ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 25-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
Երեկ՝ ապրիլի 24-ին, աշխարհասփյուռ հայությունը եւ շատ այլ ազգեր հիշում էին Հայոց ցեղասպանությունը: Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն, որը հերքում են Եվրոպայի խորհրդի երկու անդամները՝ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը:
Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան «ժխտումն» անվանում է ցեղասպանության նույն հանցագործության վերջին փուլ:
Կա մեկ այլ բան եւս, որը մեր օրերում Ադրբեջանը ժխտում է Թուրքիայի աջակցությամբ, այն է՝ իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու հայերի իրավունքը:
2020թ. աշնանն Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետությունում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, հայ ժողովուրդը կանգնած է երկընտրանքի առջեւ. կա՛մ շարունակել ընթանալ անկախ զարգացման եւ արժանապատիվ կյանքի իր ճանապարհով՝ պահպանելով ազգային ինքնությունը, կա՛մ կրկնել մեր հայրենակիցների սարսափելի ճակատագիրը, ովքեր ժամանակին ապրել են այժմ Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջեւան անունով տարածաշրջանում:
Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում 70 տարիների ընթացքում Նախիջեւանի ամբողջ հայ բնակչությունն իսպառ վերացել է: Նախիջեւանի հայկական մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունն ամբողջությամբ ոչնչացվել է: Այժմ Ադրբեջանը փորձում է ստիպել արցախահայությանն արժանանալ նույն ճակատագրին:
Ես կոչ եմ անում Եվրոպայի խորհրդին հստակ եւ խիստ ազդանշան ուղարկել ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին առ այն, որ միջազգային հանրությունը կշարունակի աջակցել հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներին, որոնք սահմանված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից:
Այդ սկզբունքներից մեկը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, բազմիցս խախտվել է եւ շարունակում է խախտվել այս օրերին: Այդ պատճառով միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայ ժողովրդից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո, որը հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների պետական քաղաքականություն է իրականացնում: Պետություն, որը երեք տասնամյակների ընթացքում նրանց դեմ երեք լայնածավալ պատերազմ է սանձազերծել: Պետություն, որը փորձում է վերաշարադրել տարածաշրջանի պատմությունը՝ ժխտելու համար հայկական ժառանգության եւ մշակույթի զուտ գոյությունը: Եւ վերջապես, մի պետություն, որը չի ամաչում հրապարակայնորեն հայտարարել նաեւ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր տարածքային նկրտումների մասին:
Պարոն նախագահ, ես հավատում եմ, որ խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի:
Երկարաժամկետ եւ կայուն խաղաղության համար անհրաժեշտ են փոխընդունելի լուծումներ: Մեր կազմակերպության համար կարեւոր մարտահրավեր է սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը մերժելու գործում գազի եւ նավթի դիմաց Եվրոպայի լուռ համաձայնությունն ապահովելու Ադրբեջանի ջանքերը:
Եւ վերջապես, պարոն նախագահ, նախօրեին շոկ էր տեսնել, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն, անձ, ով այս վեհաժողովի նախագահն է եղել երկու տարի, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների հետ հաղորդակցվում է հայտնի թուրք ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության ժեստերով: Նման պահվածքը պետք է անընդունելի լինի եւ դատապարտվի Եվրոպայի խորհրդի կողմից: Կոչ եմ անում Թուրքիայի ներկայացուցիչներին նույն ջանասիրությամբ լծվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործին»,- ելույթը եզրափակել է Արմեն Գեւորգյանը:

25 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил представитель армянской делегации в ПАСЕ А.Геворкян:
"Господин Председатель,
вчера, 24 апреля, армяне всего мира и многие другие народы почтили память Геноцида армян. Преступление против человечности отрицают два члена Совета Европы – Турция   и Азербайджан.
Международная ассоциация геноцидоведов называет “отрицание” последней стадией преступления геноцида.
Есть и другое – Азербайджан сегодня отрицает при поддержке Турции само право армян жить на своей исторической родине.
После 44-дневной войны осенью 2020 г., развязанной Азербайджаном в Республике Арцах – Нагорном Карабахе, армянский народ оказался перед дилеммой. Либо продолжать путь самостоятельного развития и достойной жизни, сохраняя национальную идентичность, либо повторить страшную судьбу наших соотечественников, некогда проживавших в области под названием Нахичеван, ныне входящей в состав Азербайджана.
За 70 лет в составе Советского Азербайджана исчезло все армянское население Нахичевана. Армянское культурное и религиозное наследие области полностью уничтожено. Теперь Азербайджан пытается заставить арцахских армян удостоится той же участи.
Призываю Совет Европы направить всем сторонам Карабахского конфликта четкий и решительный месседж: международное сообщество будет и впредь поддерживать три ключевых принципа урегулирования конфликта, сформулированные сопредседательством Минской группы ОБСЕ.
Один из этих принципов – неприменение   силы или угрозы силой – неоднократно   нарушался и продолжает нарушаться в наши дни. Именно поэтому международное сообщество не может требовать, чтобы арцахские армяне жили под властью Азербайджана, проводящего в их отношении государственную политику этнических чисток. Государство, развязавшее против них три широкомасштабные войны за три десятилетия. Государство, пытающееся переписать историю региона, чтобы отрицать само существование армянского наследия и культуры. И, наконец, государство, которое не стыдится публично заявлять о своих территориальных претензиях к Республике Армения.
Г-н Председатель, я верю, что альтернативы миру в нашем регионе нет.
Для долгосрочного и стабильного мира необходимы взаимоприемлемые решения. Важным вызовом для нашей организации является ограничение усилий Азербайджана по обеспечению молчаливого согласия Европы взамен газа и нефти в отказе народу Арцаха в праве на самоопределение.
Наконец, г-н Председатель, накануне я испытал шок, увидев, что министр иностранных дел Турции Чавушоглу, который два года являлся председателем Ассамблеи, общается с потомками переживших Геноцид армян жестами известной турецкой националистической террористической организации. Такое неприемлемое поведение должно быть осуждено Советом Европы. Призываю представителей Турции с таким же усердием включиться в дело признания Геноцида армян”.