Հարգելի՛ գործընկերներ, սիրելի՛ համաքաղաքացիներ,
ելույթ ունենալով Ազգային ժողովի ամբիոնից ռուսերենով` ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի շատ հայերի համար այս լեզուն շարունակում է մնալ շփման հիմնական լեզուներից մեկը: Խոսքը մեր հայրենակիցների մասին է, որոնք ողբերգական հանգամանքների եւ ֆիզիկական բռնության սպառնալիքի պատճառով ավելի քան երեսուն տարի առաջ ստիպված էին լքել իրենց տները Բաքվում, պատմական Գանձակում, իսկ այժմ՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական տարածքներում:
Արեւելյան եւ արեւմտյան սահմաններից Հայաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիքը շարունակվում է, ուստի կարեւոր է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պետական դրոշները ծածանվում են Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող պահակակետերում: Անցյալ աշնան իրադարձություններից հետո պետք է գիտակցել, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների համատեղ ձեւաչափի փուլը պետք է վերածվի պաշտպանական միության, որը կարող է դառնալ հուսալի վահան արտաքին սպառնալիքների դեմ:
Հայաստանում հիշում են, որ Մոսկվան դարձավ աշխարհի առաջին մայրաքաղաքներից մեկը, որը ցեղասպանություն անվանեց թուրք դահիճների  արարքը 1915-ին, եւ նույն քաղաքում Խորհրդային Միության ղեկավարությունը կամավոր որոշում կայացրեց Երեւանում` Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում, զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան տեղադրելու մասին՝ ոգեկոչելու հայ ժողովրդի սարսափելի ողբերգության 50-րդ տարելիցը:
Խորհրդանշական է, որ իմ ելույթը հնչում է խորհրդարանում`  հաղթանակի հերթական տարեդարձի նախօրեին եւ Հայրենական պատերազմի սկզբի ութսունամյակի տարում, որի ընթացքում զոհվել, վիրավորվել ու անհետ կորել են ավելի քան մեկ միլիոն հայ մեր հայրենակիցներ:
Հայերն արյուն են թափել Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում՝ ուս ուսի տված իրենց սլավոնացի եղբայրների հետ: Տարիներ անց Արցախում հերոսաբար իրենց կյանքը տվեցին 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներ, հայկական բանակի զինվորներ երեւանցի Եվգենի Գորոդնիչին, Միշա Չեչենցովը՝ Ամասիայից, Պյոտր Իվանովը՝ Պրիվոլնոյե գյուղից, Ալեքսանդր Նեչաեւը՝ Լերմոնտովոյից, Դմիտրի Նովիկովը՝ Ֆիոլետովոյից:
Իսկ Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գնդապետ Ստանիսլավ Երեմինը անօդաչու սարքի հարվածից ծանր վիրավորվեց: Նա դեռ չի կարող ամուր կանգնել ոտքի վրա, բայց հավատում է, որ կվերադառնա ծառայության: Պետք չէ մոռանալ, որ Արցախյան առաջին պատերազմից ի վեր Շուշիի մատույցներում կան մեր սլավոնացի կամավորական եղբայրների գերեզմաններ:
Պատիվ եւ փառք մեր բոլոր հերոսներին:
Հայ ժողովրդի պատմության մեջ մայիսը հաղթական էր եւ մնում է այդպիսին: Ոչինչ չի ստվերի զենքի սխրանքներն Ավարայրի, Սարդարապատի, Բեռլինի եւ Արցախի մարտերում:
Շնորհավորում եմ բոլորին Մայիսի 9-ի գալիք տոնի առթիվ, քաջառողջություն եւ երկար տարիներ մաղթում վետերաններին, իսկ մեզ բոլորիս նոր հաղթանակներ Հայաստանի կյանքի բոլոր ոլորտներում:

Уважаемые коллеги, дорогие сограждане!
Имею честь продолжить почётную эстафету выступлений на языках народов, для которых Армения стала родной.
Говоря с трибуны Национального Собрания на русском, хочу отметить, что для многих армян в Армении этот язык продолжает оставаться если не родным, то основным для общения. Речь идёт о наших соотечественниках, которые в силу трагических обстоятельств и угрозы физической расправы более тридцати лет назад были вынуждены покинуть свои дома в Баку, в историческом Гандзаке и других подконтрольных ныне Азербайджану территориях традиционного проживания армянского населения. Об этом важно не забывать.
Угроза национальной безопасности Армении с восточных и западных рубежей сохраняется, поэтому актуально, что на границе с Турцией и Азербайджаном на заставах развеваются армянские и российские государственные флаги. После уроков прошлой осени, когда армянские бойцы столкнулись с международной военной коалицией в Арцахе, мы должны осознавать, что этап совместного формата военно-политических отношений с Российской Федерации обязан трансформироваться в оборонное Единство, способное стать надёжным щитом, а при необходимости и мечом перед внешними угрозами.
В интервью российским СМИ глава государства Никол Пашинян отметил, что европейская цивилизация после столетий порабощения восточными деспотиями пришла в Армению именно через Россию. В Армении это помнят и ценят. Помнят и то, что Москва стала одной из первых мировых столиц, назвавших деяния турецких палачей в 1915 году Геноцидом, и в этом же городе было принято волевое решение советского руководства о возведении в Ереване мемориала памяти жертв на холме Цицернакаберд к 50-летию ужасной трагедии армянского народа.
Символично, что моё выступление звучит в стенах парламента в канун очередной годовщины Великой Победы и в год восьмидесятилетия начала Отечественной войны, на которой погибли, были ранены и пропали без вести свыше миллиона наших армянских соотечественников.
Армяне проливали кровь на фронтах Великой Отечественной плечом к плечу со своими славянскими братьями. Спустя годы, свои жизни в Арцахе героически отдали участники осенней войны, бойцы армянской армии Евгений Городничий из Еревана, Миша Чеченцов из Амасии, Петр Иванов из села Привольное, Александр Нечаев из Лермонтово, Дмитрий Новиков из Фиолетово.
А полковник Генерального штаба Вооружённых Сил Армении   Станислав Ерёмин спас рядового, но сам попал под удар беспилотника и получил тяжёлое ранение. Он всё ещё не может встать крепко на ноги, но верит, что непременно вернётся в строй. Нельзя забыть и то, что на подступах к Шуши со времён первой Арцахской войны находятся могилы танкового экипажа добровольцев со славянскими фамилиями.
Честь и слава всем нашим героям!
Май в истории армянского народа был и остаётся победным. Ничто не затмит ратных подвигов в битвах при  Аварайре, под Сардарпатом, в Берлине и в Арцахе. В то время, когда в некоторых странах постсоветского пространства пытаются переписать историю и рушат памятники погибшим в Великой Отечественной войне, в Армении помнят и благодарят   героев,   не уступивших Сталинград и сорвавших планы прогерманской Турции ударить по Закавказью, чтобы окончательно решить Армянский вопрос.
Поздравляю всех с наступающим праздником 9 M ая, желаю крепкого здоровья и долгих лет ветеранам, а всем нам – новых побед Армении во всех сферах жизнедеятельности.