Մարտի 30-ին ՀՀ Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը եւ խմբակցության պատգամավորներ Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Արթուր Խաչատրյանը հյուրընկալել են ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Անն Լույոյին եւ դեսպանատան առաջին խորհրդական Քրիստոֆ Քացախյանին:
Հյուրերի խնդրանքով պատգամավորներն անդրադարձել են Արցախում ստեղծված ռազմաքաղաքական, մարդասիրական եւ տարածաշրջանում ձեւավորված անվտանգային խնդիրներին, ինչպես նաեւ Հայաստանի ներքաղաքական հարցերին:
Ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչները, արժեւորելով հայ-ֆրանսիական ավանդական բարեկամական կապերը, բարձր են գնահատել Ֆրանսիայի միջնորդական առաքելությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում,  ինչպես նաեւ՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի կոչը 2020թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում:
Պատգամավորները դիմել են դեսպան Լույոյին՝ առաջարկելով ակտիվացնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքների վերսկսմանն ուղղված ջանքերը:
Պատգամավորները ներկայացրել են նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում եւ, մասնավորապես, ՀՀ Ազգային ժողովում ձեւավորված իրավիճակի իրենց գնահատականները, ինչպես նաեւ Հայաստանին եւ Արցախին սպառնացող մարտահրավերների լուծման` «Հայաստան» խմբակցության այլընտրանքային մոտեցումները:

On March 30, the Head of RA NA Armenia Faction Seyran Ohanyan and the deputies of the Faction Hripsime Stambulyan and Artur Khachatryan hosted the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to the Republic of Armenia Anne Louyot and the First Counselor of the Embassy of France to Armenia Christophe Katsahian.
At the guests’ request, the deputies touched upon the military-political, humanitarian problems created in Artsakh and the security problems formed in the region, as well as the inner-political issues of Armenia.
The representatives of the opposition Faction, evaluating the Armenian-French traditional friendly ties, highly appreciated the mediator’s mission of France within the framework of the OSCE Minsk Group, as well as the call of the President of France Emmanuel Macron during the 44-day war in 2020.
The MPs addressed the Ambassador Anne Louyot, proposing her to activate the efforts aimed at resuming the work of the OSCE Minsk Group.
The deputies also presented their assessments of the situation formed in the RA National Assembly, as well as the alternative approaches of the Armenia Faction of the solution of the challenges threatening Armenia and Artsakh.