ՀՀ Ազգային ժողովը մարտի 2-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քվեարկություններով ընդունել է  նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը:
Այնուհետեւ խորհրդարանը սկսել է Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը հայտնել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 125-րդ հոդվածի 3-րդ մասով եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 139-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի  65 պատգամավորների գրավոր դիմումով Հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Վահագն Գառնիկի Խաչատուրյանի թեկնածությունը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ներկայացնելով Վահագն Խաչատուրյանի  կենսագրությունն ու երկարամյա աշխատանքային ուղին, նշել է, որ նա ծնվել է 1959թ., տնտեսագիտության թեկնածու է,  անկուսակցական, 1995-1999թթ. եղել է ՀՀ ԱԺ  պատգամավոր, իսկ մինչ ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրվելը՝ 2021թ. օգոստոսի 4-ից զբաղեցրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնը:
Հայկ Կոնջորյանը մասնավորապես նշել է. «Վահագն Խաչատուրյանը կանգնած է Հայաստանի Հանրապետության պետականության կերտման ակունքներում: Նա իր անցած ճանապարհով եւ կենսագրությամբ  ապացուցել է, որ արժանի է զբաղեցնել Հանրապետության նախագահի բարձր պաշտոնը: Նա իր քաղաքական խոհեմությամբ եւ լայնախոհությամբ  միանշանակ  կարող է այս կարեւոր առաքելությունն այս պատմական  ժամանակներում մեծ պատվով եւ պատասխանատվությամբ իրագործել: Ահա այս հիմքերն են պատճառ հանդիսացել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն առաջադրել են Վահագն Խաչատուրյանի  թեկնածությունը»:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները միաձայն ընտրելու են Վահագն Խաչատուրյանին՝ որպես Հանրապետության նախագահ»,-խոսքն ամփոփել  է խմբակցության ղեկավարը:

On March 2, the RA National Assembly continued the work of the regular sittings. The parliament by voting passed the bills debated on the previous day.
Afterwards the parliament began the debate of the issue for the election of the RA President. The RA NA Vice President, the NA Acting President Hakob Arshakyan informed that Vahagn Khachaturyan’s candidacy was nominated in the post of the RA President by the application in written form of 65 deputies of the National Assembly prescribed by Article 125.3 and Article 139.4 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly.
The Head of the NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan, presenting Vahagn Khchaturyan’s biography and long-year work experience, noted that he was born in 1959, Candidate of Economics, non-partisan, in 1991-1999 he was NA deputy, and before nominated him as RA President on 4 August 2021 the post of the RA Minister of Hi-Tech Industry.
Hayk Konjoryan particularly noted: “Vahagn Khachaturyan is in sources of the statehood building of the Republic of Armenia. He has proven with his passed path and biography that he is worth to hold the high post of the President of the Republic. He definitely can fulfill with prudence and open-mindedness this important mission with in these historical times with great honour and responsibility. These bases serve as a reason that the deputies of the Civil Contract Faction nominated Vahagn Khachaturyan’s candidacy.”
“The deputies of the Civil Contract Faction will unanimously elect Vahagn Khachaturyan as President of the Republic,” the Head of the Faction summed up.