ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տնտեսական բլոկի պատգամավորների նախաձեռնությամբ մարտի 31-ին  տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում՝ հանրային  սննդի վայրերում ծխախոտային արտադրատեսակների օգտագործման սահմանափակումների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչներ եւ տնտեսվարողներ:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը նշել է, որ մարտի 15-ից ուժի մեջ են մտել հանրային սննդի եւ այլ վայրերում ծխելու սահմանափակումները: Դրանից հետո ստացվել են մի շարք բողոքներ եւ առաջարկներ որոշ տնտեսվարողների, մասնավորապես՝ ծխելու մասնագիտացված ակումբների կողմից: Բաբկեն Թունյանի խոսքով՝ օրենքի կիրառման հետեւանքով ծխելու մասնագիտացված սրահները փակման եզրին են հայտնվել:
«Նարգիլեի գործարար համագործակցության» միության ՀԿ նախագահ Ժորա Փանոսյանը տեղեկացրել է, որ իրենք առաջարկում են նարգիլե ակումբների համար սահմանել առանձին լիցենզիա, իսկ անհավասար մրցակցային պայմաններից խուսափելու համար պատրաստ են իրենց ակումբներից հանել խոհանոցը եւ վճարել հարկեր:
ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը նշել է, որ  որեւէ պաշտոնյա թե՛ Կառավարությունից, թե՛ Ազգային ժողովից որեւէ տնտեսավարողի սննկացնելու ցանկություն չունի: Նրա խոսքով՝ օրենքն ուղղված է բնակչության առողջության պահպանմանը, հատկապես՝ դեռահասների: Պատգամավորը նշել է, որ օրենքը համապարփակ է, ընդգրկում է բոլոր ասպեկտները եւ միջազգային գործընկերների կողմից արժանացել է բարձր գնահատականի: Արսեն Թորոսյանի կարծիքով՝ օրենքը փոփոխությունների կարիք չունի. այն ամբողջությամբ ծառայում է նպատակին:
Թեպետ սահմանափակումներն ուժի մեջ են մտել ոչ միանգամից եւ տնտեսվարողներին երկու տարի ժամանակ է տրվել փոփոխություններին հարմարվելու համար, այնուամենայնիվ, 2020 թվականը նրանք կորսված են համարում համավարակի եւ պատերազմի հետեւանքով կրած վնասների պատճառով: «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության տնտեսական բլոկի պատգամավորները, կարեւորելով հանդերձ բնակչության առողջության պահպանմանն ուղղված քայլերը, միաժամանակ նշել են, որ պետք է հաշվի առնել ընթացիկ տնտեսական իրավիճակը, մի շարք սահմանափակումների պահպանման եւ վերահսկման հնարավորությունները:
Տնտեսվարողները հույս են հայտնել, որ քննարկումը կնպաստի օրենքի փոփոխությանը:
Քննարկման երկրորդ հատվածն անցել է փակ ձեւաչափով:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, ամփոփելով քննարկումը, առաջարկները լսելու եւ լուծումներ գտնելու պատրաստակամություն է հայտնել:

On March 31, initiated by the deputies of the economic bloc of the RA NA Civil Contract Faction, a working debate on the restrictions for the use of tobacco products in public catering establishments was held.
The NA deputies, the representatives of the RA Government and economic entities took part in the debate.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan noted that the restrictions on smoking in public catering establishments and other places has come into force from March 15. Afterwards, a number of complaints and suggestions were received from the economic entities, particularly smoking clubs. According to Babken Tunyan, as a result of the law enforcement, the specialized smoking halls are on the verge of closing.
The Chairman of the Hookah-Business Cooperation Union NGO Zhora Panosyan has informed that they propose to set up a separate license for hookah clubs, and are ready to remove the kitchen from their clubs and pay taxes to avoid unequal competition.
The NA deputy Arsen Torosyan stated that no official from either the Government or the National Assembly wants to bankrupt any economic entity. According to him, the law is aimed at health protection of the population, especially adolescents. The deputy has noted that the law is comprehensive, it covers all aspects and has been highly assessed by the international colleagues. In Arsen Torosyan’s opinion, the law does not need amendments: it fully serves its purpose.
Although the restrictions did not immediately come into force and the economic entities were given two years to adapt to the changes, nevertheless, they consider the year 2020 lost because of the pandemic and the damages caused by the war. While highlighting the steps taken to protect the health of the population, the deputies of the economic bloc of the RA NA Civil Contract Faction simultaneously noted that the current economic situation, the possibilities of maintaining and controlling a number of restrictions should be taken into account.
The economic entities expressed hope that the debate will contribute to the amendment of the law.
The second part of the debate was held in closed format.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, summarizing the debate, expressed readiness to listen to the proposals and find solutions.