Լրագրողին հավատարմագրած պետական մարմնին հնարավորություն կտրվի դադարեցնելու լրագրողի հավատարմագրումը, եթե վերջինս խախտի այդ կառույցի աշխատանքային գոտում գործող կարգապահական կանոնները: Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ ներկա օրենսդրությամբ պետական կառույցը սահմանում է լրագրողի հավատարմագրումը դադարեցնելու հիմքերը, սակայն գործնականում չի կարող այդ հիմքերի դեպքում որեւէ կերպ դադարեցնել լրագրողի հավատարմագրումը: Դրա համար անհրաժեշտ է հավատարմագրման ներկայացրած լրատվական գործունեություն իրականացնողի դիմումը:
«Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում լրացում են առաջարկում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանը եւ Լիլիթ Մինասյանը:
Լրագրողական կազմակերպությունների գնահատմամբ՝ այս փոփոխությունն ազատ խոսքը լռեցնելու, լրագրողների գործունեությունը սահմանափակելու նպատակ ունի:
Վերոնշյալ օրենսդրական առաջարկը քննարկելու նպատակով ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Թագուհի Թովմասյանը հանդիպել է լրագրողական հանրույթի ներկայացուցիչների հետ: Նա նշել է, որ քննարկմանը չեն մասնակցում խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները եւ օրինագծի հեղինակները, թեպետ մասնակցության հրավեր եղել է: Թագուհի Թովմասյանը մտահոգիչ է համարել, որ լրագրողական կազմակերպությունների հետ խնդիրը չի քննարկվել:
Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանի համոզմամբ՝ այդ փոփոխությամբ պետական մարմինները կարող են կամայական որոշումներ կայացնել: Նրա կարծիքով՝ նախագծում պետք է հստակ սահմանվեն հավատարմագրման հիմքերը, որ լրագրողի համար իր վարքագիծը կանխատեսելի լինի եւ իմանա, թե որ դեպքում կարող է զրկվել հավատարմագրումից:
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանի համոզմամբ՝ սա իրականացվող փուլային գործընթացի մի մասն է: Նա հավելել է, որ առաջարկվող կարգավորումը որեւէ աղերս չունի միջազգային մոտեցումների հետ: Աշոտ Մելիքյանը կարծիք է հայտնել, որ հավատարմագրումից զրկում կամ դադարեցում չպետք է լինի մեր օրենսդրության մեջ:
Խոսելով պետական մարմինների գործունեության սկզբունքային տարբերությունների մասին՝ Երեւանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը նշել է, որ հավատարմագրումը նպատակահարմար է միայն Ազգային ժողովում՝ հաշվի առնելով այդ կառույցի գործունեության առանձնահատկությունները, հատուկ պահպանման ռեժիմը: Զեկուցողը կարեւորել է ԱԺ հավատարմագրման կարգում ինքնակարգավորման մեխանիզմների ներառումը, աշխատակազմի եւ լրագրողների երկխոսությունը: Նշվել է, որ հավատարմագրված լրագրողներն իրենց շարքերից պետք է ընտրեն կարգի խախտման հարցերով զբաղվող մարմին: Նա հավելել է, որ կարգը պահպանելու պարտավորություններ պետք է ունենան ոչ միայն լրագրողները, այլ նաեւ՝ պատգամավորները եւ կարծիք հայտնել, որ պետք է լուծվի Ազգային ժողովում էթիկայի հանձնաժողովի գործունեության հարցը:
Լրատվամիջոցների խմբագիրներն ու ներկայացուցիչներն իրենց մտահոգություններն են հայտնել օրինագծի կարգավորումների առնչությամբ, կարեւորել մասնագիտական կազմակերպությունների հետ հարցի մանրամասն քննարկումը: Կարծիք է հնչել, որ կարգավորումը չի համապատասխանում Սահմանադրության դրույթներին եւ հակասում է մեր երկրի վավերացրած միջազգային պարտավորություններին: Օրենսդրական խնդիրների լուծման համատեքստում կարեւորվել է լրագրողական կազմակերպությունների եւ պետական կառույցների արդյունավետ համագործակցությունը: Անդրադարձ է եղել հավատարմագրման ներկա գործընթացի արդյունավետության հարցին:
