ԱԺ փոխնախագահը հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը դեկտեմբերի 11-ին հանդիպել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ:
Ողջունելով հյուրին խորհրդարանում՝ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւորել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի արդյունավետ գործունեությունը բոլոր ոլորտներում եւ շնորհակալություն է հայտնել մեր երկրում թագավարակով պայմանավորված ճգնաժամի, ինչպես նաեւ Արցախի դեմ Թուրքիայի աջակցությամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում եւ հետո ցուցաբերած մարդասիրական աջակցության համար:
Վահե Էնֆիաջյանը փաստել է, որ հաճախ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության  խնդիրը տարածքային վեճ է ներկայացվում, բայց իրականում այն պայքար է ինքնորոշման համար, մարդկանց իրավունքների իրացման հարց է: Այս համատեքստում նա  կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափը:
Խորհրդարանի փոխնախագահն ընդգծել  է Հայաստանի համար առաջնային դարձած խնդրի՝ գերիների անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձի հարցում ՄԱԿ-ի գործուն մասնակցությունը:
Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանման խնդրի առնչությամբ Վահե Էնֆիաջյանը կարեւոր է համարել դրանց նկատմամբ իրականացվող վանդալիզմի դեմ պայքարը՝ հույս հայտնելով, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նույնպես ջանքեր կգործադրի պատմամշակութային ժառանգությունը փրկելու ուղղությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է նաեւ կառույցի դերը հետպատերազմական իրավիճակը կարգավորելու գործընթացներում:
Շոմբի Շարփը  նշել է, որ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը փորձում է հնարավորինս օգտակար լինել Հայաստանի համար ստեղծված դժվարին ժամանակներում: Նա տեղեկացրել է, որ կառույցը տարբեր ուղղություններով աշխատանքներ է իրականացնում:  Շոմբի Շարփն անդրադարձել է մարդու իրավունքների խախտմանը, ապօրինի զենքի  եւ կասետային  ռումբերի օգտագործմանն ու դրանց վերաբերյալ իրականացվող փաստահավաք աշխատանքներին, Արցախին ցուցաբերվող մարդասիրական առաքելությանը: Մշտական համակարգողի խոսքով՝ ՄԱԿ-ը պատրաստվում է շարունակել իր առաքելությունը՝ հակամարտությունից տուժած անձանց մարդասիրական օգնություն  ցույց տալու համար:  Շոմբի Շարփը կարեւորել է նաեւ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի եւ Ազգային ժողովի միջեւ  համագործակցության խորացումը՝ ընդգծելով փոխգործակցության առանցքային նշանակությունը:
Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին: Զրուցակիցները քննարկել են ներքաղաքական եւ արտաքին քաղաքական իրավիճակը, երկրի անվտանգային մարտահրավերները հաղթահարելու համատեքստում կարեւորել են ներքաղաքական կայունությունը եւ ներքաղաքական գործընթացներում բ...
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն`  Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Երջանիկ Հակոբյանը դեկտեմբերի 10-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հր...

Вице-спикер НС встретился с Постоянным координатором ООН в Армении
11 декабря вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с Постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом.
Приветствуя гостя в парламенте, В.Энфиаджян подчеркнул эффективную деятельность Офиса ООН в Армении во всех сферах и поблагодарил за гуманитарную помощь, оказанную РА в связи с кризисом коронавируса, а также в ходе и после развязанной Азербайджаном при содействии Турции войны против Арцаха.
Вице-спикер НС заметил, что нередко проблема Нагорно-Карабахского конфликта представляется территориальным спором, но в действительности это борьба за самоопределение, вопрос  реализации прав людей. В этом контексте он подчеркнул важность  формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
В.Энфиаджян особо выделил действенное участие ООН в безопасном и достойном возвращении военнопленных, ставшем для Армении первоочередной задачей.
Вице-спикер НС в связи с проблемой сохранения культурного наследия  подчеркнул важность  борьбы с проявляемым вандализмом, выразив надежду, что ЮНЕСКО также приложит усилия к спасению историко-культурного наследия.
В.Энфиаджян отметил роль структуры в процессах урегулирования послевоенного положения.
Шомби Шарп отметил, что Офис ООН в Армении пытается по возможности быть полезным  в сложившийся для РА сложный период. Он сообщил, что структура проводит работу в различных направлениях. Постоянный координатор ООН обратился к нарушению прав человека, применению незаконного оружия и кассетных бомб, оказываемой Арцаху гуманитарной миссии. По его словам, ООН намерена продолжать миссию по оказанию гуманитарной помощи лицам, пострадавшим от конфликта. Г-н Шарп также подчеркнул важность  углубления сотрудничества между Офисом ООН в Армении и НС, особо выделив ключевое значение взаимодействия.
Председатель НС А.Мирзоян встретился с Президентом РА А.Саркисяном.  Собеседники обсудили внутри-  и  внешнеполитическую ситуацию, в контексте преодоления вызовов безопасности страны подчеркнули важность внутриполитической стабильности и исключения насилия во внутриполитических процес...
Заявление Председателя НС по поводу прошения об отставке депутата НС Е.Акопяна
«10 декабря, согласно ч.1 ст.155 конституционного закона «Регламент НС», депутат НС Ерджаник Акопян представил прошения об отставке.Согласно ч.2 ст.155 конституционного закона «Регламент НС», если в течение одной недели после подачи прошения об отставке депутат отзывает письменным заявлением свое пр...