Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի եւ ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությամբ նախատեսված ՀՀ ոստիկանության եւ ԱԻՆ-ի կատարողականները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության համար 2020-ի բյուջեով նախատեսված է եղել սկզբնական ծրագրով օգտագործել 15.2 մլրդ դրամ: Տարվա ընթացքում ծրագիրը ճշտվել է՝ կազմելով 14.6 մլրդ դրամ, որի դիմաց արձանագրվել է 98.3 տոկոս կատարողական: Նախարարությունը պատասխանատու է եղել իրականացնելու 7 ծրագիր, որի շրջանակում նախանշված է եղել 15 միջոցառում: Հատկացված միջոցների մեծ մասը՝ շուրջ 78 տոկոսը կամ 11.2 մլրդ դրամը, ուղղվել է Փրկարար ծառայության ֆինանսավորմանը: Գերատեսչության աշխատակազմի պահպանման համար օգտագործվել է 1 մլրդ 96 մլն դրամ:
Ջանջուղազյանը նշեց, որ հաշվետու տարում ՀՀ ոստիկանությանը սկզբնական ծրագրով նախատեսված է եղել հատկացնել 65.3 մլրդ դրամ: Տարվա ընթացքում ծրագիրը ճշտվել է՝ կազմելով 65 մլրդ դրամ, որի դիմաց կատարողականը եղել է 98.2 տոկոս: Ոստիկանությունը պատասխանատու է եղել 6 ծրագրի համար՝ անձնագրերի եւ վիզաների տրամադրում, բնակչության պետական ռեգիստրի միասնական համակարգի վարում, ոստիկանության աշխատողների եւ նրանց ընտանիքի անդամների առողջության ապահովում եւ ոստիկանության կրթական ծառայություններ: «Հասարակական անվտանգության ապահովում» ծրագրով ծախսվել է 3.7 մլրդ դրամ: 2020-ի ընթացքում 9.78 մլրդ դրամ էլ օգտագործվել է ոստիկանության աշխատակազմի պահպանման համար:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնակատար Անդրանիկ Փիլոյանը եւ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը ներկայացրին իրենց ղեկավարած կառույցների կողմից իրականացված ծրագրերն ու կատարողական ցուցանիշները:
Պատգամավորները բարձրացրին ապաստարանների կառուցման ու կահավորման, սեյսմիկ ծառայության տեխնիկական բազայի թարմացման հարցերը:
Անդրանիկ Փիլոյանը տեղեկացրեց, որ Քաղաքաշինության կոմիտեի հետ արդյունավետ համագործակցում են նախագծվող շենք-շինություններում ապաստարանների խնդիրը լուծելու հարցում: Նրա խոսքով՝ «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն« ՊՈԱԿ-ը տարածաշրջանում լավագույններից է թե՛ տեխնիկական հագեցածության, թե՛ աշխատակազմի պատրաստվածության առումով:
Արա Ֆիդանյանը հավաստիացրեց, որ չնայած ոստիկանությունը 2020-ի ընթացքում ունեցել է գերծանրաբեռնված օրակարգ՝ այնուամենայնիվ կատարվել են լայնածավալ եւ բազմաբնույթ աշխատանքներ հանցավորության աճի զսպման, օպերատիվ իրավիճակի վերահսկման, հասարակական կարգի եւ անվտանգության պահպանման, ինչպես նաեւ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
«ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ՀՀ պաշտպանության բնագավառի կատարողականը քննարկվեց դռնփակ նիստում:
44-օրյա պատերազմի մասնակիցների ու մարտում անմահացած հերոսների շուրջ 50 երեխաներ այցելեցին ԱԺ
Խորհրդարանը հունիսի մեկին` Երեխաների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրը, հյուրընկալեց երեխաներին: Հյուրերը 44-օրյա պատերազմի մասնակիցների ու մարտում անմահացած հերոսների շուրջ 50 երեխաներն էին: Էքսկուրսը սկսվեց ԱԺ թանգարանից, հետո տոնի պատվիրակները եղան ԱԺ գրադարանում: Խորհրդարանի այգին  ...