Եզրափակիչ ելույթում հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը կարեւորել է էթիկայի նորմերի երկկողմ պահպանումը եւ տեղեկացրել, որ նախաձեռնել է Էթիկայի հանձնաժողովի ձեւավորման գործընթաց: Նրա գնահատմամբ՝ յուրաքանչյուր խմբագրություն պետք է մշակի եւ հրապարակի էթիկայի այն կանոնները, որոնց հենց ինքն է հետեւելու: «Սա ինքնակարգավորման լավագույն միջոցն է»,-ասել է հանձնաժողովի նախագահը:
Թագուհի Թովմասյանն առաջարկել է ստորագրահավաք կազմակերպել, դիմել հեղինակներին՝ խնդրելով հետ վերցնել նախագիծը, ինչպես նաեւ դիմել Կառավարությանը՝ բացասական եզրակացության խնդրանքով: Հանձնաժողովի նախագահի համոզմամբ՝ քննարկումների արդյունքում պետք է գտնել երկու կողմի համար ընդունելի տարբերակ:
Վլադիմիր Վարդանյանը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստին
Ապրիլի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է ԱՊՀ ՄԽՎ մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների մտավոր սե...
Վաղարշակ Հակոբյանն արժանացել է Ղազախստանի պետական պարգեւի
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանը Ղազախստանի անկախության 30-ամյակի առթիվ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հրամանագրով պարգեւատրվել է պետական պարգեւով: Ապրիլի 15-ին մեդալը պատգամավորին հանձնել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետու...
Կարեւորելով հայ եւ ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամությունը եւ մշակութային երկխոսության ամրապնդումը՝ Ազգային ժողովի այգում ապրիլի 15-ին նշվել է Հանամիի տոնը, որը Ճապոնիայում խորհրդանշում է բերքը մեծարելը, ինչպես նաեւ բրնձի աճեցման ժամանակը հայտարարելը: Այս տարի նշվում է Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ...
Ռուսաստանը եղել է, կա եւ շարունակում է մնալ մեր ռազմավարական դաշնակիցը. Հայկ Մամիջանյան
Քանի դեռ Արցախյան հիմնախնդրի հստակ, նույնչափ հայանպաստ ձեւաչափ առկա չէ, ամեն կերպ անհրաժեշտ է պաշտպանել ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի գոյությունը, գործունեությունը, մանդատի ընկալելիությունը միջազգային  հանրության եւ կողմերի համար. խորհրդարանական ճեպազրույցներին ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քար...
«Հայաստան» խմբակցությունը միանում է Արցախի խորհրդարանի ընդունած հայտարարությանը
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը միանում է Արցախի խորհրդարանում ընդունված հայտարարությանը: Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանն ապրիլի 15-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ: Պատգամավորն ընդգծել է, որ Արցախի Ազգային ժողովն ու Հայաստանի խորհրդար...
Արցախահայության թիկունքում որեւէ գործընթաց չկա եւ չի կարող լինել: Եվ բնական է, որ այս գործընթացի կարեւորագույն շահառուն հենց Արցախի ժողովուրդն է. անդրադառնալով Արցախի խորհրդարանի ապրիլի 14-ին արած հայտարարությանը՝ ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 15-...
Տեղի կունենա քննարկում ԶԼՄ օրենքի փոփոխության վերաբերյալ
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ ապրիլի 15-ին՝ ժամը 14:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենա քննարկում ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Հրավիրված են լրա...

Государственному органу, аккредитовавшему журналиста, будет предоставлена ​​возможность прекратить действие аккредитации журналиста в случае нарушения им дисциплинарных правил в поле деятельности данной структуры. Согласно обоснованию проекта, действующим законодательством государственная структура определяет основания для прекращения аккредитации журналиста, но на практике, при наличии этих оснований, не может пресечь аккредитацию журналиста. Для этого требуется заявление осуществляющего информационную деятельность об аккредитации.
