ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի ներկայացմամբ ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 2-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում առաջարկվող լրացումը, որով սահմանվում է ՀՀ կողմից վավերացված միջազգային պայմանագրերի կողմ հանդիսացող պետություններում գրանցված կազմակերպություններին վճարված եկամուտների, դրանց վճարման ամսաթվի, ինչպես նաեւ եկամուտներից հաշվարկված եւ պահված շահութահարկի վերաբերյալ հարկային գործակալների կողմից անհատական տեղեկությունների ներկայացում հարկային մարմին:
Նշվեց, որ ներկայում հարկային գործակալները մինչեւ յուրաքանչյուր հաշվետու եռամսյակին հաջորդող ամսվա 20-ը ներառյալ սահմանված կարգով հարկային մարմին են ներկայացնում միայն նախորդ հաշվետու եռամսյակում ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողներին վճարված եկամուտների, դրանցից հաշվարկված, պահված եւ պետական բյուջե վճարված շահութահարկի գումարների մասին հաշվարկ:
«Նախաձեռնության հրատապությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ մեր երկիրը պետք է օգոստոսի 1-ից տեղեկություններ փոխանակի ԱՊՀ անդամ պետությունների հետ»,-ընդգծեց Մանուկյանը:

At June 2 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs introduced by the Deputy Chairman of the RA State Revenue Committee Artur Manukyan debated in the first reading the addendum being proposed in the RA Tax Code, which established a tax body presenting personal information by the tax agents on the incomes paid to the registered organizations in the states being a party of the international treaties ratified by the RA, the data of their payment, as well as the accounted and kept profit tax from the incomes.
It has been noted that at present the tax agents present to the tax body by established order until every financial quarter of the date 20 of the following month accounting on the incomes paid to non-resident profit tax payers, accounted from it, kept and the moneys of the profit tax paid to the state budget.
“The urgency of the initiative is conditioned by the fact that our country shall exchange information with the CIS member states from August 1,” Manukyan underlined.