Հայաստանի Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հունիսի 28-ին հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մարչին Փշիդաչի եւ նրա գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ Հայաստան-Լեհաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Արուսյակ Ջուլհակյանը եւ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ռուբեն Ռուբինյանն ընդգծել է Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ հարաբերությունների բարձր մակարդակը, կարեւորել արդյունավետ փոխգործակցությունը:
Երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության զարգացման հարցում կողմերը կարեւորել են բարեկամական խմբերի արդյունավետ աշխատանքը:
Քննարկվել են Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է 44-օրյա պատերազմից հետո տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, չլուծված խնդիրները:
Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մարչին Փշիդաչը կարեւորել է երկկողմ կապերի խորացումը, տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացումը: Լեհ դիվանագետի խոսքով` Լեհաստանի համար Հայաստանը գնահատելի գործընկեր է: Հյուրն արժեւորել է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների շարունակական գործընթացը:

28 июня вице-спикер НС Р.Рубинян встретился с заместителем министра иностранных дел Республики Польша Марчином Пшидачем и возглавляемой им делегацией.
На встрече присутствовали глава группы дружбы НС Армения-Польша А.Джулакян и председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян.
Приветствуя гостей, Р.Рубинян подчеркнул высокий уровень отношений между Арменией и Польшей, отметил плодотворное сотрудничество.
Стороны особо выделили эффективную работы групп дружбы в развитии взаимодействия между парламентами двух стран.
Обсуждены вопросы нормализации отношений Армения – Турция.
Р.Рубинян представил текущую ситуацию в регионе после 44-дневной войны, нерешенные проблемы.
Замминистра иностранных дел Марчин Пшидач подчеркнул важность углубления двусторонних связей и развития сотрудничества в экономической сфере. По словам дипломата, Армения является ценным партнером для Польши. Гость высоко оценил последовательный процесс демократических реформ в РА.