ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը, ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ անդրադառնալով լրագրողի հարցադրմանը, խոսել է Ուկրաինայում ընթացող ռազմական գործողությունների եւ այդ հարցում հայկական կողմի արձագանքների մասին:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես պատերազմի արհավիրք տեսած երկիր, դեմ է ցանկացած պատերազմին ու զոհերին: Հայկական կողմի արձագանքների մասով պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ հայկական կողմը ցայսօր չի կարողացել  կանխատեսելի դաշնակից եւ գործընկեր լինել տարածաշրջանի ոչ մի երկրի համար:
Հայկ Մամիջանյանն անդրադարձել է նաեւ Սփյուռքում, մասնավորապես՝ Ուկրաինայում գտնվող մեր հայրենակիցների անվտանգության ապահովման հարցում իրականացվող քայլերին: Նա անընդունելի է համարել Սփյուռքի նախարարությունը Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի ինստիտուտով փոխարինելու որոշումը: Պատգամավորն արձանագրել է, որ որեւէ կերպ չի տեսել Սփյուռքի հանձնակատարի ներգրավումն Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված մեր հայրենակիցների անվտանգության ապահովման, ինչպես նաեւ նրանց տեղափոխումն ապահովելու գործընթացում: Խմբակցության քարտուղարը նշել է, որ առաջիկայում Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը պետք է հրավիրվի ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ ներկայացնելու իր գործունեության արդյունքները, որից հետո ինքն առավել առարկայական կանդրադառնա այդ հարցին:
Մարտի 7-ին կայացել են ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները: ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից ճեպազրույցին մասնակցել են խմբակցության պատգամավորներ Վահե Հակոբյանը եւ Թադեւոս Ավետիսյանը: Պատգամավորները, խոսելով Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին, դա անվանել են Ուկրաինայի անհեռատես քաղաքա...
Մարտի 7-ին տեղի են ունեցել ԱԺ հերթական նիստերին հաջորդող ճեպազրույցները, որին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից մասնակցում էին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյ...

The Secretary of the NA With Honor Faction Hayk Mamijanyan, referring to the journalist’s question during the parliamentary briefings following the NA regular sittings, spoke about the ongoing military operations in Ukraine and the responses of the Armenian side on that issue.
According to him, the Republic of Armenia, as a country that has seen the horrors of war, is against any war and victims. Regarding the reactions of the Armenian side, the deputy has expressed an opinion that still today, the Armenian side has not been able to be a predictable ally and partner for any country in the region.
Hayk Mamijanyan referred to the steps taken to ensure the security of our compatriots in the Diaspora, particularly in Ukraine. He considered inadmissible the decision to replace the Ministry of Diaspora with the Institute of Commissioners for Diaspora Affairs. The deputy stated that he did not see the involvement of the High Commissioner for Diaspora Affairs in the process of ensuring the security of our compatriots conditioned by the situation created in Ukraine in any way, as well as ensuring their transfer. The Secretary of the faction noted that in the near future the High Commissioner for Diaspora Affairs should be invited to the NA Standing Committee on Foreign Relations to present the results of his activities, after which he would refer to the issue more objectively.
On March 7, the briefings following the NA regular sittings were held. The deputies from the RA NA Armenia Faction Vahe Hakobyan and Tadevos Avetisyan participated in the briefing. Speaking about the situation created around Ukraine, the deputies called it a consequence of Ukraine’s short-sighted po...
On March 7, the briefings following the NA regular sittings were held, where the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan and the member of the NA Standing Committee on Defense and Security Vahagn Aleksanyan took part. The journalist has been interested in the positi...