ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ մարտի 28-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը մեծ առաջընթաց է համարել ոլորտում էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը, ինչը հնարավորություն է տվել 2021թ. ընթացքում ստացած 720 հազարից ավելի դիմումներն ընդունել ու սպասարկել՝ առանց համակարգում հաստիքների ավելացման:
Իրականացվել են նախատեսված միջոցառումները, որոնց մի մասը շարունակական բնույթ ունի, եւ դրանց իրականացումը կշարունակվի 2022թ.:
Սուրեն Թովմասյանը կարեւորել է առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ Հայաստանի ամբողջ տարածքի օդային լուսանկարահանումը, ինչը հիմք է կադաստրային քարտեզների ուղղման համար:
Օդային լուսանկարահանումը կկիրառվի 58 ինքնակամ կառույցների բացահայտման, քաղաքաշինական պլանավորման, բազային քարտեզագրական շերտերի ստեղծման եւ թարմացման, ինչպես նաեւ մի շարք այլ գործընթացներում:
2021թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ մշակվել է 490 բնակավայրի ընդգրկմամբ 44 միկրոռեգիոնալ մակարդակի համակցված տարածական պլանավորման փաստաթուղթ:

28 марта на внеочередном заседании Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам под председательством Б.Туняна обсудила доклад   о ходе и итогах исполнения в 2021 г. “Программы Правительства РА (2021-2026)”.
Председатель Комитета кадастра РА С.Товмасян считает внедрение электронной системы в сфере большим прогрессом, позволившим в 2021 г. без увеличения персонала в системе принимать и обслуживать более 720 тыс. заявок.
Запланированные мероприятия проведены, часть их носит непрерывный характер и продолжится в 2022 г.
С.Товмасян придал большое значение аэрофотосъемке всей территории РА с использованием передовых технологий, что является основой для корректировки кадастровых карт.
Аэрофотосъемка будет использоваться при обнаружении самовольных построек, градостроительном планировании, создании и обновлении базовых картографических слоев, а также в ряде других процессов.
По состоянию на 31 декабря 2021 г. разработан сводный территориально-планировочный документ микрорегионального уровня с охватом 490 населенных пунктов.