ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը դեկտեմբերի 11-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում եւ շնորհակալություն է հայտնել մեր երկրում թագավարակով պայմանավորված ճգնաժամի, ինչպես նաեւ Արցախի դեմ Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում եւ հետո ցուցաբերած մարդասիրական աջակցության համար:
Վահե Էնֆիաջյանը փաստել է, որ հաճախ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության  խնդիրը տարածքային վեճ է ներկայացվում, բայց իրականում այն պայքար է ինքնորոշման համար, մարդկանց իրավունքների իրացման հարց է: Այս համատեքստում նա  կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափը:
Խորհրդարանի փոխնախագահն ընդգծել  է Հայաստանի համար առաջնային դարձած խնդրի՝ գերիների անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձի հարցում ՄԱԿ-ի գործուն մասնակցությունը:
Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման խնդրի առնչությամբ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւոր է համարել դրանց նկատմամբ իրականացվող վանդալիզմի դեմ պայքարը՝ հույս հայտնելով, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նույնպես ջանքեր կգործադրի պատմամշակութային ժառանգությունը փրկելու ուղղությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է նաեւ կառույցի դերը հետպատերազմական իրավիճակը կարգավորելու գործընթացներում:
Շոմբի Շարփը  նշել է, որ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը փորձում է հնարավորինս օգտակար լինել Հայաստանի համար ստեղծված դժվարին ժամանակներում: Նա տեղեկացրել է, որ կառույցը տարբեր ուղղություններով աշխատանքներ է իրականացնում:  Շոմբի Շարփն անդրադարձել է մարդու իրավունքների խախտմանը, ապօրինի զենքի  եւ կասետային  ռումբերի օգտագործմանն ու դրանց վերաբերյալ իրականացվող փաստահավաք աշխատանքներին, Արցախին ցուցաբերվող մարդասիրական առաքելությանը: Մշտական համակարգողի խոսքով՝ ՄԱԿ-ը պատրաստվում է շարունակել իր առաքելությունը՝ հակամարտությունից տուժած անձանց մարդասիրական օգնություն  ցույց տալու համար:  Շոմբի Շարփը կարեւորել է նաեւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի եւ Ազգային ժողովի միջեւ  համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով փոխգործակցության առանցքային նշանակությունը:
Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին: Զրուցակիցները քննարկել են ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական իրավիճակը, երկրի անվտանգային մարտահրավերները հաղթահարելու համատեքստում կարեւորել են ներքաղաքական կայունությունը եւ ներքաղաքական գործընթացներում բ...
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն`  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Երջանիկ Հակոբյանը դեկտեմբերի 10-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հր...

NA Vice President Meets with UN Resident Coordinator in Armenia
On December 11, the RA NA Vice President Vahe Enfiajyan met with the UN Resident Coordinator in Armenia Shombi Sharp.
Welcoming the guest in parliament Vahe Enfiajyan highlighted the effective activities of the UN Office in all spheres and thanked Shombi Sharp for the humanitarian aid shown during the crisis conditioned by the coronavirus in our country, as well as during the war unleashed against Artsakh by Azerbaijan with the support of Turkey.
Vahe Enfiajyan has documented that often the problem of Nagorno Karabakh conflict is presented as a territorial dispute, but in reality, it is a fight to self-determination, and it is an issue of realisation of human rights. In this context, he emphasized the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
The Deputy Speaker of the Parliament has underlined the practical participation of the UN in the problem that is of priority for Armenia – in the issue of the prisoners’ secure and dignified return.
In connection with the problem of preservation of Artsakh cultural heritage Vahe Enfiajyan considered important the fight against acts of vandalism being committed towards them, expressing hope that the UNESCO also would make efforts for saving the historical-cultural heritage.
The NA Vice President also attached importance to the role of the structure in the processes of settling the post-war situation.
Shombi Sharp has noted that the UN in Armenia tries to be useful as much as possible in the hard times created for Armenia. He has informed that the organization implements works in different directions. Shombi Sharp touched upon the violation of human rights, the use of illegal weapon and cluster bombs and the fact-finding works being done on them and the humanitarian mission being shown to Artsakh. According to the UN Resident Coordinator, the UN is going to continue its mission – show humanitarian aid to the persons suffered from the conflict. Shombi Sharp also stressed the deepening of cooperation between the UN in Armenia and the National Assembly, underscoring the key importance of collaboration.
The Speaker of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan met with the President of the Republic Armen Sarkissian.The interlocutors discussed the inner-political situation and foreign policy, highlighted the inner-political stability and the exclusion of violence in the current political processes in ...
“Pursuant to Article 155.1 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, the deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia Yerjanik Hakobyan submitted resignation letter on December 10.Pursuant to Article 155.2 of the Constitutional Law the Rules of Procedur...