ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ մարտի 28-ին հրավիրած արտահերթ նիստում քննարկել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը:
ՀՀ կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը մեծ առաջընթաց է համարել ոլորտում էլեկտրոնային համակարգի ներդրումը, ինչը հնարավորություն է տվել 2021թ. ընթացքում ստացած 720 հազարից ավելի դիմումներն ընդունել ու սպասարկել՝ առանց համակարգում հաստիքների ավելացման:
Իրականացվել են նախատեսված միջոցառումները, որոնց մի մասը շարունակական բնույթ ունի, եւ դրանց իրականացումը կշարունակվի 2022թ.:
Սուրեն Թովմասյանը կարեւորել է առաջադեմ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ Հայաստանի ամբողջ տարածքի օդային լուսանկարահանումը, ինչը հիմք է կադաստրային քարտեզների ուղղման համար:
Օդային լուսանկարահանումը կկիրառվի 58 ինքնակամ կառույցների բացահայտման, քաղաքաշինական պլանավորման, բազային քարտեզագրական շերտերի ստեղծման եւ թարմացման, ինչպես նաեւ մի շարք այլ գործընթացներում:
2021թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ մշակվել է 490 բնակավայրի ընդգրկմամբ 44 միկրոռեգիոնալ մակարդակի համակցված տարածական պլանավորման փաստաթուղթ:

On March 28, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, chaired by Babken Tunyan, debated the Report on Implementation Process and Results of the RA Government Programme for 2021 (2021-2026) approved by the N 234-A Decision of the RA Government on February 28, 2022 at the extraordinary sitting.
The RA Head of the Cadastre Committee Suren Tovmasyan considered the introduction of the electronic system in the sphere a great progress, which gave an opportunity to accept and serve more than 720.000 applications received in 2021, without adding vacancies in the system.
The envisaged measures have been implemented, some of which are ongoing, and their implementation will continue in 2022.
Suren Tovmasyan highlighted the aerial photography of the whole territory of Armenia using advanced technologies, which is a basis for correcting cadastral maps.
Aerial photography will be used in the identification of 58 arbitrary buildings, urban planning, the creation and updating of base cartographic layers, as well as a number of other processes.
As of 31 December 2021, 44 combined spatial planning documents at the micro-regional level including 490 settlements have been developed.