Մարտի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը եւ խմբակցության պատգամավորներ Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Արթուր Խաչատրյանը հյուրընկալել են ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին եւ դեսպանատան առաջին խորհրդական Քրիստոֆ Քացախյանին:
Հյուրերի խնդրանքով պատգամավորներն անդրադարձել են Արցախում ստեղծված ռազմաքաղաքական, մարդասիրական եւ տարածաշրջանում ձեւավորված անվտանգային խնդիրներին, ինչպես նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին:
Ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչները, արժեւորելով հայ-ֆրանսիական ավանդական բարեկամական կապերը, բարձր են գնահատել Ֆրանսիայի միջնորդական առաքելությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում,  ինչպես նաեւ՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կոչը 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Պատգամավորները դիմել են դեսպան Լույոյին՝ առաջարկելով ակտիվացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքների վերսկսմանն ուղղված ջանքերը:
Պատգամավորները ներկայացրել են նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում եւ, մասնավորապես, ՀՀ Ազգային ժողովում ձեւավորված իրավիճակի իրենց գնահատականները, ինչպես նաեւ Հայաստանին եւ Արցախին սպառնացող մարտահրավերների լուծման` «Հայաստան» խմբակցության այլընտրանքային մոտեցումները:

30 марта руководитель фракции "Армения" С.Оганян и депутаты фракции Р.Стамбулян и А.Хачатрян встретились с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в РА Анн Луйо и первым советником посольства К.Кацахяном.
По просьбе гостей депутаты коснулись военно-политических, гуманитарных проблем и вопросов безопасности Арцаха, внутриполитических вопросов Армении.
Представители оппозиционной фракции, отметив традиционные армяно-французские дружественные связи, высоко оценили французскую посредническую миссию в рамках Минской группы ОБСЕ, а также призыв президента Франции Эммануэля Макрона в 2020 г. в ходе 44-дневной войны.
Депутаты обратились к Анн Луйо с предложением активизировать усилия по возобновлению работы Минской группы ОБСЕ.
Депутаты представили свои оценки ситуации в Армении и, в частности, в Национальном Собрании РА, а также альтернативные подходы своей фракции к решению вызовов, угрожающих Армении и Арцаху.