Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների հետ
Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն ապրիլի 13-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլիի եւ Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկիի հետ:
Թագուհի Թովմասյանը շնորհակալություն է հայտնել Նաթիա Նացվլիշվիլիին` ավելի լավ կյանք կառուցելու գործում մարդկանց օգնելու, ՄԱԶԾ-ի մանդատի ներքո սահմանամերձ համայնքներին շարունակական աջակցության համար:
Հանձնաժողովի նախագահն իր գործընկերներին ներկայացրել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները: Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել մարդու իրավունքներին առնչվող կարեւոր հարցերի, այդ թվում` ընտանիքում բռնության կանխարգելմանը, երեխաների իրավունքներին:
Նաթիա Նացվլիշվիլին ներկայացրել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մանդատը եւ ծրագրերը: Նա կարեւորել է մարդու իրավունքների պաշտպանությունը` որպես ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հիմնական առաջնահերթություն` կառուցելու ժողովրդավարական հասարակություններ եւ օգնելու կառավարություններին` բարեփոխումներով ընթացող գործունեության մեջ:
Կողմերը հայտնել են իրենց պատրաստակամությունը` ընդլայնելու համագործակցությունը, որպեսզի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը լինի ավելի արդյունավետ:
Ազգային ժողովն ապրիլի 13-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««ՀՀ զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրք» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ...
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ապրիլի 18-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն ապրիլի 13-ին ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին: Ողջունելով դեսպանին` Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ին` Տեղ համայնքում ապրիլի 11-ին տեղի ու...
Վարժական հավաքների ու զորահավաքային զինծառայության զորականչված զինծառայողների նկատմամբ կիրառվող խրախուսանքներն ու կարգապահական տույժերն ու տեսակները կհստակեցվեն: Այս մասին ասել է Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը՝ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ապրիլի 13...
Հանրային մուլտիպլեքսում գործող հեռարձակողների հաղորդումներում զգալիորեն նվազել են ատելության խոսքը, վիրավորանքը, սպառնալիքները. ՀՌՀ նախագահը ներկայացրել է 2022 թ. տարեկան հաղորդումը
Հանձնաժողովն արձանագրում է, որ իր վերահսկողության ներքո գործող լրատվամիջոցները նախորդ տարի գործել են ազատ` առանց իշխանությունների միջամտության. ասել է Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանն ապրիլի 13-ին ԱԺ հերթական նիստում Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի` 2022 թ...
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Սարգիս Խանդանյանը եւ պատվիրակության անդամներն ապրիլի 13-ին հանդիպել են ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ ն...
ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացումներ նախատեսող օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթարցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 13-ի արտահերթ նիստում: ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ...
ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար, Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն ապրիլի 13-ին նամակներով դիմել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներ, ԱՄՆ հայկական հանձնախմբի համանախագահներ Գաս Բիլիրակիսին, Ֆրենկ Փըլոնին, Դեյվիդ Վալադաոյին, ինչպես նաեւ հանձնախ...
Առաջարկվում է սահմանել եւ հստակեցնել տեսչական մարմնի կողմից կայացվող որոշակի գործողություններ կատարելուն պարտադրող կամ որոշակի գործողություններից ձեռնպահ մնալուն հարկադրող վարչական ակտերի բովանդակությանը ներկայացվող  պարտադիր պայմանները: Այս մասին ասել է վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմիններ...
Հակակոռուպցիոն հանձնաժողովի անդամները կնշանակվեն 3 տարի ժամկետով. Արդարադատության նախարարի տեղակալ
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին» օրենքում  նախատեսված փոփոխությունները վերաբերում են միայն Հակակոռուպցիոն կոմիտեում կարգապահական վարույթների իրականացմանը եւ մանրամասնում են դրա հետ կապված կարգը. ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանն ապրիլի 13-ի ԱԺ նիստում: Նրա խոսքով...
Գործադիրը լրացումներ ու փոփոխություններ է առաջարկում «Հավատարմագրման մասին» օրենքում ու Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ փաթեթը մշակվել է ԵՄ Թվինինգ ծրագրի շրջանակում. նպատակն է բարեփոխել ՀՀ հավատարմագրման եւ որակի ենթակառուցվածքների...
ՀՀ-ն կկարողանա դիմել ՄԻԵԴ՝ խորհրդատվական եզրակացություն ստանալու. կսահմանվեն կառուցակարգեր
Մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայի 16-րդ արձանագրությունը հնարավորություն է տալիս պետություններին, Բարձրագույն դատական ատյաններին՝ խորհրդատվական կարծիք ստանալու համար դիմում ներկայացնել ՄԻԵԴ. այս մասին ԱԺ-ի՝ ապրիլի 13-ի նիստում ասել է Արդարադատո...
