Թեեւ խորհրդարանի դահլիճում տեղի ունեցող աշխատանքներին չենք մասնակցում, սակայն ակտիվ մասնակցություն ենք ունենում խորհրդարանական մյուս ճակատներում, ինչպես նաեւ միջազգային հանդիպումներում. ասել է ԱԺ մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Թագուհի Թովմասյանը հոկտեմբերի 10-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ինքը՝ որպես հանձնաժողովի նախագահ, տարաբնույթ զեկույցներ եւ  նամակներ է ուղարկել միջազգային գործընկերներին՝ սկսած գերիների դաժան գնդակահարությունների, վերջացրած Ադրբեջանի պատերազմական հանցագործությունների արձանագրումներով:
Հանձնաժողովի նախագահը, անդրադառնալով Արցախի ապագային վերաբերող հարցին, նշել է, որ Արցախն Ադրբեջանում ապագա չունի, եւ  ըստ նրա, որեւէ արցախցի չի կարող Արդրբեջանի կազմում ապրել ապահով, իր իրավունքների պաշտպանությամբ: «Դա անհնար է, մոլորություն է, եւ որեւէ կերպ մենք չպետք է թույլ տանք, որ նման բան տեղի ունենա»,- ընդգծել է Թագուհի Թովմասյանը:
Պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե ինչպես է պատկերացնում Ստեփանակերտի եւ Բաքվի բանակցությունները՝ հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ նման բան որեւէ կերպ չի պատկերացնում. «Եթե Արցախը չճանաչված հանրապետություն է, ինչպե՞ս ենք մենք պատկերացնում միջազգային գործընկերների հետ փոխհարաբերություններում նրանց կարգավիճակը, ուրեմն պետք է առաջին հերթին ճանաչել Արցախը, այնուհետեւ, իրավական կարգավիճակ ունենալուց հետո, հնարավոր լինի որպես այդպիսին բանակցությունների սեղանին նստել»:
Պատգամավորի կարծիքով՝ Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավոր է ներկայացնել Արցախի շահերը:
ՌԴ պաշտոնական այցի շրջանակում ՌԴ ԴԺ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի առաջարկով Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր եւ վաղը հանդիպումներ է ունենալու Պետական դումայի բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ: Հայ պատվիրակները հանդիպել են «ՌԴ կոմունիստական կուսակցություն» (...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հոկտեմբերի 10-ին հյուրընկալել է ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն: Գործընկերները փաստել են, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ բազմակողմանի կապերն անշեղորեն զարգանում են բարեկամության եւ փոխըմբռնման պատմական ավանդույթների հունո...

“Хотя мы не принимаем участия в мероприятиях в зале парламента, мы активны на других парламентских фронтах, а также на международных встречах”, - заявила 10 октября на брифинге с журналистами председатель Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным вопросам, член фракции "Честь имею" Т.Товмасян. Она также сообщила, что как руководитель комиссии направила международным партнерам различные доклады и письма, представив в них жестокие расстрелы пленных и военные преступления Азербайджана.
Касаясь вопроса будущего Арцаха, председатель комиссии отметила, что у арцахцев нет будущего в Азербайджане, и, по ее мнению, ни один гражданин республики не может безопасно жить в составе Азербайджана, защищая свои права. "Это невозможно, это заблуждение, и мы не должны допустить такого", - подчеркнула Т.Товмасян.
Отвечая на вопрос журналиста о том, как она представляет переговоры между Степанакертом и Баку, председатель комиссии заявила, что не представляет себе подобного: “Если Арцах – непризнанная   республика, то как мы себе представляем их статус в отношениях с международными партнерами? Поэтому мы должны прежде всего признать Арцах, а затем, получив правовой статус, можно будет сесть за стол переговоров”.
По словам депутата, Республика Армения обязана представлять интересы Арцаха.
Делегация во главе с А.Симоняном в рамках официального визита в РФ сегодня и завтра встретится с представителями всех фракций Государственной Думы (ГД)  ФС по предложению Председателя ГД ФС РФ В.Володина.Армянские делегаты встретились с представителями фракции “Коммунистическая партия Российско...
10 октября делегацию, возглавляемую Председателем НС РА А.Симоняном, приняла Председатель Совета Федерации ФС РФ В.Матвиенко.Партнеры констатировали, что многосторонние связи между Арменией и Россией поступательно развиваются в русле исторических традиций дружбы и взаимопонимания.Собеседники отметил...