ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նարինե Ավագյանը ԱԺ մայիսի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ջերմոցային, անասնապահական, թռչնաբուծական, պտուղ-բանջարեղենի սառնարանային պահպանության, գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող տնտեսությունների եւ ձկնաբուծական արհեստական լճակների համար օգտագործվող հողամասի նպատակային նշանակությունը հողամասի սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ փոփոխելուց հետո 10 տարվա ընթացքում պետական բյուջե պետք է վճարվի հողամասի կադաստրային արժեքի առկա տարբերությունը: Պետական գրանցման ժամանակ պետք է ներկայացվի կադաստրային վճարման անդորրագիրը: Հակառակ դեպքում պետական գրանցումը կարող է մերժվել:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Գրիգորյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Ըստ հարակից զեկուցողի` օրենսդրական կարգավորումը համայնքային բյուջեներում սեփական եկամուտների ավելացման հնարավորություն կտա:

At May 7 NA sitting, the RA Deputy Head of the Cadastre Committee Narine Avagyan presented for debate in the first reading the draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Land Code. Target significance of the land used for the economies of greenhouse, livestock, poultry, refrigerated storage of fruits and vegetables, farms processing agricultural products and artificial fish ponds after being changed by the landowner’s initiative of the plot, the existing difference of the cadastral value of the land should be paid to the state budget during 10 years. The cadastral payment receipt should be presented during the state registration. Otherwise, the state registration can be rejected.
The member of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local-Self Government, Agriculture and Environment Narek Grigoryan introduced the endorsement of the Committee. According to the co-rapporteur, the legislative regulation will give an opportunity the people to increase their own incomes in the community budgets.