Հակոբ Արշակյանը մասնակցել է «Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ 2022» միջոցառմանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 23-ին Երեւանում ողջույնի խոսքով է հանդես եկել «Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ 2022» միջոցառմանը:
Հակոբ Արշակյանը, ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, ներկայացրել է ոլորտի վերջին զարգացումները, պետական քաղաքականությունը գիտության, ռազմարդյունաբերության եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
«Ինժեներական շաբաթը բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի Հայաստանի ամենասպասված իրադարձություններից է: Հույս ունեմ, որ կկարողանանք այն իսկապես վերածել տարածաշրջանային մասշտաբի կարեւորության միջոցառման:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտն այս տարի, ինչպես նաեւ նախորդ տարի, աճի ռեկորդային ցուցանիշներ է արձանագրել՝ ազդելով Հայաստանի տնտեսական միջավայրի վրա: Հայաստանն այլընտրանք չունի, քան ինժեներական ոլորտի ավելի ու ավելի արագացված տեմպերով զարգացումը: Այս տարի Հայաստանն արձանագրել է շուրջ 13 տոկոս տնտեսական աճ՝ հանդիսանալով աշխարհում ամենաբարձր տնտեսական աճ արձանագրած երեք երկրներից մեկը, եւ այստեղ շատ մեծ է բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների դերը:
2022 թ., ըստ կանխատեսումների, ոլորտի շրջանառությունը շուրջ 60 տոկոս աճ է արձանագրելու՝ հասնելով շուրջ 430 մլրդ դրամի, իսկ համախառն ներքին արդյունքում բարձր տեխնոլոգիական ընկերությունների շրջանառությունը կկազմի շուրջ 5 տոկոս:
Կառավարությունը մեծ ուշադրություն է դարձնում գիտության ֆինանսավորմանը. այստեղ եւս ունենք տպավորիչ աճ: Գիտության ֆինանսավորումը 80 եւ ավելի տոկոսով ավելացել է 2022 թ., իսկ 2023 թ. համար աճը շարունակվում է: Մենք ակնկալում ենք, որ գիտության զարգացման առումով կունենանք տպավորիչ նվաճումներ»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Նա նշել է, որ պաշտպանական արդյունաբերության մասով նույնպես հիմնարար փոփոխություններ կան: Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է մշակումներից դեպի սերիական արտադրության անցնելու իրողությանը, ինչպես նաեւ 2022 թ. պաշտպանական արդյունաբերության ընկերություններին իջեցված պետական պատվերների աննախադեպ ծավալներին:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ առկա գիտատեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարին եւ մարտահրավերներին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է կրթություն-գիտություն-արդյունաբերություն ինստիտուցիոնալ կապն ապահովելու անհրաժեշտությունը, որը կնպաստի տնտեսության թռիչքաձեւ զարգացմանը:
ԲՏԱ նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը նշել է, որ այս միջոցառումը յուրահատուկ հարթակ է ոլորտի ներկայացուցիչների եւ ոլորտով հետաքրքրվողների համար: Սա լավ հնարավորություն է՝ բացահայտելու միջազգային միտումները եւ փորձեր ձեռնարկելու՝ այդ միտումները Հայաստանում տեղայնացնելու ուղղությամբ:
Դեկտեմբերի 24-ին «Հայաստան-Ճարտարագիտական շաբաթ 2022» միջոցառման իրադարձությունները կշարունակվեն Ինժեներական քաղաքում, իսկ ամփոփիչ միջոցառումը տեղի կունենա դեկտեմբերի 25-ին՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում:
Ազգային ժողովի` դեկտեմբերի 23-ին հրավիրված  արտահերթ նստաշրջանում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից օրենսդրական փաթեթով: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենու...
Առաջարկվող փոփոխությունների ընդունման արդյունքում կբարձրանա մարզպետների հաշվետվողականությունը
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել եւ ընդունել է Կառավարության ներկայացրած ««Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդր...
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը: ...
Ազգային ժողովը Կառավարության նախաձեռնությամբ եւ ԱԺ նախագահի որոշմամբ դեկտեմբերի 23-ին գումարել է արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից փաթեթով: ՀՀ տարածքային կառա...

23 декабря в Ереване на мероприятии Армения - Инженерная неделя 2022” выступил вице-спикер НС А.Аршакян.
Приветствуя участников мероприятия, он представил последние разработки в этой сфере, государственную политику в области науки, военной промышленности и высоких технологий.
“Инженерная неделя – одно из самых ожидаемых событий в сфере высоких технологий в Армении. Надеюсь, что нам удастся превратить его в событие регионального масштаба.
В этом году, как и в прошлом, сфера высокотехнологичной промышленности продемонстрировала рекордные темпы роста, что сказалось на экономической ситуации в РА. У Армении нет альтернативы развитию машиностроительной сферы все более ускоренными темпами. В этом году республика зафиксировала экономический рост около 13%, являясь одной из трех стран с самым высоким экономическим ростом в мире, и роль высокотехнологичных компаний здесь крайне важна.
В 2022 г., по прогнозам, оборот сферы увеличится почти на 60%, достигнув порядка 430 млрд драмов, а оборот высокотехнологичных компаний в ВВП составит около 5%.
Правительство уделяет большое внимание финансированию науки – здесь   у нас также впечатляющий рост. Финансирование науки увеличилось на 80 и более процентов в 2022 г., а в 2023-м рост продолжится. Ожидаем, что у нас будут впечатляющие достижения в плане развития науки", - отметил вице-спикер НС.
По Аршакяну, в оборонной промышленности также происходят кардинальные изменения. В частности, речь идет о реальности перехода от разработки к серийному производству, а также к беспрецедентным объемам в 2022 г. госзаказов предприятиям оборонной промышленности.
Касаясь перспектив и задач современного научно-технического развития Армении, зампредседателя НС подчеркнул необходимость обеспечения институциональной связи между образованием, наукой и промышленностью, что будет способствовать быстрому развитию экономики.
Министр высокотехнологичной промышленности Р.Хачатрян отметил, что данное мероприятие является своеобразной платформой для представителей сферы и интересующихся отраслью. Это хорошая возможность выявить международные тенденции и попытаться локализовать их в Армении.
24 декабря  “Армения - Инженерная неделя 2022” продолжится в инженерном городке, а заключительное мероприятие состоится 25 декабря в Ванадзорском технологическом центре.
Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды обсудила и приняла представленный правительством проект о внесении изменений в закон “О территориальном управлении” с прилагаемым законодательным пакетом. Между перв...