ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հունիսի 13-ի նիստում քննարկվող համաձայնագիրը հնարավորություն է տալիս ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների հետ սահմանել եւ իրականացնել միասնական ընթացակարգեր՝ կողմերի տարածքներում առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման հարցերում:
Քննարկվում է «ՀՀ կառավարության եւ Լեհաստանի Հանրապետության կառավարության միջեւ «ՀՀ եւ Եվրոպական միության միջեւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման (ռեադմիսիայի) մասին» 2013 թվականի ապրիլի 19-ին Բրյուսելում կնքված համաձայնագրի կիրարկման արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության միգրացիոն ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը նշել է, որ տեխնիկական փաստաթուղթ է, որը սահմանում է հետընդունման գործընթացի իրականացումը, անցման կետերը, լիազոր մարմիններին, հետընդունման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը եւ այլ տեխնիկական մանրամասներ:
Հայաստանն արդեն ԵՄ անդամ 5 երկրի՝ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Չեխիայի, Էստոնիայի ու Բուլղարիայի հետ ունի ուժի մեջ մտած կիրարկման արձանագրություններ:
Պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանի հարցին ի պատասխան՝ Արմեն Ղազարյանը տեղեկացրել է, որ տարեկան կտրվածքով 1000-1200 հետընդունման հայցեր են ստացվում. առաջին տեղում են Գերմանիան, Ֆրանսիան, Չեխիան:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի անդամ Սարգիս Խանդանյանը գործընկերներին առաջարկել է դրական եզրակացություն ներկայացնել:

Соглашение, обсуждавшееся 13 июня на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям, позволяет установить и осуществлять совместные процедуры со всеми государствами-членами ЕС в вопросах реадмиссии лиц, проживающих без разрешения в странах ЕС.
Обсуждена ратификация протокола между Правительством РА и Правительством Республики Польша о применении подписанного 19 апреля 2013 г. в Брюсселе “Соглашения между РА и ЕС о реадмиссии   незаконно проживающих в странах ЕС”.
Начальник Миграционной службы Министерства территориального управления и инфраструктур РА А.Казарян отметил, что это сугубо технический документ, определяющий осуществление процесса реадмиссии, контрольно-пропускные пункты, уполномоченные органы, перечень документов, необходимых для реадмиссии и другие технические детали.
Армения уже имеет вступившие в силу протоколы с 5 государствами-членами ЕС – Германией, Францией, Чехией, Эстонией и Болгарией.
А.Казарян, отвечая на вопрос депутата Г.Арсеняна, сообщил, что ежегодно поступает 1000-1200 заявлений о реадмиссии. На первом месте Германия, Франция и Чехия.