ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
Գործընկերները փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բազմակողմանի կապերն անշեղորեն զարգանում են բարեկամության եւ փոխըմբռնման պատմական ավանդույթների հունով:
Զրուցակիցներն արձանագրել են, որ երկկողմ կապերի շարունակական զարգացման երաշխիքն ակտիվ երկխոսությունն է, որի շրջանակում առանձնացվել է խորհրդարանական փոխգործակցության նշանակալի դերակատարումը:
Հատուկ ընդգծվել է մեր խորհրդարանների պրոֆիլային հանձնաժողովների համատեղ գործունեությունը, որտեղ ձեւավորվել է համատեղ նիստերի պրակտիկան: Հաջորդ ամիս Երեւանում նախատեսվում է Ազգային ժողովի տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի եւ Պետական դումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման եւ հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի համատեղ նիստը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Վալենտինա Մատվիենկոյին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի մանրամասները՝ նշելով, որ մեր դիրքորոշումը միանշանակ է. ադրբեջանական զինված ուժերը պետք է լքեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքը: Ծավալուն անդրադարձ է եղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությանը, որի ժամանակ հաշվի կառնվեն եւ կերաշխավորվեն Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքներն ու անվտանգությունը:
«Հայաստանի Հանրապետությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի մեր տարածաշրջանում հաստատվի ամուր խաղաղություն: Վստահ եմ, որ դա նաեւ լիովին համապատասխանում է Ռուսաստանի Դաշնության ռազմավարական շահերին»,- շեշտել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Հանդիպման ավարտին Ալեն Սիմոնյանը Վալենտինա Մատվիենկոյին հրավիրել է Երեւան: «Հայաստանը մեզ համար ոչ միայն դաշնակից է, այլ  նաեւ եղբայրական ջերմ հարաբերություններով ենք կապված»,- նշել է Վալենտինա Մատվիենկոն՝ սիրով ընդունելով հրավերը:
ՌԴ պաշտոնական այցի շրջանակում ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի առաջարկով Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր եւ վաղը հանդիպումներ է ունենալու Պետական դումայի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Հայ պատվիրակները հանդիպել են «ՌԴ կոմունիստական կուսակցություն» (...
Թեեւ խորհրդարանի դահլիճում տեղի ունեցող աշխատանքներին չենք մասնակցում, սակայն ակտիվ մասնակցություն ենք ունենում խորհրդարանական մյուս ճակատներում, ինչպես նաեւ միջազգային հանդիպումներում. ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թ...

10 октября делегацию, возглавляемую Председателем НС РА А.Симоняном, приняла Председатель Совета Федерации ФС РФ В.Матвиенко.
Партнеры констатировали, что многосторонние связи между Арменией и Россией поступательно развиваются в русле исторических традиций дружбы и взаимопонимания.
Собеседники отметили, что залогом постоянного развития двусторонних отношений является активный диалог, в рамках которого отмечена значимая роль парламентского взаимодействия.
Особо отмечена совместная деятельность профильных комиссий парламентов двух стран, где сформировалась практика совместных заседаний. В следующем месяце в Ереване запланировано совместное заседание Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции и Комитета Государственной Думы по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками.
Спикер НС представил В.Матвиенко подробности вооруженной агрессии Азербайджана против РА, отметив, что наша позиция однозначна – азербайджанские   вооруженные силы должны покинуть суверенную территорию РА. Широко обсуждалась необходимость всеобъемлющего урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, в ходе которого будут учтены и гарантированы права и безопасность армян Нагорного Карабаха.
“Республика Армения прилагает все усилия для установления прочного мира в нашем регионе. Уверен, что это также полностью соответствует стратегическим интересам Российской Федерации", - подчеркнул Председатель НС РА.
В завершение встречи А.Симонян пригласил В.Матвиенко в Ереван. “Армения для нас не только союзник,   нас связывают теплые братские отношения”, - отметила В.Матвиенко, любезно приняв приглашение.
Делегация во главе с А.Симоняном в рамках официального визита в РФ сегодня и завтра встретится с представителями всех фракций Государственной Думы (ГД)  ФС по предложению Председателя ГД ФС РФ В.Володина.Армянские делегаты встретились с представителями фракции “Коммунистическая партия Российско...
“Хотя мы не принимаем участия в мероприятиях в зале парламента, мы активны на других парламентских фронтах, а также на международных встречах”, - заявила 10 октября на брифинге с журналистами председатель Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным вопросам, член фракции "Честь имею" Т....