Կարեւորելով հայ եւ ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամությունը եւ մշակութային երկխոսության ամրապնդումը՝ Ազգային ժողովի այգում ապրիլի 15-ին նշվել է Հանամիի տոնը, որը Ճապոնիայում խորհրդանշում է բերքը մեծարելը, ինչպես նաեւ բրնձի աճեցման ժամանակը հայտարարելը: Այս տարի նշվում է Հայաստանի եւ Ճապոնիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը:
«Օրվա մեղավորները սակուրաներն են, որոնք կրելով ճապոնական արմատներ՝ ամրացել են հայկական հողում եւ խորհրդանիշն են դարձել հայ-ճապոնական բարեկամության»,-շեշտել է «Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միության հիմնադիր նախագահ, ճապոնագետ Աննա Վարդանյանը:
«Երբ մենք խոսում ենք երկու երկրների հարաբերություններից ու բարեկամությունից, կարծում եմ՝ ամենակարեւորը, որը պետք է հիշատակենք, երկու երկրները կապող մշակույթն է»,-ասել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Հայաստան-Ճապոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Բաբկեն Թունյանը: Պատգամավորը նշել է, որ Հանամիի տոնակատարությունն ԱԺ պուրակում կազմակերպելու այս ավանդույթը ձեւավորվել է յոթ տարի առաջ՝ 2015թ., «Արումենիա-Նիպոն» հայ-ճապոնական գիտամշակութային միության ջանքերով: Այդ տարի  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ  եւ Հիրոսիմայի ու Նագասակիի ռմբակոծման 70-րդ տարելիցն էր: Նա ընդգծել է, որ այս տոնակատարությունը խորհրդանշում է ոչ թե տխրություն, այլ՝ վերածնունդ:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպանության խորհրդական Կազույա Հարադան ողջունել է  հյուրերին եւ կոչ արել վայելել գարնան խորհրդանիշ հանդիսացող գեղեցիկ սակուրաները:
«Ոմանք ասում են, որ Հայաստանի կլիմայական պայմաններում սակուրա  աճեցնելն այդքան էլ հեշտ չէ, սակայն այստեղ սակուրաները տարեցտարի աճում ու ծաղկում են, ճիշտ այնպես, ինչպես զարգանում են ճապոնահայկական հարաբերությունները»,- ասել է Կազույա Հարադան:
«Մեր  երկու հնամենի ազգերից յուրաքանչյուրն ունի գարնանը նվիրված իր տոնը: Գարնան առաջին ծաղկունքի հետ մենք՝ հայերս, նշում ենք Ծաղկազարդը, իսկ ճապոնացիները տոնում են Հանամին»,-ասել է «Հիկարի» հայ-ճապոնական գիտակրթամշակութային կենտրոնի ղեկավար Կարինե Փիլիպոսյանը:
Սակուրաներն այս տարի զարդարվել են խաղաղություն խորհրդանշող սպիտակ եւ վարդագույն թղթե կարապներով:
Վլադիմիր Վարդանյանը մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստին
Ապրիլի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացել է ԱՊՀ ՄԽՎ մշակույթի, տեղեկատվության, զբոսաշրջության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որին մասնակցել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են ԱՊՀ մասնակից պետությունների մտավոր սե...
Վաղարշակ Հակոբյանն արժանացել է Ղազախստանի պետական պարգեւի
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավոր, Հայաստան-Ղազախստան բարեկամական խմբի ղեկավար Վաղարշակ Հակոբյանը Ղազախստանի անկախության 30-ամյակի առթիվ Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի հրամանագրով պարգեւատրվել է պետական պարգեւով: Ապրիլի 15-ին մեդալը պատգամավորին հանձնել է Հայաստանում Ղազախստանի Հանրապետու...
Լրագրողին հավատարմագրած պետական մարմնին հնարավորություն կտրվի դադարեցնելու լրագրողի հավատարմագրումը, եթե վերջինս խախտի այդ կառույցի աշխատանքային գոտում գործող կարգապահական կանոնները: Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ ներկա օրենսդրությամբ պետական կառույցը սահմանում է լրագրողի հավատարմագրումը դադարեցնելու հիմք...
Ռուսաստանը եղել է, կա եւ շարունակում է մնալ մեր ռազմավարական դաշնակիցը. Հայկ Մամիջանյան
Քանի դեռ Արցախյան հիմնախնդրի հստակ, նույնչափ հայանպաստ ձեւաչափ առկա չէ, ամեն կերպ անհրաժեշտ է պաշտպանել ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի գոյությունը, գործունեությունը, մանդատի ընկալելիությունը միջազգային  հանրության եւ կողմերի համար. խորհրդարանական ճեպազրույցներին ասել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քար...
