ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նարինե Ավագյանը ԱԺ մայիսի 7-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ջերմոցային, անասնապահական, թռչնաբուծական, պտուղ-բանջարեղենի սառնարանային պահպանության, գյուղատնտեսական մթերք վերամշակող տնտեսությունների եւ ձկնաբուծական արհեստական լճակների համար օգտագործվող հողամասի նպատակային նշանակությունը հողամասի սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ փոփոխելուց հետո 10 տարվա ընթացքում պետական բյուջե պետք է վճարվի հողամասի կադաստրային արժեքի առկա տարբերությունը: Պետական գրանցման ժամանակ պետք է ներկայացվի կադաստրային վճարման անդորրագիրը: Հակառակ դեպքում պետական գրանցումը կարող է մերժվել:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Գրիգորյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Ըստ հարակից զեկուցողի` օրենսդրական կարգավորումը համայնքային բյուջեներում սեփական եկամուտների ավելացման հնարավորություն կտա:

7 мая на заседании НС заместитель председателя Комитета кадастра РА Н.Авагян представила к обсуждению в первом чтении законопроект о внесении изменений и дополнений в Земельный кодекс РА. В течение 10 лет после изменения целевого назначения земли, используемой для теплиц, животноводства, птицеводства, охлаждения овощей и фруктов, сельскохозяйственных перерабатывающих ферм и искусственных прудов по инициативе землевладельца, в государственный бюджет должна быть уплачена существующая  разница   кадастровой стоимости земли. Квитанция о кадастровой оплате должна быть представлена ​​при государственной регистрации. В противном случае в государственной регистрации может быть отказано.
Член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы Н.Григорян представил положительное заключение комиссии. По его словам, законодательное регулирование позволит увеличить в общинных бюджетах собственные доходы.