ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությանբ մարտի 21-ին հրավիրել է հերթական նիստ:
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության 2022թ. փետրվարի 28-ի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2021 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների զեկույցի մասին» N 234-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած զեկույցը՝ առողջապահության ոլորտում 2021թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Անահիտ Ավանեսյանը նշել է, որ 2021թ. մեկնարկել է պատվաստումների գործընթացը, ընդլայնվել են մարդու վերարտադրողական օժանդակ տեխնոլոգիաներից օգտվելու հնարավորությունները: 2021թ. շարունակվել է հետպատերազմյան ընթացքում վիրավորում ստացած զինծառայողների շարունակական, ինչպես նաեւ վերականգնողական բժշկական օգնության տրամադրումը:
Մանկական քաղցկեղի եւ շաքարային դիաբետի դեմ պայքարի շրջանակում ավելացվել է ձեռքբերվող դեղորայքի փաթեթը:
Սեւանում բացվել է մանկական վերականգնողական  կենտրոն:
Հեպատիտ C-ի դեմ պայքարի շրջանակում ներառված շահառուներին դեղորայքը տրամադրվել է անվճար, այն լինելու է շարունակական: Նախարարը նշել է, որ մեկնարկել է նոր՝ կրծքագեղձի քաղցկեղի սքրինինգային ծրագիրը, որը իրականացվել է նաեւ մարզերում:
Նրա խոսքով՝ 2021թ.  մեկնարկել է Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնի ամբողջական վերակառուցման  ծրագիրը: Շարունակվում են Սիսիանի, Չարենցավանի, Թալինի, Ծաղկահովտի, Մարտունու եւ Եղեգնաձորի ԲԿ-ների  վերակառուցման աշխատանքները:

On March 21, chaired by Narek Zeynalyan, the RA NA Standing Committee on Health Care convened a regular sitting.
The RA Minister of Health Anahit Avanesyan presented the Report on Implementation Process and Results of the RA Government Programme for 2021 (2021-2026) approved by the N 234-A Decision of the RA Government on February 28, 2022 related to the work carried out in the healthcare field in 2021.
Anahit Avanesyan noted that in 2021, the vaccination process started, the opportunities to use human assisted reproductive technologies had been expanded. In 2021, the provision of continuous medical, as well as rehabilitation medical care to the wounded servicemen during the post-war continued.
The package of medicines has been added to the fight against childhood cancer and diabetes.
A rehabilitation center for children was opened in Sevan.
The medicines were provided free of charge to the beneficiaries involved in the fight against hepatitis C. It will be continuous. The Minister noted that new - breast cancer screening project had started, which was carried out in regions too.
According to her, the complete reconstruction program of the National Center for Mental Health has been launched. The reconstruction works of Sisian, Charentsavan, Talin, Tsaghkahovit, Martuni and Yeghegnadzor medical centers continue.