ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանին ընդառաջ՝ նորընտիր պատգամավորներին խորհրդարանը դիմավորեց խորհրդանշական «Խորհրդարան 1918-1920» խորագիրը կրող ցուցադրությամբ: Առաջին գումարման ընթացքում խորհրդարանը գումարել է 87 նիստ, ընդունել 427 օրենք: Ցուցասրահում ներկայացված վավերագրերն ամբողջացված են  2018-ին՝ Առաջին հանրապետության խորհրդարանի 100-ամյակին նվիրված ժողովածուում:
Վավերագրերի ու լուսանկարների այս եզակի ժողովածուն ամփոփ  պատմություն է Հայաստանում խորհրդարանական պետության ստեղծման մասին: Այն ընդգրկում է քաղաքական ուժերի կազմի, նրանց փոխհարաբերությունների, ընդունած օրենքների մասին կարեւոր փաստաթղթեր, որոնք ապացուցում են, որ Առաջին հանրապետության խորհրդարանը լիովին համապատասխանում էր պառլամենտարիզմի չափանիշներին:

В преддверии первой сессии НС восьмого созыва парламент встретил новоизбранных депутатов символической выставкой под девизом «Парламент 1918-1920». Парламент первого созыва провел 87 заседаний, принял 427 законов. Представленные в экспозиции документы в 2018 г. обобщены в коллекции, посвященной 100-летию парламента Первой Республики.
Это уникальное собрание документов и фотографий – краткая история создания парламентского государства в Армении. В него вошли важные документы о составе политических сил, их взаимоотношениях, принятых законах, которые доказывают, что парламент Первой Республики полностью соответствовал нормам парламентаризма.