ԱԺ այս նիստը, որտեղ ՀՀ-ին ու ձեզ եմ ներկայանում որպես Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու, հերթական հանգրվանն է իմ տասնամյակների մասնագիտական գործունեության մեջ, որ սկիզբ է առել այն պահից, երբ 1985 թ ընդունվել եմ ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետ եւ շարունակվել է 32- ամյա փաստաբանական գործունեությամբ. ասել է ՍԴ դատավորի թեկնածու Սեդա Սաֆարյանը:
ՍԴ դատավորի ընտրության հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ սեպտեմբերի 15-ի նիստում: ՀՀ Սահմանադրության 166-րդ եւ 213-րդ հոդվածների համաձայն՝ Կառավարությունը Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում առաջադրել է Սեդա Սաֆարյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը: «ՀՀ կառավարությունը հունիսի 30-ին համապատասխան որոշմամբ որոշում է կայացրել ՍԴ դատավորի պաշտոնում առաջադրել Սեդա Սաֆարյանի թեկնածությունը՝ հաշվի առնելով նույն դատարանի դատավոր Արեւիկ Պետրոսյանի պաշտոնավարման ժամկետը 2022 թ. դեկտեմբերի 10-ին լրանալու հանգամանքը»,-նշել է փոխնախարարը:
Սեդա Սաֆարյանը ներկայացրել է իր գործունեությունը, տեսլականն ու պատկերացումները դատական համակարգի վերաբերյալ: Նրա խոսքով՝ իրավունքի գերակայության եւ սոցիալական արդարության ներկայիս պակասորդի պատճառներից մեկն իրավաբանական կրթության ոլորտում վատագույն ավանդույթների ներմուծումն է, ինչը խիստ բացասաբար է ազդել նոր սերնդի իրավաընկալման եւ արժեհամակարգի վրա:
Անդրադառնալով նախկին իշխանությունների գործելաոճին՝ զեկուցողը նշել է, որ վերջիններս իրավական համակարգը հարմարացրել են իրենց քաղաքական շահերին: Ըստ նրա՝ 2018-ից է, որ իշխանությունները հետապնդել են սահմանադրական, ժողովրդավարական դառնալու նպատակ: Դրանից առաջ ապօրինություններ են եղել, 20-ամյա ոչ ժողովրդավարական կառավարում, պետական ինստիտուտների անիրավչություն: Սեդա Սաֆարյանի դիտարկմամբ՝ հետանկախ Հայաստանում դատական համակարգի ձեւավորումը հիմնականում չի բխել Սահամանադրության արժեբանությամբ նախատեսված իրավակարգավորումից, ունեցել է ձեւավորման սուբյեկտիվ տարրեր:
«Երբ դատական համակարգը շեղվեց իր սահմանադրական եւ ժողովրդավարական առաքելությունից, դա իր հերթին հանգեցրեց քաղաքական իշխանության իրավական անպատասխանության եւ ինստիտուցիոնալ անվերահսկողության, ինչն անդառնալիորեն խեղել է  Սահմանադրությամբ ամրագրված հակակշիռների եւ զսպումների ամբողջ համակարգը»,-ասել է թեկնածուն՝ ընդգծելով, որ իրավունքի զարգացումն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը հնարավոր է միայն օրինական կարգով ձեւավորված բարեխիղճ արհեստավարժ եւ չքաղաքականացված դատական իշխանության պարագայում:
Սեդա Սաֆարյանը կարեւորել է սահմանադրական վերահսկողության բուն համակարգը, ՍԴ-ԱԺ կապը:
Թեկնածուն պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, անդրադարձել քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարի անհրաժեշտությանը, ՍԴ հեղինակությունը բարձրացնելուն ուղղված քայլերին:

“Эта сессия Национального Собрания, на которой я представляюсь РА и вам как кандидат в судьи Конституционного Суда (КС), - очередная веха в моей многолетней профессиональной деятельности, начавшейся с поступления в 1985 г. на юридический факультет ЕГУ и продолжившейся 32-летней адвокатской практикой”, - отметила кандидат в судьи КС С.Сафарян.
Вопрос избрания судьи КС обсуждался на заседании НС 15 сентября. Правительство в соответствии со ст.166 и ст.213 Конституции РА выдвинуло кандидатуру С.Сафарян на должность судьи КС.
Биографию и трудовой путь кандидата представил заместитель министра юстиции РА Г.Минасян. "30 июня правительство Армении приняло решение о выдвижении кандидатуры С.Сафарян на должность судьи КС в связи с истечением срока полномочий судьи того же суда А.Петросян 10 декабря 2022 г.", - сообщил замминистра.
С.Сафарян представила свою деятельность, представления о судебной системе. Одной из причин нынешнего отсутствия правового государства и социальной справедливости является, по ее словам, внедрение худших традиций в сфере правового воспитания, что крайне негативно сказалось на правовом восприятии и системе ценностей нового поколения.
Кандидат, коснувшись стиля работы прежних властей, отметила, что последние адаптировали правовую систему к своим политическим интересам. По ее словам, с 2018 г. власть преследовала цель стать конституционной и демократичной. До этого наблюдались беззакония, двадцатилетний период недемократического правления. По Сафарян, формирование судебной системы в независимой Армении в основном не исходило из правового регулирования согласно ценностям Конституции и имело субъективные элементы формирования.
“Отклонение судебной системы от своей конституционно-демократической миссии, в свою очередь, привело к юридической безответственности и институциональной бесконтрольности политической власти, что необратимо парализовало всю установленную Конституцией систему сдержек и противовесов”, - заявила кандидат, подчеркнув, что развитие права и защита прав человека возможны только при добросовестной, профессиональной и неполитизированной судебной власти, сформированной в правовом порядке.
С.Сафарян подчеркнула важность системы конституционного контроля, связь между КС и НС.
Кандидат ответила на вопросы депутатов, коснулась необходимости борьбы с криминальной субкультурой, а также на намечаемых шагах по повышению авторитета КС.