ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությունը 2021 թ. կատարել է պետական բյուջեի 22 ծրագիր՝ 160 միջոցառմամբ: Ծախսերը կազմել են 201.4 մլրդ դրամ կամ ծրագրված ցուցանիշի 94.5 տոկոսը: Նախորդ տարվա համեմատ ծախսերի աճը հիմնականում պայմանավորված է եղել ճանապարհային ցանցի բարելավման, տարածքային զարգացման, ոռոգման համակարգի առողջացման, քաղաքային զարգացման եւ ջրամատակարարման ու ջրահեռացման բարելավման ծրագրերի կատարողականով:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը մանրամասն ներկայացրել է յուրաքանչյուր ծրագրի եւ միջոցառման կատարողականներն ու օգտագործված գումարները, ընդգծել դրանց նպատակային օգտագործման անհրաժեշտությունը: Ըստ նրա՝ նախարարությունն առաջնորդվել է Կառավարության հնգամյա ծրագրով եւ որոշումներով: Հիմնական նպատակը եղել է տնտեսության ենթակառուցվածքների արդիականացումն ու տարածքային կառավարման համաչափ զարգացումը:
Նախարարը շեշտադրել է համայնքների խոշորացման կարեւորությունը: 2021 թ.  441 համայնք միավորվել է 38 համայնքային փնջի մեջ: Խոշորացման արդյունքում համայնքներին տրամադրվել է 67 միավոր տեխնիկա: 967 մլն դրամ է հատկացվել սահմանամերձ համայնքների բնակիչներին:
Լայնամասշտաբ ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ են իրականացվել. շուրջ 565 կմ ճանապարհ է կառուցվել: Նա կարեւորել է նաեւ Հյուսիս-հարավ միջանցքի զարգացման ծրագիրը, որի միջոցառումների շրջանակում օգտագործվել է 10.1 միլիարդ դրամ կամ նախատեսված միջոցների 79.3 տոկոսը:
2021 թ. ոռոգման համակարգի առողջացման ծրագրի շրջանակում օգտագործվել է նախատեսված միջոցների 92.4 տոկոսը, ավելի քան 19.8 մլրդ դրամ:
Եվրասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ իրականացվող ոռոգման համակարգերի զարգացման ծրագրի շրջանակում 2021 թ. հիմնանորոգվել են 187.4 կմ երկարությամբ ոռոգման ցանցեր՝ նախատեսված 215 կմ դիմաց: Օգտագործվել է 4.6 մլրդ դրամ:
Տարածքային զարգացման ծրագրի շրջանակում օգտագործվել է նախատեսված միջոցների 98 տոկոսը՝ 81.2 միլիարդ դրամ:
Անդրադառնալով պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի՝ Վերին Լարսի անցակետում առաջացած մեծ հերթերին վերաբերող հարցին, ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը պատասխանել է.
«Բոլոր կողմի գործընկերները բավական ջանքեր են գործադրում այս իրավիճակից դուրս գալու համար: Օրինակ՝ եթե թողունակությունը 400 է, բայց օրը 700 մեքենա են սպասարկում, կարծում եմ՝ շատ բանի մասին է խոսում: Շաբաթ օրն Էկոնոմիկայի նախարարը, իմ տեղակալը, ՊԵԿ մեր գործընկերները եղել են Լարսում՝ ռուսական, վրացական մեր գործընկերների հետ բազմաթիվ քննարկումներ են ունեցել վիճակը բարելավելու ուղղությամբ: Ունենք պամանավորվածություն, որ մոտ ժամանակներս ՌԴ կառավարության համապատասխան որոշմամբ լրացուցիչ կետ կտեղադրվի այսօր գործող մաքսակետից քիչ հեռավորության վրա, որն օրվա ընթացքում 170-200 մեքենա կարող է սպասարկել, նաեւ կլինի որոշակի արտոնություն ԵԱՏՄ երկրների համար»:

В 2021 г. Министерство территориального управления и инфраструктур РА реализовало 22 госбюджетные программы с 160 мероприятиями. Расходы составили 201,4 млрд драмов, или 94,5% от запланированного показателя. Увеличение расходов по сравнению с предыдущим годом в основном связано с реализацией программ улучшения дорожной сети, территориального развития, улучшения ирригационной системы, городского развития, улучшения водоснабжения и водоотведения.
Министр территориального управления и инфраструктуры Г.Саносян подробно представил ход выполнения каждой программы и мероприятия и использованные средства, подчеркнув необходимость их целевого использования. По его словам, ведомство руководствовалось пятилетней программой и решениями правительства. Основной целью являлась модернизация инфраструктуры экономики и сбалансированное развитие территориального управления.
Министр подчеркнул важность расширения общин. В 2021 г. 441 община объединена в 38 общинных кластеров. В результате укрупнения общинам было передано 67 единиц техники. Жителям приграничных населенных пунктов выделено 967 млн ​​драмов.
Проведены масштабные дорожно-строительные работы. Построено около 565 км дорог. Докладчик также особо выделил программу развития коридора Север-Юг, в рамках которой освоено 10,1 млрд драмов, или 79,3% запланированных средств.
В 2021 г. в рамках программы реабилитации ирригационной системы использовано 92,4% запланированных средств – более 19,8 млрд драмов.
По плану развития ирригационных систем, реализуемой при поддержке Евразийского банка развития, в 2021 г. отремонтировано 215 км оросительных сетей протяженностью 187,4 км. Израсходовано 4,6 млрд драмов.
98% предусмотренных средств (81,2 млрд драмов) использованы в рамках программы территориального развития.
В ответ на вопрос депутата Х.Сукиасяна о длинных очередях на КПП “Верхний Ларс” Г.Саносян пояснил: “Партнеры со всех сторон прилагают большие усилия для выхода из сложившейся ситуации. Например, если при пропускной способности 400 автомобилей в день обслуживается 700, думаю, это уже говорит о многом. В субботу министр экономики, мой заместитель, наши коллеги из КГД находились в Ларсе для обсуждений с российскими и грузинскими партнерами по улучшению ситуации. Есть договоренность о том, что в ближайшее время соответствующим решением правительства России будет размещен дополнительный пункт недалеко от действующего таможенного пункта, который сможет обслуживать 170-200 автомобилей в сутки, а также будет определенная привилегия для стран ЕАЭС”.