Հաշվեքննիչ պալատի վերաբերյալ կազմվել է ծավալուն իրավական փաթեթ, որը ենթադրում է մեծ օրենսդրական, անգամ սահմանադրական փոփոխություններ: Հանձնաժողովը, որի համակարգման տիրույթում է գտնվում նաեւ Հաշվեքննիչ պալատի վերաբերյալ օրենսդրությունը, պետք է ծանոթանա բոլոր կողմերի մասնագիտական կարծիքին եւ ներկայացնի իր գնահատականը նախագծի վերաբերյալ: Բազմակողմանի մասնագիտական եւ իրավական քննություն պետք է իրականացվի, պետք է քննարկվեն բոլոր դետալները, որպեսզի ունենանք լավարկված օրենսդրություն: Բազմաթիվ հարցեր կան, որոնց շուրջ տարբեր գերատեսչություններ ունեն տարբեր փաստարկներ: Ճշմարտությունը պետք է գտնենք բանավեճի շրջանակում, որպեսզի պատգամավորները ստանան ամբողջական տեղեկատվություն՝ օրենքի հետագա ճակատագրի հետ կապված իրենց որոշումը կայացնելու համար. ասել է Գեւորգ Պապոյանը ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի կողմից՝ ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համագործակցությամբ եւ ոլորտի լավագույն մասնագետների ներգրավվածությամբ կազմակերպված համաժողովի ժամանակ, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 1-ին՝ Ծաղկաձորում:
Աշխատաժողովի նպատակն է ներկայացնել Հաշվեքննիչ պալատի զարգացման հնարավորությունները, օրենսդրական նախաձեռնության հիմնական մոտեցումները, կարգավորումները, լսել շահագրգիռ կողմերի տեսակետներն ու առաջարկները:
Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ եւ փորձագետներ Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովից, ներկայացուցիչներ Հաշվեքննիչ պալատից, Ֆինանսների, Արդարադատության եւ ՏԿԵ նախարարություններից, ՊԵԿ-ից, Կենտրոնական բանկից եւ ԱԺ բյուջետային գրասենյակից:
Օրենսդրական փաթեթի մշակման աշխատանքները սկսվել են շուրջ մեկ տարի առաջ:
Հաշվեքննիչ պալատի ներկայացուցիչները,  խոսելով ՀՀ արտաքին պետական հաշվեքննության ոլորտի իրավական բարելավումների հայեցակարգի, քննարկվող իրավական փաթեթի հիմնական սկզբունքների ու մոտեցումների մասին, ներկայացրել են նաեւ Հաշվեքննիչ պալատի տեսլականը՝ բարեփոխումների եւ ռազմավարության վերաբերյալ:
«Որպես ելակետ վերցվել է Սահմանադրության արտաքին պետական հաշվեքննության գործառույթը կանոնակարգող բաժինը: Փաթեթում ներառել ենք նաեւ մեր պատկերացումները: Մեր կարծիքով Սահմանադրությունը վերանայելու անհրաժեշտություն է առաջացել: Այդ վերանայումներն ավելի հիմնարար կդարձնեն իրավական դաշտը»,-  նշել է Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ ներկայացնելով մանրամասներ իրավական փաթեթից:
Քննարկման ընթացքում ներկայացվել են հարկային, բանկային գաղտնիքին վերաբերող մասնագիտական կարծիքներ եւ դրանց հասանելիության հնարավորությունը Հաշվեքննիչ պալատի կողմից: Անդրադարձ է կատարվել ֆինանսական անկախության բաղադրիչին, մարդկային ռեսուրսների կառավարմանը, բիզնեսի նկատմամբ հաշվեքննության մանդատին վերաբերող հարցերին:
Հաշվեքննիչ պալատի մասին իրավական փաթեթի վերաբերյալ առաջարկություններ են ներկայացրել ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի իրավական եւ հանրային ծառայության հարցերով փորձագետներ Արտակ Ասատրյանը եւ Գարուշ Դավթյանը:
Իրավական փաթեթի եւ դրանում առկա մոտեցումների ու կարգավորումների վերաբերյալ դիրքորոշումներն են ներկայացրել ԿԲ խորհրդի անդամ Լեւոն Սահակյանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
«Շահագրգիռ մարմինների ներգրավմամբ նման քննարկումներում բավականին հետաքրքիր անկյուններ են բացահայտվում: Մեզ համար չափազանց կարեւոր է, որ հանրությունը տեղյակ լինի հանրային, պետական ռեսուրսների ծախսման արդյունավետության մասին: Այս տեսանկյունից հետաքրքիր է, թե ինչն է խոչընդոտում ներկայում Հաշվեքննիչ պալատին իր գործառույթն առավել արդյունավետ իրականացնելու համար: Երկարաժամկետ ֆիսկալ կայունության տեսանկյունից չափազանց կարեւոր է այս գործառույթի արդյունավետ իրականացումը, որպեսզի խուսափենք ցանկացած տեսակի կողմնակալությունից մեր ապագա ֆիսկալ որոշումները կայացնելու ընթացքում»,-  ասել է Ավագ Ավանեսյանը:
ԿԲ խորհրդի անդամ Լեւոն Սահակյանը բարձր է գնահատել նման մշակույթով աշխատանքային քննարկումների անցկացումը, ինչն օգնում է շահագրգիռ կողմերին անկաշկանդ արտահայտելու դիրքորոշումները:
«Հակված ենք հանրային շահը դիտարկելու եւ այս տեսանկյունից գտնելու լավագույն լուծումները, որոնք կբխեն հանրային շահերից եւ հաշվեքննությունից»,-  նշել է Լեւոն Սահակյանը:
ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան»  ծրագիրը ֆինանսավորվում է Շվեդիայի կառավարության կողմից եւ ուղղված է աջակցելու ՀՀ Ազգային ժողովի հաշվետվողականության, թափանցիկության եւ վերահսկողական գործառույթներին:
«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի   3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի դատավորների 4 թափուր տեղերի  համար առաջադրել է 3-ական թեկնածու: Վճռաբեկ դատարանի վ...
ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 2-ին` ժամը 11:00-ին, ԱԺ նախագահի որոշմամբ կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` հետեւյալ օրակարգով: ...

“An extensive legal package has been drawn up regarding the Audit Chamber, which implies major legislative and even constitutional changes. The Committee, whose scope of coordination includes the legislation on the Audit Chamber, should get acquainted with the professional opinion of all sides and present its assessment on the draft. A multi-faceted professional and legal examination should be carried out, and all details should be discussed in order to have an improved legislation. There are a lot of issues on which different departments have different arguments. “We need to find the truth within the framework of the debate, so that the deputies get complete information to make their decision regarding the future fate of the law,” Gevorg Papoyan said during the forum organized by the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project in cooperation with the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs and with the involvement of the best experts in the field, which took place on December 1 in Tsaghkadzor.
The purpose of the workshop is to present the opportunities for the development of the Audit Chamber, the main approaches of the legislative initiative, the regulations, to listen to views and proposals of the interested sides.
Deputies and experts from the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, representatives from the Audit Chamber, the Ministries of Finance, Justice and Territorial Administration and Infrastructure, the State Revenue Committee (SRC), the Central Bank and the Budget Office.
The work on the development of the legislative package began about a year ago.
Speaking about the concept of legal improvements in the field of external state audit of the Republic of Armenia, the main principles and approaches of the legal package under discussion, the representatives of the Audit Chamber also presented the vision of the Audit Chamber regarding reforms and strategy.
“The division regulating the function of the external state audit of the Constitution was taken as a starting point. We also included our ideas in the package. In our opinion, there is a need to revise the Constitution. These revisions will make the legal framework more fundamental,” Atom Janjughazyan noted, presenting details from the legal package.
Professional opinions related to tax and banking secrecy and the possibility of their access by the Audit Chamber were presented during the discussion.
The experts in the field of law and public service of the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project Artak Asatryan and Garush Davtyan presented proposals related to the legal package on the Audit Chamber.
Levon Sahakyan, a member of the CB Board and Avag Avanesyan, the Deputy Minister of Finance, presented the positions on the legal package and the approaches and regulations in it.
“With the involvement of the interested bodies, quite interesting angles are revealed during such discussions. It is very important for us that the public is aware of the efficiency of spending public, state resources. From this point of view, it is interesting what currently prevents the Audit Chamber from performing its functions more effectively. From the viewpoint of long-term fiscal stability, it is extremely important that this function is performed effectively in order to avoid any kind of bias in our future fiscal decision-making,” Avag Avanesyan said.
Levon Sahakyan, a member of the CB Board, highly appreciated the holding of working discussions with such a culture, which helps the interested sides to express their positions freely.
“We are determined to consider the public interest and find the best solutions from this point of view, which will come from the public interest and accountability,” Levon Sahakyan noted.
The UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project is funded by the Government of Sweden and is aimed at supporting the accountability, transparency and control functions of the RA National Assembly.
The amendments to the Law on Military Service and Serviceman’s Status are due to the need to increase the attractiveness and interest in the contractual military service in accordance with the Government’s Programme for 2021-2026, to create prerequisites for the development of contractual military s...
RA NA President’s Statement on Nomination of Candidates for Vacancies of Judges of Court of Cassation
Pursuant to Article 166.3 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 143.2 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Supreme Judicial Council nominated 3 candidates for 4 vacancies of the judges of the Court of Cassation. The following candidates ...
The necessity of the adoption of the package is conditioned by the circumstance of creating preconditions for the development of the professional contract military service. The RA Minister of Defense Suren Papikyan said about this during the debate of the package of drafts on Making Addenda to the l...
At the invitation of the President of the Shura Council (Al-Shura of Majlis) of the State of Qatar Hassan bin Abdulla Al-Ghanim the RA NA President Alen Simonyan is on a three-day working visit in Qatar. Within the framework the RA NA President had a meeting with the Vice President of the Shura Coun...
By the decision of the NA President, under Article 100 of the RA Constitution and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly at the initiative of the NA deputies, on Dec...