Խորհրդարանի արարողակարգի թանգարան. Արցախի ԱԺ-ից՝ ՀՀ ԱԺ-ին
2018-ին՝ Հայաստանի անկախության տոնին ընդառաջ ԱԺ արարողակարգի թանգարանի բացման առթիվ  Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նվիրեց «Ղարաբաղ կարպետ» ընկերության ձեռագործ գորգ: ...
Հունիսի 1-ին՝ Երեխաների իրավունքների պաշտպանության օրը, ԱԺ աշխատակիցների երեխաները պատասխանում են առաջին հայացքից պարզ, բայց իրականում բարդ հարցերի՝ տալով հասարակ, միեւնույն ժամանակ իմաստուն պատասխաններ:   ...
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի ուղիղ հեռարձակումը:...
Հունիսի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում սկսվեցին «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները: ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրեց բյուջետային փաստաթղթի կազմման հիմնական առանձնահատկությունները եւ իրականացրած ծրագրե...
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում «ՀՀ 2020թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության նախնական քննարկումների ուղիղ հեռարձակումը: ...

At June 1 joint sitting of the RA NA Standing Committee on Defense and Security and the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, the performances of the RA Police and the MES envisaged by the annual report on the Execution of the RA 2020 State Budget were debated.
As the RA Acting Minister of Finance Atom Janjughazyan informed, it was envisaged by the budget of 2020 to use 15.2bln AMD with the initial programme for the RA Ministry of Emergency Situations. During the year, the program was specified, making 14.6bln AMD, for which 98.3% performance was registered. The Ministry was responsible for implementing 7 programmes, in the framework of which 15 measures were outlined. The majority of the allocated funds, about 78% or 11.2bln AMD was directed to the financing of the Rescue Service. 1bln 96mln AMD was used to maintain the staff of the department.
Janjughazyan noted that it was planned to allocate 65.3bln AMD to the RA Police with the initial programme in the reporting year. During the year, the programme was specified, making 65bln AMD, for which the performance was 98.2%. The Police was responsible for 6 programmes: the issuance of passports and visas, maintenance of a unified system of the state population register, the provision of health care for police officers and their family members and education services of the police. 3.7bln AMD was spent with the programme Ensuring Public Safety. During 2020, 9.78 bln AMD was used for the maintenance of the police staff.
The Acting Minister of Emergency Situations Andranik Piloyan and the RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan presented the programmes and the performance indicators implemented by the structures headed by them.
The deputies raised the questions on building and furnishing asylums and updating the technical base of the seismic service.
Andranik Piloyan has informed that they effectively cooperate with the Urban Development Committee in solving the problem of asylums in the designed building constrictions. According to him, the Seismic Protection Territorial Service SNCO is one of the best in the region both in terms of technical equipment and staff training.
Ara Fidanyan assured that although the police had an overloaded agenda during 2020, nevertheless large-scale and various works were carried out to curb the growth in crime, control the operative situation, maintain public order and security, as well as implement reforms.
The performance of the RA defense sphere of the annual report on the Execution of the RA 2020 State Budget was debated in the closed session.
About 50 Children of 44-day War Participants and Immortalized Heroes in Battle Visit NA
On June 1, on the International Day for Protection of Children, the Parliament hosted the children. The guests were about 50 children of 44-day war participants and immortalized heroes in the battle. The excursion was started from the NA museum then the children were in the NA library. The parliamen...
Parliament Protocol Museum: From Artsakh NA to RA NA
In 2018, ahead to Independence Day of Armenia, on the occasion of the NA Protocol Museum opening, the NA Speaker of Artsakh Ashot Ghulyan gave as a gift a handmade carpet of Karabakh Carpet Company....
At RA NA Standing Committees Debates of Annual Report on Execution of RA State Budget for 2020
On June 1, at the joint sitting of the EA National Assembly Standing Committees the debates of the annual report on Execution of the RA State Budget for 2020 began.The RA Acting Deputy Prime Minister Mher Grigoryan presented the main features of compilation of the budgetary document and the logic of...