ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Արմեն Գեւորգյանի նախագահությամբ քննարկվել է ՀՀ կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արշակ Ասլանյանը ներկայացրել է գերատեսչության ոլորտային ծրագրերը:
Նշվել է, որ 2021 թ. ընթացքում ՀՀ-ի եւ այլ երկրների միջեւ ընդհանուր առեւտրաշրջանառությունը կազմել է 8.4 մլրդ դոլար` աճելով 17.7 տոկոսով: Արտահանումը կազմել է 3 մլրդ ԱՄՆ դոլար` 2020 թ. նկատմամբ աճելով 19.1 տոկոսով, իսկ ՀՀ ներմուծումը` 5.4 մրդ դոլար` աճելով 16.9 տոկոսով:
Պատգամավորները փորձել են պարզել, թե պետությունն ինչ քայլեր է ձեռնարկում տնտեսական այս բարդ իրավիճակում գործարարներին աջակցելու եւ տնտեսական աճը խթանելու համար: Ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում կարեւորվել է իրավիճակի ճշգրիտ գնահատումը եւ համապատասխան գործիքակազմի կիրառումը:
«Այսօր մեր երկիրը ոչ միայն պարենային, այլ նաեւ էներգետիկ առումով ավելի լավ վիճակում է, քան եվրոպական ու ամերիկյան մի շարք երկրներ»,- ասել է Արշակ Ասլանյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղեւոնդյանը նշել է, որ 2021թ. ԵԱՏՄ-ում ներքին առեւտուրը կազմել է ավելի քան 72,6 մլրդ դոլար: Ցուցանիշը 31,9 տոկոսով ավելին է 2020թ. համեմատ:

At the sitting of the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration moderated by Armen Gevorgyan, the Report on Implementation Process and Results of the RA Government Programme for 2021 (2021-2026) approved by the N 234-A Decision of the RA Government on February 28, 2022 was debated.
The RA Deputy Minister of Economy Arshak Aslanyan presented the profile programmes of the Ministry.
It was noted that during 2021 the total goods turnover between the RA and other countries was 8.4 bln USD, growing it to 17.7%. The export was 3 bln USD, increasing it by 19.1% against 2020, and the RA import – 5.4 bln USD increasing it by 16.9%.
The deputies have tried to clarify what steps the state undertakes for supporting the entrepreneurs in this economic hard situation and boosting the economic growth. In overcoming the created crisis, the exact evaluation of the situation and the use of the relevant toolset were highlighted.
“Today, our country is in a better condition than a number of European and American countries in terms of not only food, but also energy,” Arshak Aslanyan said.
The RA Deputy Foreign Minister noted that in 2021 the inner trade in the EAEU was more than 72.6 bln AMD. The indicator is 31.9% more compared with the one in 2020.