Կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված անձանց կտրամադրվի աջակցության քարտ՝ արձագանքելով նրանց առաջնային կարիքներին եւ ապահովելով սննդով, հագուստով եւ առաջին անհրաժեշտության գույքով: Գումարի չափը տարբեր սոցիալական խմբերի եւ իրավիճակների համար կլինի տարբեր. այն կսահմանվի Կառավարության կողմից:
Այս մասին տեղեկացրել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 8-ի արտահերթ նիստում ՀՀ կառավարության հեղինակած ««Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ:
«Սոցիալական աջակցության մասին» օրենքում ապահովված չեն ոլորտը կարգավորող Կառավարության այս պահին գործող որոշումների իրավական հիմքերը: Կառավարությունը 2021-2026 թթ. իր գործունեության միջոցառումների ծրագրով հանձնառել է բարեփոխումներ, որոնք կարգավորվում են գործող օրենքի շրջանակում: Առաջարկվող օրենսդրական փոփոխություններով կստեղծվեն անհրաժեշտ իրավական հիմքեր, եւ հնարավոր կլինի ենթաօրենսդրական ակտերով իրականացնել բարեփոխումները:
Ըստ Աննա Ժամակոչյանի՝ արագ արձագանքման մեխանիզմներ են անհրաժեշտ նոր սոցիալական աջակցության ծառայություններ ստեղծելու համար, որով սոցիալական աջակցության ոլորտում ճկուն քաղաքականության իրավական հիմքեր կստեղծվեն: Օրենսդրական նախաձեռնությամբ Կառավարությանը լիազորվում է սոցիալական ծառայությունների այլ տեսակներ սահմանելու հնարավորություն, որի կարիքն առաջացել էր դեռեւս անցյալ երկու տարիներին՝ ճգնաժամային իրավիճակներում: Համակարգը փորձարկվել է. մի շարք դոնոր կազմակերպություններ, միջազգային գործընկերներ միացել են Կառավարության սահմանած սոցիալական աջակցություններին, որոնք տրամադրվել են հատկապես Արցախից տեղահանված քաղաքացիներին: Այս մեխանիզմով կհամադրվեն տարբեր շահագրգիռ կողմերի քաղաքականությունները` թիրախային խմբերին հասցեական աջակցություն տրամադրելու նպատակով:
Օրենսդրական փոփոխությամբ առաջարկվել է նաեւ սահմանել սոցիալական պաշտպանության հաստատության եւս մեկ տեսակ` համայնքային փոքր տներ:
Կարեւորելով բարեփոխումների անհրաժեշտությունը՝ հանձնաժողովը դրական եզրակացության է արժանացրել քննարկված նախագիծը:

Людям, попавшим в трудную ситуацию, будет предоставлена ​​карта содействия, в соответствии с их основными потребностями, а также питанием, одеждой и предметами первой необходимости. Сумма различна для разных социальных групп и ситуаций и будет определяться правительством.
Об этом сообщила заместитель министра труда и социальных вопросов РА А.Жамакочян на внеочередном заседании 8 июня Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам в ходе обсуждения предложенного правительством проекта о внесении дополнений и изменений в закон “О социальном содействии".
Указанный закон не обеспечивает правовой основы для регулирующих сферу текущих решений правительства. Правительство в соответствии с программой на 2021-2026 гг. проводит реформы, регулируемые в рамках действующего законодательства. Предлагаемые законодательные изменения создадут необходимую правовую базу, и можно будет проводить реформы посредством подзаконных актов.
По А.Жамакочян, необходимы механизмы быстрого реагирования для создания новых служб социального содействия, которые создадут правовую основу для гибкой политики в сфере социальной помощи. По законодательной инициативе правительство уполномочено устанавливать другие виды социальных услуг, которые были необходимы в последние два года в кризисных ситуациях. Система прошла испытания – ряд донорских организаций и международных партнеров присоединились к государственной социальной помощи, которая была оказана, в частности, перемещенным гражданам из Арцаха. Этот механизм будет сочетать политику различных заинтересованных сторон для оказания адресного содействия целевым группам.
Законодательная поправка также предлагает определить еще один тип учреждения социальной защиты – малые общинные дома.