ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մաթեւոս Ասատրյանը եւ Սերգեյ Բագրատյանը մարտի 31-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ, որոնք Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու «Կենսաբազմազանության հզորացված պաշտպանություն եւ կայուն օգտագործում Հայաստանում՝ Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխան» թեմայով սեմինարին:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` ՀԸԳՀ վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» եւ Շրջակա միջավայրի նախարարության Թվինինգ ծրագրերի շրջանակում: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին:
Ողջունելով հյուրերին՝ հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը կարեւորել է Հայաստանի համար դժվարին ժամանակներում չեխ գործընկերների այցը, արժեւորել նրանց հետ շրջակա միջավայրի պահպանությանը, ինչպես նաեւ միջազգային համաձայնագրերին համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններին առնչվող հարցերի քննարկումը, փորձի փոխանակումը:
Հանձնաժողովի անդամները հետաքրքրվել են հանքարդյունաբերության ոլորտը կարգավորող չեխական օրենսդրությամբ, մասնավորապես՝ պոչամբարների մաքրման աշխատանքներով, ներկայացրել վերջերս ընդունված  ««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որի արդյունքում ընդերքօգտագործողների կողմից վճարվող ռոյալթիի 2 տոկոսը կփոխանցվի ազդակիր համայնքներին:
Պատվիրակության անդամները տեղեկացրել են, որ անցած երեք օրերին եղել են «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում, Դիլիջանի ազգային պարկում, «Դիլիջան» ազգային պարկում կառուցված «Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուների բազմացման կենտրոնում» ծանոթացել եղջերուների խնամքին:
Զրուցակիցները փաստել են` երկու երկրներում շրջակա միջավայրի պահպանությանն առնչվող խնդիրները նման են. Չեխիայում նույնպես խնդրահարույց է պոչամբարների առկայությունը:
Չեխ գործընկերները կարծում են, որ Հայաստանը կարող է զարգացնել զբոսաշրջությունը՝ շեշտը դնելով արգելոցներ այցերի վրա:
Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը տեղեկացրել է, որ զբոսաշրջության զարգացումը Հայաստանի կառավարությունն առաջնային է համարել, եւ այդ նպատակով միջոցառումներ են իրականացվում:
Քննարկվել են բնապահպանությանն առնչվող այլ հարցեր: Զրուցակիցները կարեւորել են համագործակցության շարունակականությունը:

31 марта председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды В.Галумян, члены комиссии М.Асатрян и С.Багратян встретились с членами парламентской делегации Чехии, прибывшей в Армению для участия в семинаре “Усиленная защита и стабильное использование в Армении биоразнообразия по стандартам ЕС”.
Мероприятие организовано в рамках программ “Укрепление потенциала НС РА для дальнейшего содействия в контроле и реализации CEPA ” и   Twinning Министерства окружающей среды. Во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Чешской Республики в Армении Б.Копецки.
Председатель комиссии В.Галумян, приветствуя гостей и отметив визит чешских коллег в сложное для Армении время, высоко оценил охрану окружающей среды, обсуждение вопросов по законодательным изменениям согласно международным соглашениям, а также обмен опытом.
Члены комиссии поинтересовались законодательством Чехии, регулирующим горнорудную промышленность, в частности, очисткой хвостохранилищ, представили недавно принятый пакет законодательных актов о внесении изменений в законы “О бюджетной системе РА” и “О местном самоуправлении”.
Члены делегации сообщили, что за последние три дня посетили государственный заповедник “Хосровский лес”, Дилижанский национальный парк и “Центр разведения кавказского благородного оленя” в нем.
Собеседники констатировали, что проблемы, связанные с охраной окружающей среды, в двух странах схожи, – наличие хвостохранилищ оспаривается также в Чехии.
Чешские партнеры считают, что Армения может развивать туризм, ориентируясь на посещение заповедников.
В этом контексте В.Галумян проинформировал, что развитие туризма приоритетно для правительства Армении, и с этой целью проводится ряд мероприятий.
Обсуждены также другие природоохранные вопросы. Собеседники подчеркнули важность продолжения сотрудничества.