Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հրավերն ընդունելու համար՝ ԱԺ նախագահը նշել է, որ եկեղեցի-պետություն, եկեղեցի-կրթական համակարգ հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հասարակական հնչեղություն ունեցող հարցեր են այժմ քննարկվում եւ հավելել՝ Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին դարերի ընթացքում եղել է հայ ազգի հենասյուներից մեկն ու 21-րդ դարում էլ շարունակում է սերտ համագործակցությունը պետության հետ՝ հանուն հայ ժողովրդի բարօրության:
Ամենայն հայոց կաթողիկոսը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ բազում հարցեր են ծառացած մեր ժողովրդի եւ պետության առջեւ, եւ այդ մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում մեծապես կարեւոր է Ազգային ժողովի օրենսդրական առաքելությունը: Այս առումով Ամենայն հայոց հայրապետն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել Ազգային ժողովի նախագահին եւ պատգամավորներին: Նա հավելել է, որ Հայ առաքելական եկեղեցին անկախությունից ի վեր սերտորեն գործակցել է Ազգային ժողովի հետ եւ այդ գործակցությունը նաեւ իր դրական արդյունքն է ունեցել եկեղեցի-պետություն հարաբերությունները կարգավորող օրենսդրության մշակման գործում:
Արարատ Միրզոյանը եւ Գարեգին Բ կաթողիկոսն անդրադարձ են կատարել միջազգային կոնվենցիաներին եւ կրթական չափորոշիչներին վերաբերող հարցերի: Վեհափառը վերահաստատել է, որ Առաքելական եկեղեցին շարունակելու է ջանքերը՝ մեր հայրենիքի զորացման, պետության ամրացման եւ մեր ժողովրդի երջանիկ, խաղաղ, ապահով կյանքի կերտման համար:
Խորհրդարանի ղեկավարն իր հերթին շեշտել է, որ Ազգային ժողովի գործունեության հիմնական առանցքը մեր պետականության եւ ազգի հավերժության ապահովումն է:
ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովն Արտակ Մանուկյանի նախագահությամբ սեպտեմբերի 8-ին հրավիրած նիստում քննարկել է բանկային համակարգին, ավանդների ներգրավման, սպառողական կրեդիտավորմանն առնչվող մի շարք օրինագծեր եւ միջազգային համաձայնագրեր: Հանձնաժողովականները դրական եզրակաց...
Սեպտեմբերի 8-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ շարունակվել է ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` սեպտեմբերի 3-ին հրավիրված հերթական նիստը, որի ընթացքում քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ դր...
Օրենսդրական փոփոխություններ՝ ատելության խոսքի դեմ պայքարելու նպատակով
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները սեպտեմբերի 8-ին հանդիպել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի  /ՄԱԶԾ/ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ներկայացուցիչ  Ռուզաննա Հայրապետյանի եւ «Արա Ղազարյան» իրավաբանական գրասենյակի ղեկավար Արա Ղազ...
Քննարկվել է ֆինանսական ոլորտում տեղեկատվության փոխանակմանը վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնություն
Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ քննարկվել է «ՀՀ` «Կապիտալի ազատ տեղաշարժի ապահովման համար ֆինանսական շուկաներում պայմանների ստեղծման նպատակով ֆինանսական ոլորտում տեղեկությունների, այդ թվում` կոնֆիդե...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 10:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 10:00-ին նախատեսված նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ այստեղ: ...
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 11:00-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ կից հղմամբ: ...

Ararat Mirzoyan Meets with Catholicos of All Armenians
On September 8, the President of the RA National Assembly received His Holiness Karekin II Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians.
Thanking the Catholicos for accepting the invitation for the meeting, the NA President has noted that a number of items of public sounding concerning church-state, church-educational system are under discussion, and has added that throughout many centuries the Armenian Apostolic Church has been one of the pillars of the Armenians, and in the 21st century continues the close cooperation with the state for the Armenians’ welfare.
Thanking the NA President for the reception the Catholicos of All Armenians has stated that numerous issues face our people and state, in confronting those challenges the legislative mission of the National Assembly is greatly important. In this respect, the Patriarch and Catholicos of All Armenians wished effective work to the President and the deputies of the National Assembly. He has added that since independence, the Armenian Apostolic Church has closely cooperated with the National Assembly, and that cooperation has its positive result in revision of the legislation regulating church-state relations.
Ararat Mirzoyan and Catholicos Karekin II touched upon the issues regarding the international conventions and educational standards. His Holiness reaffirmed that the Armenian Apostolic Church would continue the efforts for supporting our Motherland, strengthening our state and building our people's happy, peaceful and secure life.
The Head of the parliament in his turn has stressed that the main key of the activities of the National Assembly is ensuring the eternity of our statehood and nation.
At September 8 sitting moderated by Artak Manukyan, the RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs discussed a number of bills and international agreements concerning the banking system, involvement of deposits and consumer crediting.The Committee members endorsed two legisla...
On September 8, the regular sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs convened on September 3 moderated by Vladimir Vardanyan continued, during which the draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Public Service and the package of the draft laws enclosed to it ...
Legislative Amendments to Fight against Speech of Hatred
On September 8, the members of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights met with the Representative of Modern Parliament for a Modern Armenia project by the UN Development Programme/UNDP Ruzanna Hayrapetyan and the Head of Ara Ghazaryan Legal Office Ara Ghazaryan.The Committee Chai...
Legislative Initiative Concerning Exchange of Information in Financial Sphere Discussed
On September 8, at the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration moderated by Mikayel Melkumyan the draft law on Ratifying the Protocol on Joining the Agreement of 23 December 2014 on Exchanging Information, Including Confidential in the Financial Sphere to Create Conditions in t...