ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը, հանձնաժողովի անդամներ Մաթեւոս Ասատրյանը եւ Սերգեյ Բագրատյանը մարտի 31-ին հանդիպել են Չեխիայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամների հետ, որոնք Հայաստան են ժամանել՝ մասնակցելու «Կենսաբազմազանության հզորացված պաշտպանություն եւ կայուն օգտագործում Հայաստանում՝ Եվրոպական միության չափանիշներին համապատասխան» թեմայով սեմինարին:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` ՀԸԳՀ վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» եւ Շրջակա միջավայրի նախարարության Թվինինգ ծրագրերի շրջանակում: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին:
Ողջունելով հյուրերին՝ հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը կարեւորել է Հայաստանի համար դժվարին ժամանակներում չեխ գործընկերների այցը, արժեւորել նրանց հետ շրջակա միջավայրի պահպանությանը, ինչպես նաեւ միջազգային համաձայնագրերին համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններին առնչվող հարցերի քննարկումը, փորձի փոխանակումը:
Հանձնաժողովի անդամները հետաքրքրվել են հանքարդյունաբերության ոլորտը կարգավորող չեխական օրենսդրությամբ, մասնավորապես՝ պոչամբարների մաքրման աշխատանքներով, ներկայացրել վերջերս ընդունված  ««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը, որի արդյունքում ընդերքօգտագործողների կողմից վճարվող ռոյալթիի 2 տոկոսը կփոխանցվի ազդակիր համայնքներին:
Պատվիրակության անդամները տեղեկացրել են, որ անցած երեք օրերին եղել են «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում, Դիլիջանի ազգային պարկում, «Դիլիջան» ազգային պարկում կառուցված «Կովկասյան ազնվացեղ եղջերուների բազմացման կենտրոնում» ծանոթացել եղջերուների խնամքին:
Զրուցակիցները փաստել են` երկու երկրներում շրջակա միջավայրի պահպանությանն առնչվող խնդիրները նման են. Չեխիայում նույնպես խնդրահարույց է պոչամբարների առկայությունը:
Չեխ գործընկերները կարծում են, որ Հայաստանը կարող է զարգացնել զբոսաշրջությունը՝ շեշտը դնելով արգելոցներ այցերի վրա:
Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը տեղեկացրել է, որ զբոսաշրջության զարգացումը Հայաստանի կառավարությունն առաջնային է համարել, եւ այդ նպատակով միջոցառումներ են իրականացվում:
Քննարկվել են բնապահպանությանն առնչվող այլ հարցեր: Զրուցակիցները կարեւորել են համագործակցության շարունակականությունը:

On March 31, the Chair of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government and Environment Protection Vahe Ghalumyan, the members of the Committee Matevos Asatryan and Sergey Bagratyan met with the members of the Parliamentary Delegation of the Czech Republic, who arrived in Armenia to take part in the Seminar titled “Strengthened protection and sustainable use of biodiversity in Armenia in line with the European standards.”
The event was organized within the framework of the EU Twinning project “Strengthening the capacity of the National Assembly of the Republic of Armenia to further support Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA). The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Czechia to Armenia Bedřich Kopecký also took part in the meeting.
Welcoming the guests, the Committee Chair Vahe Ghalumyan highlighted the Czech counterparts’ visit to Armenia in these hardest times, evaluated the nature protection with them, as well as the discussion of the issues related to the legislative amendments in line with the international agreements and the exchange of experience.
The Committee members were interested in the Czech legislation regulating the field of mining, particularly the works of the tailings cleaning, presented the legislative package on Making Addenda to the law on the RA Budgetary System and on Making Addendum to the law on Local Self-Government adopted recently, as a result of which the 2 per cent of royalty being paid by the entrails user would be transferred to the affected communities.
The members of the delegation informed that in the past three days they had been in Khosrov Forest State Reserve, in Dilijan National Park, in the Caucasian Red Deer Breeding Center in Dilijan National Park.
The interlocutors have documented the problems relating to the nature protection in the two countries are similar: the availability of the tailings is also disputable in Czechia.
The Czech colleagues think that Armenia can develop the tourism, stressing on the visits to the reserves.
In this context the Committee Chair Vahe Ghalumyan informed that the Government of Armenia considered of priority the development of tourism, and for that purpose measures are taken.
Other issues on nature protection were discussed. The interlocutors emphasized the continuity of cooperation.