ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ մարտի 30-ին հրավիրած նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին եւ կից նախագծերի փաթեթը, որով Վարչական դատարան կարող է դիմել նաեւ հարկային մարմինը` ՀՀ վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա բանկերում եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկություն հարկման նպատակով ստանալու վերաբերյալ գործերով: Դրույթներից մեկով` Վարչական դատարանը դատական ակտն ուղարկում է հարկային մարմնին եւ այդ մասին ծանուցում է այն անձանց, որոնց վերաբերյալ կայացվել է դատական ակտը, բացառությամբ այն դեպքի, երբ հարկային մարմինը դիմումում նշել է անձանց չծանուցելու անհրաժեշտության վերաբերյալ` հայտնելով, որ դա կարող է խոչընդոտել օտարերկրյա իրավասու մարմնի կողմից իր գործառույթների հաջող իրականացմանը:
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Ծովինար Սողոմոնյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է խմբագրական եւ տեխնիկական բնույթի առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանը, կարեւորելով նախագծերի փաթեթի ընդունումը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

On March 30, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs, chaired by Vladimir Vardanyan, debated in the second reading the package of draft laws on Making Addenda to the Code of Administrative Procedure of the Republic of Armenia and the related ones authored by the Government at the sitting, by which the tax authority can also apply to the Administrative Court, on cases of receiving confidential information protected by law in the banks and other financial organizations on the basis of the assumed commitments under the international agreements ratified by the RA. According to one of the provisions, the Administrative Court sends the judicial act to the tax authority and notifies the persons about whom the judicial act has been made, except when the tax authority has mentioned in the application the need not to notify the persons, stating that it may hinder a foreign competent body in the successful implementation of its functions.
The RA Chairperson of the State Revenue Committee Tsovinar Soghomonyan noted that after the first reading, the Government submitted editorial and technical proposals, which were adopted.
Highlighting the adoption of the package, the co-rapporteur Artur Davtyan urged his colleagues to vote in favor of it.