Մարտի 7-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները, որին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանը:
Լրագրողը  հետաքրքրվել է, թե ինչպիսի՞ն  է լինելու Հայաստանի դիրքորոշումն այն դեպքում, եթե Հայաստանի ռազմավարական գործընկեր ՀԱՊԿ-ն առաջարկի իրագործել ՀԱՊԿ մեխանիզմները:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ այժմ նման հարց չի քննարկվում, հետեւաբար, ենթադրյալ, գոյություն չունեցող օրակարգի վերաբերյալ չի կարող  դիրքորոշում ներկայացնել: «Եթե նման կոնկրետ իրավիճակ լինի, ըստ իրավիճակի եւ ըստ հիմնավորվածության՝ հարցը կքննարկվի»,- ասել է նա:
«Այստեղ նաեւ կարեւոր է ֆիքսել, որ ՀԱՊԿ մեխանիզմներն աշխատում են, երբ հարձակման է ենթարկվում ՀԱՊԿ անդամ երկրներից մեկը, իսկ ռազմական գործողությունների տեղափոխում դեպի Ռուսաստանի Դաշնության տարածք  առնվազն այս պահին ես հավանական չեմ համարում»,- հավելել է Վահագն Ալեքսանյանը:
Լրագրողը հետաքրքրվել է, թե խորհրդարանական դիվանագիտության մակարդակում ի՞նչ է արվում Ուկրաինայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների անվտանգության առումով, եւ արդյոք կա՞ն հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, որոնք պետության միջոցով տեղափոխվել են Հայաստան:
«Ես կապի մեջ եմ Ուկրաինայում Հայաստանի դեսպանի հետ, մեր դեսպանությունն ակտիվորեն աշխատում է մեր համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի վերջիններիս անվտանգությունն ապահովի: Կարող եմ ասել, որ դեսպանության օգնությամբ Ուկրաինայի ներսում հայ համայնքի ներկայացուցիչները մի տեղից տարհանվել են եւ այլ տեղ են տեղափոխվել»,- ասել է Էդուարդ Աղաջանյանը՝ հավելելով, որ իր տեղեկությամբ՝ հայկական դեսպանությունը Կիեւից տեղափոխվել է Լվով:  Տեղափոխման պատճառը Կիեւում տեղի ունեցող ռազմական  գործողություններն են:
«Հայ համայնքի որեւէ ներկայացուցչի համար, ով ցանկություն ունի լքելու տարածքը, բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են՝ արեւմտյան կողմից Ուկրաինայի հետ սահմանակից պետությունների միջոցով Հայաստան վերադառնալու համար: Եվ Ուկրաինայում մեր դեսպանությունն ամեն ինչ անում է, որպեսզի այդ գործընթացն առավել հեշտ տեղի ունենա»,- նշել է պատգամավորը:
Նա նաեւ հայտնել է, որ   ՀՀ բոլոր քաղաքացիների հետ կապված հարցերն ու ընթացիկ խնդիրները համակարգվում եւ լուծվում են Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանության միջոցով:
Պատգամավորը վստահեցրել է՝ Հայաստանում բոլոր պայմանները կան, որպեսզի այն քաղաքացիներին, որոնք այս կամ այն կերպ այդ գործընթացի արդյունքում տուժել են, համապատասխան օգնություն տրամադրվի:
Մարտի 7-ին կայացել են ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները: ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից ճեպազրույցին մասնակցել են խմբակցության պատգամավորներ Վահե Հակոբյանը եւ Թադեւոս Ավետիսյանը: Պատգամավորները, խոսելով Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, դա անվանել են Ուկրաինայի անհեռատես քաղաքա...
ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադառնալով լրագրողի հարցադրմանը, խոսել է Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունների եւ այդ հարցում հայկական կողմի արձագանքների մասին: Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապե...

7 марта состоялись брифинги, последовавшие за очередными заседаниями НС, в которых от фракции “Гражданский договор” приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян и член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности В.Алексанян.
Журналист поинтересовался, какова будет позиция Армении, если стратегический партнер Армении   ОДКБ   предложит задействовать механизмы Организации.
Э.Агаджанян отметил, что подобный вопрос ныне не обсуждается, поэтому не может представить позицию по предполагаемой, несуществующей повестке. "Если возникнет такое конкретное положение, вопрос будет обсуждаться по ситуации и обоснованию", - пояснил он.
“Также важно отметить, что механизмы ОДКБ срабатывают при нападении на одно из государств-членов ОДКБ, и я не считаю реальным перенос боевых действий на территорию Российской Федерации, по крайней мере, на данный момент”, — добавил В.Алексанян.
Журналист поинтересовался, что делается на уровне парламентской дипломатии в плане обеспечения безопасности представителей армянской общины Украины, и есть ли представители армянской общины, переехавшие в Армению посредством государства.
“Я на связи с послом Армении в Украине. Наше посольство активно работает с представителями нашей общины для обеспечения их безопасности. Могу сказать, что с помощью посольства представители армянской общины внутри Украины были эвакуированы из одного места в другое", - пояснил Э.Агаджанян, добавив, что, по его информации, посольство Армении выехало из Киева во Львов. Причина переезда – боевые   действия в Киеве.
“Для любого члена армянской общины, пожелавшего покинуть территорию, созданы все возможности для возвращения в Армению с западной стороны – через сопредельные с Украиной государства. Наше посольство в Украине делает все возможное для максимального облегчения этого процесса", - подчеркнул он.
Э.Агаджанян также сообщил, что вопросы и текущие проблемы всех граждан РА согласовываются и решаются через посольство Армении в Украине.
Депутат заверил, что в Армении есть все условия для оказания соответствующей помощи гражданам, так или иначе пострадавшим в итоге этого процесса.