Մատուցվող փոստային ծառայությունները նախատեսվում է համապատասխանեցնել միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներին
Նախագծով առաջարկվում է նոր խմբագրությամբ շարադրել հասկացությունները: Մասնավորապես, սահմանվել է 19 նոր հասկացություն, նոր խմբագրությամբ է շարադրվել 18 հասկացություն, որոնք համապատասխանեցվել են Համաշխարհային փոստային միության ակտերին եւ Եվրոպական միության փոստային կանոնակարգին: Խմբագրվել են փոստային կ...

Taguhi Tovmasyan Meets with Representatives of UN Development Programme
On April 13, the Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, Taguhi Tovmasyan met with Natia Natsvlishvili, the UNDP Resident Representative in Armenia and Konstantin Sokulskiy, the UNDP Deputy Resident Representative in Armenia.
Taguhi Tovmasyan extended her thanks to Natia Natsvlishvili for ongoing support of the UNDP to our border communities under their mandate to help people build a better life.
The Committee Chair introduced her colleagues to the spheres of activities of RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, Reference was made to important issues relating to human rights, including the prevention of violence in the family, children’s rights.
Natia Natsvlishvili highlighted the protection of human rights as a key priority of the UNDP to build democratic societies and help governments in their reforms-driven processes.
The sides showed their willingness in further enhancement of their collaboration to have human rights protected more effectively.
On April 13, the National Assembly debated in the second reading the legislative package on Making Amendments and Addenda to the law ...
In accordance with Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the deputies of the National Assembly, by the NA President’s decision, an extraordinary sitting of the National...
On April 13, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Sargis Khandanyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France Anne Louyot.Welcoming the Ambassador, Sargis Khandanyan thanked the Foreign Ministry of France for making a statement on t...
The encouragements and disciplinary penalties types being applied towards the conscripted servicemen of training gatherings and mobilization military service will be adjusted. The Deputy Minister of Defense Arman Sargsyan said about this at April 13 extraordinary sitting of the NA Standing Committee...
Chairman of Commission on Television and Radio presents 2022 annual report: Hate speech, insults, and threats significantly decrease in programmes of broadcasters operating in public multiplex
The Commission records that the media operating under its control operated freely last year without interference from the authorities: the Chairman of the Commission on Television and Radio Tigran Hakobyan said at the NA regular sitting presenting the annual report on the activities of the Commissio...
On April 13, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations, the Head of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE PA) and the delegation members met with the delegation led by the OSCE Chairperson-in-Office, ...
The draft law designing addenda to the RA Labor Code was debated and endorsed at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs in the second reading on April 13.The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan informed that there were no written ...
On April 13, the Head of the Civil Contract Faction of the RA National Assembly, the Head of Armenia-USA Friendship Group Hayk Konjoryan with letters addressed to the members of the US House of Representatives, the Co-chairs of the US Congressional Caucus on Armenian Issues Gas Bilirakis, Frank Pall...
It is designed to set and adjust the compulsory conditions being presented to the content of the administrative acts obligating implementation of taking certain actions by the inspection body or compelling to abstain from certain actions. The Acting Head of Inspection Bodies' Coordination Bureau at ...
Deputy Minister of Justice: Members of Anti-Corruption Commission to be appointed for a period of 3 years
The amendments envisaged in the law on the Anti-Corruption Commission refer only to the implementation of disciplinary proceedings in the Anti-Corruption Commission and detail the order regarding this: the RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan stated at April 13 NA sitting.According to ...
It is designed to regulate basic notions defined in field of accreditation
The executive body proposes addenda and amendments to the law on Accreditation and to the Code on Administrative Offenses. The RA Minister of Economy Vahan Kerobyan noted that the package was developed within the framework of the EU Twinning programme: the objective is to reform the RA accreditation...
Structures to be set: RA to be able to address the ECHR for receiving advisory conclusion
The Protocol 16 of the European Convention on Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms gives an opportunity to the states, the Higher judicial instances to submit an application to the European Court of the Human Rights (ECHR) for receiving advisory opinion: the Deputy Minister of Justice...
It is designed to comply the rendering postal services with the internationally accepted standards
It is proposed by the draft to write down the notions with new edition. 19 new notions were particularly set, 18 notions were written down with new edition, which were complied with the Acts of the Universal Postal Union and the European Union Postal Directive. The principles of the activity in the ...