Մարտի 7-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները, որին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը:
Լրագրողը  հետաքրքրվել է, թե ինչպիսի՞ն  է լինելու Հայաստանի դիրքորոշումն այն դեպքում, եթե Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր ՀԱՊԿ-ն առաջարկի իրագործել ՀԱՊԿ մեխանիզմները:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ այժմ նման հարց չի քննարկվում, հետեւաբար, ենթադրյալ, գոյություն չունեցող օրակարգի վերաբերյալ չի կարող  դիրքորոշում ներկայացնել: «Եթե նման կոնկրետ իրավիճակ լինի, ըստ իրավիճակի եւ ըստ հիմնավորվածության՝ հարցը կքննարկվի»,- ասել է նա:
«Այստեղ նաեւ կարեւոր է ֆիքսել, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն աշխատում են, երբ հարձակման է ենթարկվում ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մեկը, իսկ ռազմական գործողությունների տեղափոխում դեպի Ռուսաստանի Դաշնության տարածք  առնվազն այս պահին ես հավանական չեմ համարում»,- հավելել է Վահագն Ալեքսանյանը:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե խորհրդարանական դիվանագիտության մակարդակում ի՞նչ է արվում Ուկրաինայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների անվտանգության առումով, եւ արդյոք կա՞ն հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, որոնք պետության միջոցով տեղափոխվել են Հայաստան:
«Ես կապի մեջ եմ Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանի հետ, մեր դեսպանությունն ակտիվորեն աշխատում է մեր համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջիններիս անվտանգությունն ապահովի: Կարող եմ ասել, որ դեսպանության օգնությամբ Ուկրաինայի ներսում հայ համայնքի ներկայացուցիչները մի տեղից տարհանվել են եւ այլ տեղ են տեղափոխվել»,- ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը՝ հավելելով, որ իր տեղեկությամբ՝ հայկական դեսպանությունը Կիեւից տեղափոխվել է Լվով:  Տեղափոխման պատճառը Կիեւում տեղի ունեցող ռազմական  գործողություններն են:
«Հայ համայնքի որեւէ ներկայացուցչի համար, ով ցանկություն ունի լքելու տարածքը, բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են՝ արեւմտյան կողմից Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով Հայաստան վերադառնալու համար: Եվ Ուկրաինայում մեր դեսպանությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի այդ գործընթացն առավել հեշտ տեղի ունենա»,- նշել է պատգամավորը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ   ՀՀ բոլոր քաղաքացիների հետ կապված հարցերն ու ընթացիկ խնդիրները համակարգվում եւ լուծվում են Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանության միջոցով:
Պատգամավորը վստահեցրել է՝ Հայաստանում բոլոր պայմանները կան, որպեսզի այն քաղաքացիներին, որոնք այս կամ այն կերպ այդ գործընթացի արդյունքում տուժել են, համապատասխան օգնություն տրամադրվի:
Մարտի 7-ին կայացել են ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները: ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից ճեպազրույցին մասնակցել են խմբակցության պատգամավորներ Վահե Հակոբյանը եւ Թադեւոս Ավետիսյանը: Պատգամավորները, խոսելով Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, դա անվանել են Ուկրաինայի անհեռատես քաղաքա...
ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադառնալով լրագրողի հարցադրմանը, խոսել է Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունների եւ այդ հարցում հայկական կողմի արձագանքների մասին: Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապե...

On March 7, the briefings following the NA regular sittings were held, where the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan and the member of the NA Standing Committee on Defense and Security Vahagn Aleksanyan took part.
The journalist has been interested in the position of Armenia in case, if the strategic partner of Armenia, the CSTO proposes to carry out the CSTO mechanisms.
Eduard Aghajanyan has noted that now such issue is not under discussion, therefore, he cannot present any position on the supposed, non-existing agenda. “If there is such concrete situation, according to the situation and substantiation, the issue will be discussed,” he said.
“Here it is important to fix that the CSTO mechanisms work, when one of the CSTO member states are attacked, and moving the military operations to the territory of the Russian Federation at least at this moment I don’t consider possible,” Vahagn Aleksanyan.
The journalist has been interested in the works done at the level of parliamentary diplomacy with regards to the security of the representatives of the Armenian community of Ukraine, and if there are representatives of the Armenian community, who have moved to Armenia through the state.
“I am in contact with the Ambassador of Armenia to Ukraine, our Embassy actively works with the representatives of our community, in order to ensure the security of them. I can say that with the help of the Embassy the representatives of the Armenian community in Ukraine have been displaced from one place to another,” Eduard Aghajanyan said, adding that according to his information, the Armenian Embassy has moved from Kyiv to Lviv. The reason of their moving are the military operations happening in Kyiv.
“For any representative of the Armenian community, who wishes to leave the territory, all the opportunities are created for returning to Armenia through the bordering states with Ukraine. Our Embassy in Ukraine does all the best in order that process will be easier,” the deputy noted.
He also informed that the issues and the current problems related to the RA all citizens are coordinated and resolved through the RA Embassy to Ukraine.
The deputy has assured that there are all the conditions in Armenia in order the citizens, who have suffered, as a result of that process in this or that way, will be provided corresponding assistance.
On March 7, the briefings following the NA regular sittings were held. The deputies from the RA NA Armenia Faction Vahe Hakobyan and Tadevos Avetisyan participated in the briefing. Speaking about the situation created around Ukraine, the deputies called it a consequence of Ukraine’s short-sighted po...
The Secretary of the NA With Honor Faction Hayk Mamijanyan, referring to the journalist’s question during the parliamentary briefings following the NA regular sittings, spoke about the ongoing military operations in Ukraine and the responses of the Armenian side on that issue. According to him, the ...