Հարգելի՛ գործընկերներ, սիրելի՛ համաքաղաքացիներ,
ելույթ ունենալով Ազգային ժողովի ամբիոնից ռուսերենով` ուզում եմ նշել, որ Հայաստանի շատ հայերի համար այս լեզուն շարունակում է մնալ շփման հիմնական լեզուներից մեկը: Խոսքը մեր հայրենակիցների մասին է, որոնք ողբերգական հանգամանքների եւ ֆիզիկական բռնության սպառնալիքի պատճառով ավելի քան երեսուն տարի առաջ ստիպված էին լքել իրենց տները Բաքվում, պատմական Գանձակում, իսկ այժմ՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական տարածքներում:
Արեւելյան եւ արեւմտյան սահմաններից Հայաստանի ազգային անվտանգության սպառնալիքը շարունակվում է, ուստի կարեւոր է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի պետական դրոշները ծածանվում են Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող պահակակետերում: Անցյալ աշնան իրադարձություններից հետո պետք է գիտակցել, որ Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմաքաղաքական հարաբերությունների համատեղ ձեւաչափի փուլը պետք է վերածվի պաշտպանական միության, որը կարող է դառնալ հուսալի վահան արտաքին սպառնալիքների դեմ:
Հայաստանում հիշում են, որ Մոսկվան դարձավ աշխարհի առաջին մայրաքաղաքներից մեկը, որը ցեղասպանություն անվանեց թուրք դահիճների  արարքը 1915-ին, եւ նույն քաղաքում Խորհրդային Միության ղեկավարությունը կամավոր որոշում կայացրեց Երեւանում` Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում, զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձան տեղադրելու մասին՝ ոգեկոչելու հայ ժողովրդի սարսափելի ողբերգության 50-րդ տարելիցը:
Խորհրդանշական է, որ իմ ելույթը հնչում է խորհրդարանում`  հաղթանակի հերթական տարեդարձի նախօրեին եւ Հայրենական պատերազմի սկզբի ութսունամյակի տարում, որի ընթացքում զոհվել, վիրավորվել ու անհետ կորել են ավելի քան մեկ միլիոն հայ մեր հայրենակիցներ:
Հայերն արյուն են թափել Հայրենական մեծ պատերազմի ճակատներում՝ ուս ուսի տված իրենց սլավոնացի եղբայրների հետ: Տարիներ անց Արցախում հերոսաբար իրենց կյանքը տվեցին 44-օրյա պատերազմի մասնակիցներ, հայկական բանակի զինվորներ երեւանցի Եվգենի Գորոդնիչին, Միշա Չեչենցովը՝ Ամասիայից, Պյոտր Իվանովը՝ Պրիվոլնոյե գյուղից, Ալեքսանդր Նեչաեւը՝ Լերմոնտովոյից, Դմիտրի Նովիկովը՝ Ֆիոլետովոյից:
Իսկ Հայաստանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի գնդապետ Ստանիսլավ Երեմինը անօդաչու սարքի հարվածից ծանր վիրավորվեց: Նա դեռ չի կարող ամուր կանգնել ոտքի վրա, բայց հավատում է, որ կվերադառնա ծառայության: Պետք չէ մոռանալ, որ Արցախյան առաջին պատերազմից ի վեր Շուշիի մատույցներում կան մեր սլավոնացի կամավորական եղբայրների գերեզմաններ:
Պատիվ եւ փառք մեր բոլոր հերոսներին:
Հայ ժողովրդի պատմության մեջ մայիսը հաղթական էր եւ մնում է այդպիսին: Ոչինչ չի ստվերի զենքի սխրանքներն Ավարայրի, Սարդարապատի, Բեռլինի եւ Արցախի մարտերում:
Շնորհավորում եմ բոլորին Մայիսի 9-ի գալիք տոնի առթիվ, քաջառողջություն եւ երկար տարիներ մաղթում վետերաններին, իսկ մեզ բոլորիս նոր հաղթանակներ Հայաստանի կյանքի բոլոր ոլորտներում:

Dear colleagues and fellow citizens,
Delivering speech from the tribune of the National Assembly in Russian I would like to note that this language continues remaining one of the main languages of communication for many Armenians of Armenia. I speak about our compatriots, who because of tragic circumstances and physical violence threat were obliged to leave their houses in Baku, in historical Gandzak, and in the Armenian territories passed under the control of Azerbaijan more than thirty years ago.
The threat of the national security of Armenia from the eastern and western borders continues, so it is important that the state flags of Armenia and Russia wave at the checkpoints, on the border with Turkey and Azerbaijan. After the events of the last autumn we shall realize that the phase of the joint format of the military-political relations with the Russian Federation shall turn into a defense union, which can become a reliable shield against external threats.
They remember in Armenia that Moscow became one of the first capitals of the world that called the Turkish executioners’ actions in 1915 genocide, and in the city the leadership of the Soviet Union made a voluntary decision to install a monument perpetuating the memory of the victims at Tsitsernakaberd height of Yerevan to commemorate the 50th anniversary of the Armenian people’s terrible tragedy.
It is symbolic that my speech sounds in parliament on the eve of the regular anniversary of the victory and in the 80th year of the beginning of the Patriotic War, during which more than one million our Armenian compatriots died, got injured and lost.
The Armenians shed blood in the fronts of the Great Patriotic War shoulder to shoulder with their Slavonic brothers. After many years, participants of the 44-day war, soldiers of the Armenian Army Yevgeny Gorodnichy from Yerevan, Misha Chechentsov from Amasia, Pyotr Ivanov from Privolnoye village, Alexander Nechaev from Lermontovo and Dmitry Novikov from Fioletovo heroically gave their lives in Artsakh.
And the Colonel of the Chief Headquarters of the Armed Forces of Armenia Stanislav Yeremin was heavily wounded from the blow of the unmanned aerial vehicle (UAV). He cannot still firmly stand on his feet, but he believes that he will return to service. We shall not forget that since the first Artsakh war there are cemeteries of our Slavonic voluntary brothers’ near Shushi.
Honour and glory to all our heroes.
In the history of the Armenian people the May month was a victorious one and remains such. Nothing will cast shadow to the feats of the weapon in the battles of Avarayr, Sardarapat, Berlin and Artsakh.
I congratulate all you on the upcoming holiday – May 9. I wish all the veterans good health and longevity, and all of us – new victories in Armenia’s all spheres of life.