Ռուսաստանի Կրասնոյարսկ քաղաքում հուլիսի 11-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 35-րդ նիստը` ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի նախագահությամբ:
Ողջույնի խոսքում Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների պատմական բնույթն ու առանձնահատուկ նշանակությունը` հիմնված դարավոր բարեկամության եւ համագործակցության վրա:
ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությունը նպաստում է երկու երկրների միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը երկկողմ կապերին հատուկ երանգ է տալիս: Տարեցտարի մեր հանձնաժողովն ընդլայնում է իր գործունեությունը` դառնալով խորհրդարանական փոխգործակցության ամենակարեւոր գործոններից մեկը»,- շեշտել է Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով` չնայած ժամանակակից աշխարհի դժվարություններին եւ մարտահրավերներին` Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական կապերը շարունակում են ավանդաբար ամուր մնալ: «Ռուսաստանը Հայաստանի առեւտրային գործընկերների ցանկում առաջին տեղն է զբաղեցնում»,- փաստել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Վերին Լարսի անցակետի խնդրին` նշելով, որ այն ռուս-վրացական սահմանի միակ ցամաքային անցակետն է, որը կապում է մեր երկրները: «Ցավոք, վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք կրկին բախվեցինք անցակետի անցման խնդրին: Առավել շոշափելի էր վնասը բերքահավաքի սեզոնին, որին բախվեցին արտադրողներն ու փոխադրողները»,- ասել է նա: Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը հանդես է եկել հարցը խորհրդարանական վերահսկողության տակ վերցնելու եւ այդ խնդրի լուծմանը նպաստելու նախաձեռնությամբ: Նա հույս է հայտնել, որ խորհրդարանականների ջանքերով ծանր տրանսպորտային միջոցների հերթերի խնդիրը երկարաժամկետ լուծում կստանա:
«Մենք մտադիր ենք նոր թափ հաղորդել Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքին` երկկողմ օրակարգը հարստացնելու նոր գաղափարներով եւ առաջարկներով` կապված երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցության խորացման հետ»,- նշել է նա:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ռուս գործընկերների հետ բազմաթիվ միջազգային հարթակներում` ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության ԽՎ-ում, ինչպես նաեւ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում, հաջողված համագործակցությանը: «Միջազգային հիմնարար խնդիրների շուրջ մեր երկրների դիրքորոշումները մոտ են կամ համընկնում են: Ռուսաստանը միջազգային ասպարեզում Հայաստանի կարեւոր ռազմավարական գործընկերներից է»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Եզրափակելով խոսքը` ԱԺ փոխխոսնակը վստահեցրել է, որ հանձնաժողովի աշխատանքն արդյունավետ կլինի, եւ դրա արդյունքները կամրապնդեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերությունն ու փոխգործակցությունը:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովն անդրադարձել է Ռուսաստանում հայկական Սփյուռքի դերին, երկու երկրների տնտեսական եւ հումանիտար կապերի զարգացման հեռանկարներին: Նրա խոսքով` Ռուսաստանում ապրող մոտ երեք միլիոն հայերն իրենց ներդրումն են ունենում երկրի հասարակական կյանքում եւ տնտեսական առաջընթացի գործում: Յուրի Վորոբյովը հավելել է, որ մեծ է նաեւ Ռուսաստանի մասնաբաժինը Հայաստանի արտաքին առեւտրային հաշվեկշռում. անցած տարվա ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 2,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարը` ավելանալով գրեթե 13 տոկոսով:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաեւ տնտեսական, մշակութային եւ կրթական երկկողմ կապերի զարգացման գործում սփյուռքի դերակատարությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համագործակցությանը, այդ թվում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման եւ թվայնացման տեմպերի արագացման ուղղությամբ:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքը հայկական եւ ռուսական համայնքների աջակցության հնարավոր մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ, օգտագործել ռեսուրսները մշակութային փոխգործակցության խթանման գործում: Կարեւորվել է Հայաստանում ռուսաց լեզվի եւ Ռուսաստանում հայոց լեզվի ուսումնասիրությունը, գործարար շփումների ակտիվացումը: Կողմերը կաջակցեն գիտության եւ կրթության միասնական թվային հարթակի ստեղծման նախաձեռնությանը, որը միտված է կադրային եւ տեխնոլոգիական ներուժի արագացված եւ երկարաժամկետ զարգացմանը:
Հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստը Հակոբ Արշակյանի առաջարկով կանցկացվի Հայաստանում` Ծաղկաձոր քաղաքում:

11 июля в Красноярске состоялось 35-е заседание Межпарламентской комиссии (МПК) по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации под председательством зампредседателя Совета Федерации ФС РФ Ю.Воробьев и вице-спикера НС А.Аршакяна.
