ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշել է, որ Կառավարությունը 2021թ. սկզբին ավարտին է հասցրել եվրապարտատոմսերի աննախադեպ (750 մլն ԱՄՆ դոլար) ծավալով թողարկումն ու տեղաբաշխումը` սուվերեն բոլոր թողարկումների մեջ ամենացածր եկամտաբերությամբ (տոկոսով): Տեղաբաշխման եկամտաբերությունը կազմել է 3,875 տոկոս, իսկ արժեկտրոնի եկամտաբերությունը` 3,6 տոկոս, 2019թ. թողարկման 4,2 տոկոսի եւ 3,95 տոկոսի եւ 2015թ. թողարկման 7,5 տոկոսի եւ 7,15 տոկոսի համեմատ: Դա կատարվել է միջազգային ֆինանսական շուկաներում բաց եւ բացարձակ մրցակցային եղանակով:
Միջազգային հեղինակավոր «Ֆիտչը» եւ «Մուդիսը» 2021թ. վերահաստատել են Հայաստանին տրված «կայուն» հեռանկարով վարկանիշները, վարկունակության մակարդակը գնահատվել է որպես «վստահելի»` կարեւորելով առկա ռիսկերը կառավարելու Կառավարության կարողությունը:
2021թ. Կառավարության կապիտալ ծախսերի հանրագումարը կազմել է շուրջ 217,8 մլրդ դրամ, իսկ դրանց կատարողականը գրանցել է վերջին տարիներին ամենաբարձր ցուցանիշը` ճշտված պլանի նկատմամբ կազմելով 92,3 տոկոս, իսկ տարվա համար սկզբնապես սահմանված պլանի նկատմամբ` 100 տոկոս: Կապիտալ ծախսերի ճշտված պլանի նկատմամբ 2021թ. 92,3 տոկոս կատարողականը վերջին չորս տարիների ամենաբարձր ցուցանիշն է:
2021թ. համախառն ներքին արդյունքի աճը կազմել է 5,7 տոկոս, տարեսկզբին կանխատեսված 3,2 տոկոսի փոխարեն: Նախարարը նշել է նաեւ, որ մեր երկրի արտաքին պարտքը 2021թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 2 տրիլիոն 972 մլրդ դրամ, որը 2020թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելի է 46.2 միլիարդով:
«Պարտքը պետք է վերցնել այն դեպքում, երբ կա դրա անհրաժեշտությունն ու նպատակը»,- ասել է Տիգրան Խաչատրյանը:

On March 28, at the regular sitting, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, chaired by Babken Tunyan, debated the Report on Implementation Process and Results of the RA Government Programme for 2021 (2021-2026) approved by the N 234-A Decision of the RA Government on February 28, 2022.
The RA Minister of Finance Tigran Khachtryan noted that in the beginning of 2021, the Government completed the issuance and placement of Eurobonds with an unprecedented volume ($750 million), with the lowest yield (percentage) of all sovereign issues. The placement yield was 3.875%, and the coupon yield was 3.6%, compared to 4.2% and 3.95% of the issuance in 2019 and 7.5% and 7.15% of the issuance in 2015. It was done in an open and absolutely competitive way in the international financial markets.
In 2021, the international authoritative Fitch and Moody’s agencies reaffirmed the ratings with ‘stable’ perspective given to Armenia, the level of the creditworthiness was assessed as ‘credible’ emphasizing the capability of the Government managing the existing risks.
In 2021, the total capital expenditures of the Government were about 217,8 billion AMD, and their performance recorded the highest indicator in recent years - 92.3% of the adjusted plan, and 100% of the plan originally set for the year. The 92.3% performance against the adjusted plan of capital expenditures is the highest indicator for the last four years.