ՀՀ Ազգային ժողովը մարտի 2-ին շարունակել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քվեարկություններով ընդունել է  նախորդ օրը քննարկված օրինագծերը:
Այնուհետեւ խորհրդարանը սկսել է Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԱԺ նախագահի լիազորությունները կատարող Հակոբ Արշակյանը հայտնել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 125-րդ հոդվածի 3-րդ մասով եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 139-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված կարգով Ազգային ժողովի  65 պատգամավորների գրավոր դիմումով Հանրապետության նախագահի պաշտոնում առաջադրվել է Վահագն Գառնիկի Խաչատուրյանի թեկնածությունը:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը, ներկայացնելով Վահագն Խաչատուրյանի  կենսագրությունն ու երկարամյա աշխատանքային ուղին, նշել է, որ նա ծնվել է 1959թ., տնտեսագիտության թեկնածու է,  անկուսակցական, 1995-1999թթ. եղել է ՀՀ ԱԺ  պատգամավոր, իսկ մինչ ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրվելը՝ 2021թ. օգոստոսի 4-ից զբաղեցրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնը:
Հայկ Կոնջորյանը մասնավորապես նշել է. «Վահագն Խաչատուրյանը կանգնած է Հայաստանի Հանրապետության պետականության կերտման ակունքներում: Նա իր անցած ճանապարհով եւ կենսագրությամբ  ապացուցել է, որ արժանի է զբաղեցնել Հանրապետության նախագահի բարձր պաշտոնը: Նա իր քաղաքական խոհեմությամբ եւ լայնախոհությամբ  միանշանակ  կարող է այս կարեւոր առաքելությունն այս պատմական  ժամանակներում մեծ պատվով եւ պատասխանատվությամբ իրագործել: Ահա այս հիմքերն են պատճառ հանդիսացել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներն առաջադրել են Վահագն Խաչատուրյանի  թեկնածությունը»:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորները միաձայն ընտրելու են Վահագն Խաչատուրյանին՝ որպես Հանրապետության նախագահ»,-խոսքն ամփոփել  է խմբակցության ղեկավարը:

2 марта Национальное Собрание РА продолжило работу очередных заседаний. Парламент принял обсужденные накануне законопроекты.
Затем в парламенте началось обсуждение вопроса избрания Президента Республики. Вице-спикер, и.о.Председателя НС А.Аршакян сообщил, что, в соответствии с ч.3 ст.125 Конституции РА и ч.4 ст.139 “Регламента Национального Собрания”, письменным обращением 65 депутатов НС на пост Президента Республики выдвинут Ваагн Гарникович Хачатурян.
Председатель фракции НС "Гражданский договор" А.Конджорян, представил биографию и многолетний трудовой путь В.Хачатуряна: родился в 1959 г., кандидат экономических наук, беспартийный, в 1995-1999 гг. – депутат НС, а до выдвижения кандидатом в президенты РА, с 4 августа 2021 г., - министр высокотехнологичной промышленности РА.
А.​​Конджорян особо отметил: “Ваагн Хачатурян стоит у истоков построения государственности Республики Армения. Своим прошлым и биографией он доказал, что достоин занимать высокий пост Президента Республики. В эти исторические времена с его политическим благоразумием и дальновидностью он однозначно может выполнить эту важную миссию с большой честью и ответственностью. Именно поэтому депутаты фракции “Гражданский договор” выдвинули кандидатуру Ваагна Хачатуряна”.
Депутаты фракции "Гражданский договор" единогласно изберут Ваагна Хачатуряна Президентом Республики", - заключил руководитель фракции.