ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Արմեն Գեւորգյանի նախագահությամբ քննարկվել է ՀՀ կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արշակ Ասլանյանը ներկայացրել է գերատեսչության ոլորտային ծրագրերը:
Նշվել է, որ 2021 թ. ընթացքում ՀՀ-ի եւ այլ երկրների միջեւ ընդհանուր առեւտրաշրջանառությունը կազմել է 8.4 մլրդ դոլար` աճելով 17.7 տոկոսով: Արտահանումը կազմել է 3 մլրդ ԱՄՆ դոլար` 2020 թ. նկատմամբ աճելով 19.1 տոկոսով, իսկ ՀՀ ներմուծումը` 5.4 մրդ դոլար` աճելով 16.9 տոկոսով:
Պատգամավորները փորձել են պարզել, թե պետությունն ինչ քայլեր է ձեռնարկում տնտեսական այս բարդ իրավիճակում գործարարներին աջակցելու եւ տնտեսական աճը խթանելու համար: Ստեղծված ճգնաժամը հաղթահարելու հարցում կարեւորվել է իրավիճակի ճշգրիտ գնահատումը եւ համապատասխան գործիքակազմի կիրառումը:
«Այսօր մեր երկիրը ոչ միայն պարենային, այլ նաեւ էներգետիկ առումով ավելի լավ վիճակում է, քան եվրոպական ու ամերիկյան մի շարք երկրներ»,- ասել է Արշակ Ասլանյանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղեւոնդյանը նշել է, որ 2021թ. ԵԱՏՄ-ում ներքին առեւտուրը կազմել է ավելի քան 72,6 մլրդ դոլար: Ցուցանիշը 31,9 տոկոսով ավելին է 2020թ. համեմատ:

Постоянная комиссия НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции под председательством А.Геворкяна обсудила доклад о ходе и итогах исполнения в 2021 г. “Программы Правительства РА (2021-2026)”.
Заместитель министра экономики РА А.Асланян обстоятельно предстаавил отраслевые программы ведомства.
В 2021 г. общий товарооборот между Арменией и другими странами составил 8,4 млрд долларов, увеличившись на 17,7%, экспорт – 3 млрд долларов США, увеличившись на 19,1% по сравнению с 2020 г., импорт - $5,4 млрд, увеличившись на 16,9%.
Депутаты попытались выяснить, какие шаги предпринимает государство для поддержки предпринимателей и стимулирования экономического роста в этой непростой экономической ситуации. Важная роль в преодолении кризиса отведена точной оценке ситуации и использованию соответствующих инструментов.
“Армения сегодня в продовольственном и энергетическом плане находится в лучшем положении, чем ряд европейских и американских стран” – отметил А.Асланян.
Заместитель министра иностранных дел РА А.Гевондян сообщил, что в 2021 г. внутренняя торговля в ЕАЭС составила более 72,6 млрд долларов. В сравнении с 2020 г. этот показатель выше на 31,9%.