В приветственном слове вице-спикер НС подчеркнул исторический характер и особое значение традиционных дружественных отношений между Арменией и Россией, основанных на многовековой дружбе и сотрудничестве.
В оценке А.Аршакяна, армяно-российское парламентское сотрудничество способствует развитию союзнических отношений между двумя странами.
“Особый тон двусторонним отношениям придает эффективная работа МПК по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ. С каждым годом наша комиссия расширяет свою деятельность, становясь одним из важнейших факторов парламентского взаимодействия", - подчеркнул вице-спикер НС.
“Несмотря на трудности и вызовы современного мира, экономические связи между РА и РФ продолжают оставаться традиционно крепкими. Россия занимает первое место в списке торговых партнеров Армении", - отметил А.Аршакян.
Вице-спикер НС затронул вопрос КПП “Верхний Ларс”, отметив, что это единственный наземный пункт пропуска на российско-грузинской границе, соединяющий наши страны. “К сожалению, в последние несколько месяцев мы вновь столкнулись с проблемой пересечения пропускного пункта. Ущерб был особенно ощутим для производителей и перевозчиков в сезон сбора урожая", - заметил он. А.Аршакян подчеркнул, что Национальное Собрание РА выступило с инициативой взять вопрос под парламентский контроль и способствовать решению проблемы. Он выразил надежду, что усилиями депутатов проблема очередей большегрузных автомобилей будет решена в долгосрочной перспективе.
“Намерены придать новый импульс работе МПК по обогащению двусторонней повестки новыми идеями и предложениями, связанными с углублением сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах”, - отметил он.
Вице-спикер НС коснулся успешного взаимодействия с российскими партнерами на многих международных площадках - МПА СНГ, ПА ОДКБ, ПАЧЭС, МАП. “Позиции наших стран по принципиальным международным вопросам близки или совпадают. Россия является одним из важных стратегических партнеров Армении на международной арене", - подчеркнул А.Аршакян.
В завершение своего выступления запредседателя НС заверил, что работа комиссии будет эффективной, а ее итоги укрепят стратегическое партнерство и сотрудничество между РА и РФ”.
Заместитель Председателя СФ ФС РФ Ю.Воробьев коснулся роли армянской диаспоры в России, перспектив развития экономических и гуманитарных отношений между двумя странами. По его словам, около трех миллионов армян, проживающих в России, вносят свой вклад в общественную жизнь и экономический прогресс страны. Ю.Воробьев добавил, что доля России во внешнеторговом балансе Армении также велика – за прошедший год двусторонний товарооборот превысил 2,5 млрд долларов, увеличившись почти на 13%.
Участники заседания обсудили вопросы развития армяно-российского экономического сотрудничества, а также роль Диаспоры в развитии двусторонних экономических и культурно-образовательных связей. Затронуто взаимодействие между Арменией и Россией в рамках ЕАЭС, в том числе по ускорению темпов развития информационных технологий и цифровизации.
Достигнута договоренность о продолжении работы по выработке возможных механизмов поддержки армянской и русской общин, использовании ресурсов в содействии культурному взаимодействию. Подчеркнуты важность изучения русского языка в Армении и армянского – в   России, активизации деловых контактов. Стороны поддержат инициативу создания единой цифровой платформы науки и образования, направленной ​​на ускоренное и долгосрочное развитие кадрового и технологического потенциала.
По предложению А.Аршакяна 36-е заседание МПК по армяно-российскому сотрудничеству пройдет в Армении, в Цахкадзоре.