Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովն աշխատում է թափանցիկ եւ անկախ, որեւէ ճնշում հանձնաժողովի վրա չկա. Տիգրան Հակոբյան
2021թ. մամուլն աշխատել է անկաշկանդ, ազատ:
«Այն հռչակած սկզբունքները, որ Կառավարությունը չի միջամտելու ԶԼՄ-ների գործունեության մեջ, մեծ մասամբ պահպանվել են»,-այս մասին ասել է   Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝ ներկայացնելով իր ղեկավարած կառույցի տարեկան հաղորդումը:
Տիգրան Հակոբյանն անդրադարձել է ԵՄ զեկույցին, որում նշված է, որ Հայաստանը 2018թ. համեմատ 17 կետով բարելավել է իր դիրքերը եւ զբաղեցնում է 63-րդ տեղը 180 պետությունների շարքում: 2021թ. բավականին նվազել են բողոքները մեդիաների կողմից խմբագրական աշխատանքներին միջամտելու վերաբերյալ:
ՀՌՀ նախագահն ընդգծել է, որ իրենք աշխատում են թափանցիկ եւ անկախ: Որեւէ ճնշում հանձնաժողովի վրա չկա եւ չի կարող լինել:
Տիգրան Հակոբյանը խոսել է նաեւ տեսալսողական մեդիա ոլորտը կարգավորող օրենքում փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտության մասին: Նա, կարեւորելով  վերոնշյալ օրենքը, ընդգծել է, որ այն ապահովում է մամուլի ազատությունն ու անկախությունը, սակայն պարունակում է վտանգներ Հայաստանի տեխնիկական անվտանգության համար:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ 2021թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ գործել են 110 լիցենզավորված ընկերություններ:
Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի տարեկան հաղորդումը կարող եք կարդալ այստեղ:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը հիմնական զեկուցողի բացակայության պատճառով մինչեւ 2 ամիս ժամկետով հետաձգել է ««ՀՀ հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:
Նվազագույն աշխատավարձի չափը չի լուծում աշխատողների սոցիալական խնդիրները: Այն չի համապատասխանում նաեւ Հայաստանում հաշվարկված սպառողական զամբյուղին եւ գների ինդեքսի աճին: Այս հիմնավորմամբ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է բարձրացնել նվազագույն աշխատավարձը` 68 հազարից դարձնելով 80 հազար դրամ: Ն...
Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը վնաս պատճառելու հիմքով հատուցում ստացող անձանց համար կսահմանվեն սոցիալական հավասար պայմաններ
ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 5-ին Հերիքնազ Տիգրանյանի նախագահությամբ գումարել է հերթական նիստը:   Մարտական գործողությունների հետեւանքով հաշմանդամ ճանաչված զինծառայողներին կամ զոհված զինծառայողների ընտանիքներին Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադր...
Ապրիլի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Հայաստանում է գտնվում Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը: Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների նախագահների հանդիպումը մեկնարկել է առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով քննա...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով պաշտոնական երկօրյա այցով Հայաստանում է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Վրաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանի ուղեկցությամբ նրանք այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատ...

Т.Акопян: “КТР работает прозрачно и независимо, давления на комиссию нет”
“Декларированные правительством принципы невмешательства в деятельность СМИ в основном соблюдены”, - заявил на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта председатель Комиссии по телевидению и радио (КТР) Т.Акопян, представляя ежегодное сообщение возглавляемой им структуры.
Т.Акопян коснулся доклада ЕС, в котором отмечается, что Армения ныне, по сравнению с 2018 г., улучшила свои позиции на 17 пунктов и занимает 63-е место в ряду 180 государств. В 2021 г. значительно уменьшились жалобы медиа на вмешательство в их редакционную работу.
Председатель КТР подчеркнул, что они работают прозрачно и независимо. Никакого давления на комиссию нет и быть не может.
Т.Акопян также говорил о необходимости внесения изменений в закон, регулирующий сферу аудиовизуальных медиа. Он заметил, что закон обеспечивает свободу и независимость прессы, однако содержит риски для технической безопасности Армении.
Председатель КТР сообщил, что по состоянию на 31 декабря 2021 г. действовало 110 лицензированных компаний.
Профильная комиссия отложила обсуждение законопроекта о внесении поправок в Налоговый кодекс РА сроком до 2 месяцев – в связи с отсутствием основного докладчика.
Минимальная заработная плата не решает социальных проблем работников. Это также не соответствует рассчитанной в Армении потребительской корзине и росту индекса цен. Исходя из этого, фракция НС “Армения” предлагает увеличить минимальную зарплату с 68 до 80 тыс. драмов.Инициатива обсуждалась на заседа...
Равные социальные условия – выгодополучателям компенсации за причинение вреда жизни или здоровью военнослужащих
Компенсация предоставляется Фондом страхования военнослужащих по основаниям причинения вреда жизни или здоровью военнослужащих вследствие боевых действий. В случае увольнения выгодополучатели будут иметь право на пенсию.Положение касается законов “О государственных пенсиях” и “О государственных посо...
5 апреля по приглашению Председателя НС А.Симоняна делегация во главе со спикером парламента Грузии Ш.Папуашвили находится с официальным двухдневным визитом в Армении.Встреча спикеров парламентов Армении и Грузии началась с личной беседы, за которой последовала дискуссия в расширенном составе.Привет...
По приглашению Председателя НС А.Симоняна с двухдневным официальным визитом в Армении находится делегация во главе со спикером парламента Грузии Ш.Папуашвили. В сопровождении вице-спикера НС, руководителя группы дружбы Армения-Грузия Р.Рубиняна гости посетили мемориал в Цицернакаберде.Член...