Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հարգելու նպատակով Հայաստան է ժամանել պատվիրակություն նաեւ Իրաքի քրդական ինքնավարությունից` Հեմըն Մամրաշի ղեկավարությամբ: Պատվիրակության կազմում էին ներկայացուցիչներ Դեմոկրատական կուսակցությունից, ինչպես նաեւ ցեղասպանության հարցերով զբաղվող մի շարք մարդասիրական հասարակական կազմակերպություններից:
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Ռուստամ Բաքոյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը, հանդիպելով պատվիրակության անդամների հետ, շնորհակալություն են հայտնել նման կարեւոր օրը հայ ժողովրդի կողքին լինելու համար:
Հեմըն Մամրաշը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավորներին ջերմ ընդունելության համար: Դատապարտելով աշխարհում բռնություններն ու ցեղասպանությունները` պատվիրակության անդամները նշել են, որ իրենք ճանաչել են Սինջարի ցեղասպանությունը: Նրանք Ռուստամ Բաքոյանին հրավիրել են Իրաքի քրդական ինքնավարություն` ծանոթանալու քրդերի ցեղասպանությունը հավաստող հավաքագրված փաստաթղթերին: Առաջարկվել է Հայաստանի խորհրդարանում բարձրացնել քուրդ ժողովրդի ցեղասպանության հարցը:

A delegation also from the Kurdish autonomy of Iraq headed by Hemn Mam Rash arrived in Armenia to honour the memory of the Armenian Genocide victims. Representatives from the Democratic Party, as well as a number of humanitarian NGOs being engaged in genocide issues were in the delegation.
On April 25, the deputies of the RA NA Civil Contract Faction Rustam Bakoyan and Alkhas Ghazaryan, meeting with the members of the delegation, thanked them for being next to the Armenian people on such an important day.
Hemn Mam Rash thanked the deputies for the warm reception. Condemning the violence and genocides in the world, the members of the delegation noted that they recognized the genocide in Sinjar. They invited Rustam Bakoyan to the Kurdish autonomy of Iraq to get familiarized with collected documents proving the Kurds’ genocide. It was proposed to raise the issue of the Kurdish people’s genocide in the parliament of Armenia.