«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն՝ Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում Ազգային ժողովին առաջարկել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից առաջադրված Տիգրան Հակոբյանի թեկնածությունը:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամի ընտրության հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ սեպտեմբերի 15-ի նիստում:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Սիսակ Գաբրիելյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին:
Տիգրան Հակոբյանը շնորհակալություն է հայտնել խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար՝ ներկայացնելով իր տեսլականը ՀՌՀ գործունեության վերաբերյալ: Նա անդրադարձել է մեդիադաշտի եւ ՀՌՀ հանձնաժողովի առջեւ ծառացած խնդիրներին: Մասնավորապես, խոսել է մեդիան կարգավորող օրենսդրության, համացանցային հեռարձակման իրավակարգավորումների փոփոխության անհրաժեշտության, հանրային մուլտիպլեքսի ամբողջ համակարգի վերաիմաստավորման, լեզվական եւ տեղեկատվական անվտանգության մասին:
Տիգրան Հակոբյանի դիտարկմամբ՝ ըստ վերջին երկու օրերի մշտադիտարկման, հանրային մուլտիպլեքսն իրականացրել է հավասարակշռված եւ ճիշտ գործառույթներ:
Պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը բարձրացրել է ազգային փոքրամասնությունների՝ մայրենի լեզվով հաղորդումներ հեռարձակելու հարցը: Տիգրան Հակոբյանը նշել է, որ խնդիրն առկա է, եւ համատեղ աշխատելու անհրաժեշտություն կա: Նա կարեւորել է ազգային փոքրամասնությունների մասին հայերեն հաղորդումների անհրաժեշտությունը:
Թեկնածուն եզրափակիչ ելույթում ափսոսանք է հայտնել, որ քննարկմանը չէին մասնակցում ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները, ընդգծելով, որ այն, ինչ քննարկվում է, վերկուսակցական է եւ վերաբերում է պետության տեղեկատվական շահերին: Տիգրան Հակոբյանը բոլորին մաղթել է խաղաղ, բնականոն կյանք, որպեսզի կարողանան լրջորեն զբաղվել տեղեկատվական, մեդիակարգավորման խնդիրներով:

In accordance with Article 145 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport proposed the National Assembly Tigran Hakobyan’s candidacy nominated by the Civil Contract Faction in the position for a member of the Commission on Television and Radio (CTR).
The issue of the election for a member of the Commission on Television and Radio was debated at September 15 RA NA sitting.
The representative of the Civil Contract Faction Sisak Gabrielyan presented the candidate’s biography and work experience.
Tigran Hakobyan thanked the faction for nominating his candidacy, presenting his vision on the CTR activities. He touched upon problems facing the CTR. In particular, he spoke about the legislation regulating the media, the need of the change of the webcast legal regulations, the reinterpretation of the public multiplex whole system, the linguistic and information security.
As Tigran Hakobyan observed, according to the monitoring of the last two days, the public multiplex balanced and right functions.
Tdeputy Rustam Bakoyan tasied the issue of the broadcasting programmes. in mother language of the national minorities. Tigran Hakobyan noted that the problem exists, and there is need for jointly working. He highlighted the need of the Armenian programmes on national minorities.
In his final speech the candidate expressed regret that the deputies of the opposition factions did not take part in the discussion, underling that what is debated is above party, and relates to the information interests of the state. Tigran Hakobyan wished everybody peaceful, normal life in order to be able to seriously engaged with the information, media-regulating problems.