Депутаты фракции "Гражданский договор" А.Ованнисян и Л.Минасян предлагают внести дополнение в закон “О массовой информации”.
По мнению журналистских организаций, это изменение направлено на подавление свободы слова и ограничение деятельности медиа.
Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян для обсуждения указанного законодательного предложения встретилась с представителями журналистского сообщества. Она заметила, что члены парламентских фракций и авторы законопроекта не принимают участия в обсуждении, хотя приглашение им было направлено. Т.Товмасян озадачена тем, что актуальный вопрос не обсуждался с журналистскими организациями.
По повестке заседания аргументированно и обстоятельно выступили председатель Союза журналистов Армении С.Сейранян, председатель Комитета защиты свободы слова А.Меликяна, председатель Ереванского пресс-клуба Б.Навасардян и др.
Редакторы и представители СМИ выразили обеспокоенность пунктами законопроекта, придав важность детальному обсуждению вопроса с профессиональными организациями. Высказаны мнения, что урегулирование не соответствует положениям Конституции и противоречит международным обязательствам, ратифицированным РА. В контексте решения законодательных проблем отмечено эффективное сотрудничество журналистских организаций и государственных структур. Затронут вопрос эффективности ныне действующего процесса аккредитации.
В заключительном слове Т.Товмасян подчеркнула важность взаимного соблюдения норм этики и сообщила, что инициировала процесс формирования Комиссии по этике. По ее мнению, каждая редакция должна разработать и опубликовать правила этики, которым она будет следовать. “Это лучший способ саморегуляции”, - заметила председатель комиссии.
Депутат НС призвала организовать сбор подписей, предложить авторам отозвать инициативу и обратиться в правительство с просьбой дать законопроекту отрицательное заключение. По словам председателя комиссии, в итоге обсуждений должен быть найден приемлемый для обеих сторон вариант.
В.Варданян принял участие в заседании Постоянной комиссии МПА СНГ по культуре, информации, туризму и спорту
15 апреля в Санкт-Петербурге состоялось заседание Постоянной комиссии МПА СНГ по культуре, информации, туризму и спорту. В нем принял участие председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам В.Варданян.На заседании комиссии обсуждены отредактированный проект модельного Кодекса...
В.Акопян удостоен государственной награды Казахстана
Указом Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева к 30-летию независимости Республики Казахстан депутат Национального Собрания РА, руководитель группы дружбы Армения-Казахстан В.Акопян награжден государственной наградой. 15 апреля медаль депутату вручил Чрезвычайный и Полномочный посол Ре...
К 30-летию дипломатических отношений между Арменией и Японией
В текущем году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Японией. 15 апреля, отмечая дружбу и укрепление культурного диалога между армянским и японским народами, в парке Национального Собрания отмечен День Ханами, символизирующий празднование урожая в Японии, ...
А.Мамиджанян: “Россия была, есть и продолжает оставаться нашим стратегическим союзником”
“Пока нет четкого, проармянского формата Арцахской проблемы, всемерно следует защищать существование, деятельность, восприятие мандата Минской группы ОБСЕ международным сообществом и сторонами”, - заявил на парламентских брифингах секретарь фракции "Честь имею" А.Мамиджанян.На вопрос журналиста, что...
Фракция “Армения” присоединяется к заявлению парламента Арцаха
Фракция "Армения" присоединяется к заявлению, принятому парламентом Арцаха. Об этом заявил журналистам депутат фракции А.Теванян в ходе парламентских брифингов 15 апреля. Депутат подчеркнул, что НС Арцаха и парламентская оппозиция Армении выступают против предложенного властями РА решения."Действующ...
“Никакого процесса за спиной  арцахского  армянства  нет и быть не может. Естественно, что важнейшим бенефициаром этого процесса является именно народ Арцаха”, - подчеркнул 15 апреля на парламентском брифинге член фракции "Гражданский договор" Э.Агаджанян, коснувшись заявления парламе...