«Հայաստան» խմբակցությունը միանում է Արցախի խորհրդարանի ընդունած հայտարարությանը
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը միանում է Արցախի խորհրդարանում ընդունված հայտարարությանը: Այս մասին լրագրողներին տեղեկացրել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանն ապրիլի 15-ի խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ: Պատգամավորն ընդգծել է, որ Արցախի Ազգային ժողովն ու Հայաստանի խորհրդար...
Արցախահայության թիկունքում որեւէ գործընթաց չկա եւ չի կարող լինել: Եվ բնական է, որ այս գործընթացի կարեւորագույն շահառուն հենց Արցախի ժողովուրդն է. անդրադառնալով Արցախի խորհրդարանի ապրիլի 14-ին արած հայտարարությանը՝ ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 15-...
Տեղի կունենա քննարկում ԶԼՄ օրենքի փոփոխության վերաբերյալ
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ ապրիլի 15-ին՝ ժամը 14:00-ին, ԱԺ 334 դահլիճում տեղի կունենա քննարկում ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ: Հրավիրված են լրա...

Highlighting the friendship of the Armenian and Japanese peoples and the strengthening of the cultural dialogue on April 15, in the National Assembly Park the Hanami festival, which symbolizes the tribute to the harvest, as well as the announcing of the time for rice growing, was celebrated. This year the 30th anniversary of the establishment of the diplomatic relations between Armenia and Japan is celebrated.
“The culprits of the day are the sakuras, which bearing Japanese roots, have been fixed in the Armenian ground and have become the symbol of the Armenian-Japanese friendship,” the Expert on Japan, the Founder-Director of Arumenia-Nipon Armenian-Japanese Scientific-Cultural Union Anna Vardanyan stressed.
“When we speak about the relations and friendship between the two countries, I believe that the most important thing is that we shall mention the culture connecting the two countries,” the deputy of the NA Civil Contract Faction, the Head of Armenia-Japan Friendship Group Babken Tunyan said. The MP noted that this tradition of organizing the Hanami celebration in the NA grove was formed seven years ago, in 2015 by the efforts of Arumenia-Nipon Armenian-Japanese Scientific-Cultural Union. That year was the 100th anniversary of the Armenian Genocide and the 70th anniversary of Hiroshima and Nagasaki bombings. He has underlined that this celebration symbolizes not sadness, but rebirth.
The Counsellor of the Embassy of Japan to the Republic of Armenia Kazuya Harada welcomed the guests and called on the attendees to enjoy the beautiful sakuras - the spring symbol.
“Some people say that growing sakuras in the climatic conditions of Armenia is not so easy, but here the sakuras grow year by year and blossom, just in a way, how the Japanese-Armenian relations develop,” Kazuya Harada said.
“Our two ancient nations have their holidays dedicated to spring. We, Armenians celebrate Tsaghkazard (tree decoration) with the first flowering of spring, and the Japanese celebrate Hanami,” the President of the Armenian-Japanese Scientific-Cultural Center Hikari Karine Piliposyan said.
This year the sakuras were decorated by white and rosy coloured paper swans symbolizing peace.
Vladimir Vardanyan Takes Part in the Meeting of IPA CIS Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport
On April 15, in St. Petersburg the meeting of the IPA CIS Permanent Commission on Culture, Information, Tourism and Sport was held, where the Chair of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs Vladimir Vardanyan took part.At the meeting of the Commission the edited draft of the revised...
Vagharshak Hakobyan Receives State Award of Kazakhstan
The deputy of the National Assembly of Armenia, the Head of Armenia-Kazakhstan Friendship Group Vagharshak Hakobyan received a state award by the decree of the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev on the occasion of the 30th anniversary of the Independence of Kazakhstan. On April 15, the Am...
The state body that accredits a journalist will be given the opportunity to suspend the accreditation of a journalist, if the latter violates the disciplinary rules in the work zone of that structure. According to the substantiation of the draft, the state structure establishes the grounds for suspe...
Russia Has Been, Is and Continues Remaining Our Strategic Ally: Hajk Mamijanyan
As long as there is no distinct pro-Armenian format, it is necessary to defend the existence, the activity, the perceptibility of the mandate of the OSCE Minsk Group for the international community and the sides: the Secretary of the NA With Honor Faction Hayk Mamijanyan said at the parliamentary br...
Armenia Faction Joins Statement Adopted by Artsakh Parliament
The RA NA Armenia Faction joins the statement adopted by the Artsakh Parliament. The deputy of the Armenia Faction Andranik Tevanyan informed the journalists about it during the parliamentary briefings held on April 15. The deputy emphasized that the National Assembly of Artsakh and the opposition o...
There is no process behind the back of the Artsakh Armenians and there cannot be. And it is natural that the most important beneficiary of this process is the people of Artsakh itself: the deputy of the Civil Contract Faction Eduard Aghajanyan said during the April 15 parliamentary briefing, touchin...