - отметила заместитель министра юстиции А.Арутюнян на заседании НС 13 апреля.Заместитель министра юстиции обс...
Исполнительная власть предлагает дополнения и изменения в закон “Об аккредитации” и в Кодекс об административных правонарушениях. Министр экономики В.Керобян отметил, что пакет разработан в рамках программы ЕС Twinning, цель – реформирование  системы аккредитации и инфраструктуры качества РА. З...
Устанавливается порядок обращения РА в ЕСПЧ для получения консультативного заключения
"16-й Протокол к Европейской конвенции о защите прав и основных свобод человека позволяет государствам и высшим судебным инстанциям подавать в ЕСПЧ  заявление для получения консультативного заключения”, - сообщила заместитель министра юстиции А.Арутюнян на заседании НС 13 апреля, представляя в ...