ՀՀ Ազգային ժողովը ՀՀ Սահմանադրության 120-րդ հոդվածի 2-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 48-րդ հոդվածի համաձայն՝  ապրիլի 13-ին իրավունքի ուժով գումարել է  Ազգային ժողովի հատուկ նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էր «ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը երկարաձգելու եւ ՀՀ Կառավարության 2020 թվականի մարտի 16-ի N-298-ն որոշման մեջ փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» հարցը:
ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը  տեղեկացրել է, որ  Կառավարությունն առաջարկում է 30 օրով՝ մինչեւ 2020 թվականի մայիսի 14-ը՝ ժամը 17-00-ն, երկարաձգել Հայաստանի Հանրապետությունում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետը, քանի որ չեն վերացել արտակարգ դրություն հայտարարելու  համար հիմք հանդիսացած արտակարգ իրավիճակի հիմնական պատճառները:
Ըստ Կառավարության ներկայացրած  նախագծի՝ ապրիլի 13-ի դրությամբ Հայաստանում արձանագրվել է Covid-19 կորոնավիրուսային հիվանդությամբ     վարակվելու 1039 դեպք,   առողջացել է 211 քաղաքացի, գրանցվել է մահվան 14 դեպք:
Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է աշխարհում համաճարակի տարածման աղետալի չափերն ու վարակի  դեմ պայքարի ձեւերը՝ փաստելով, որ երկրներն ու հասարակությունները  պատրաստ չէին դիմակայելու  աղետին:  Ըստ նրա՝ այս պահին արդեն ակնհայտ է, որ համավարակի դեմ չկա պայքարի բացարձակ արդյունավետ ռազմավարություն, անհնար է վարակն ամբողջությամբ վերացնել, իսկ պատվաստանյութի ստեղծումը հնարավոր կլինի ամիսներ, եթե ոչ մեկ տարի անց:
Փոխվարչապետի տեղեկացմամբ՝ Հայաստանի մշտական բնակչության մոտ 12 տոկոսը կամ ավելի քան 353 հազար մարդ, ելնելով տարիքից եւ անկախ առողջական վիճակից, վարակի տեսանկյունից  համարվում  է ռիսկային: Մեծ թիվ են կազմում նաեւ խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող քաղաքացիները: Մասնավորապես՝ երկրորդ տիպի շաքարային դիաբետով տառապում է 77 հազար 418   քաղաքացի, սրտի իշեմիկ հիվանդություն ունի 71 հազար 25 քաղաքացի, հիպերտենզիա ունի 145 հազար 408 քաղաքացի: Ամենառիսկային խմբում են այն քաղաքացիները, որոնք ունեն մի քանի խրոնիկ հիվանդություն եւ գտնվում են ռիսկային տարիքում:
Փոխվարչապետը ներկայացրել է տվյալներ, թե ինչպիսին կլիներ կորոնավիրուսային վարակի տարածվածությունը, եթե Կառավարությունը ժամանակին չձեռնարկեր հայտնի սահմանափակող միջոցառումները: Ըստ այդմ, եթե չլինեին սահմանափակումները, ապա այս պահին Երեւանում կարող էին լինել շուրջ  30 հազար վարակված մարդիկ եւ հարյուրավոր մահեր:
Հիվանդության տարածումը  կանխարգելելու համար Կառավարությունը նախատեսել է թիրախային միջոցառումներ, որոնք  բաժանված են չորս փուլի. ըստ պարետի՝ այժմ գտնվում ենք երրորդ փուլում, ինչը ենթադրում է քաղաքացիների ավելի ինտենսիվ տեղորոշման գործիքակազմի կիրառում, խիստ սահմանափակումներ եւ թեստավորման ծավալների ընդլայնում:
Նշվել է, որ տեղորոշման գործիքն արդեն կիրառվում է, եւ համակարգն ավտոմատ կերպով պարզում է այն անձանց շրջանակը, որոնք կամ վարակված են, կամ շփվել են վարակակրի հետ:
Անդրադառնալով հետագա անելիքներին՝ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ տեղաշարժի սահմանափակումներն ապրիլին  պահպանվելու են: Հանրային տրանսպորտի, այդ թվում նաեւ   միջմարզային տրանսպորտի  աշխատանքը մնալու է արգելված,  անձանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը եւս մնալու է սահմանափակված, սահմանափակված է մնալու նաեւ օտարերկրացիների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն:
Վարակի տարածման դինամիկայից ելնելով՝ մայիսից կարող են վերանայվել սահմանափակումները, ասել է փոխվարչապետը:
Տիգրան Ավինյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անունից խոսելով՝ հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ի թիվս մի շարք խնդիրների բարձրաձայնել է նաեւ չգրանցված, օրավարձով աշխատող քաղաքացիների հարցը, անդրադարձել գյուղացիական վարկերի տրամադրման հետ կապված խնդիրներին, այս շրջանում գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման խոչընդոտներին:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անունից խոսել է Վլադիմիր Վարդանյանը: Հանձնաժողովի նախագահն անդրադարձել է արտակարգ դրությունը երկարաձգելու սահմանադրական հիմքերին եւ այս հարցում միջազգային իրավական պարտավորություններին: Նրա գնահատմամբ՝ արտակարգ դրությունը սահմանափակում է մարդու որոշակի իրավունքների իրագործումը, սակայն այդ սահմանափակումները հետապնդում են իրավաչափ նպատակ եւ համաչափ են: Մեջբերելով միջազգային փաստաթղթերի պահանջները՝ Վլադիմիր Վարդանյանը համոզմունք է հայտնել, որ այո, ռեժիմի երկարաձգումը պետք է խորհրդարանական վերահսկողության առարկա դառնա:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանը, խոսելով հանձնաժողովի անունից, ընդգծել է, որ արտակարգ դրության նպատակը համավարակը կառավարելի դարձնելն է: Համավարակի կանխարգելման հարցում նա կարեւորել է քաղաքացիների եւ իշխանությունների համատեղ պայքարը: Հանձնաժողովի նախագահը խոսել է չգրանցված աշխատողների, վարկային արձակուրդի տրամադրման խնդիրներից, հարկային ժամկետանց պարտավորություններից եւ կառավարության կողմից իրականացվող սոցիալական թիրախային ծրագրերից: Բաբկեն Թունյանը կարեւորել է գործատուի կողմից աշխատողների գրանցումը:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնելով՝ Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է պարետի ու պարետատան գործունեությանը: Նա նշել է, որ իրենք առաջարկում են տրամաբանական սահմանափակումներ մտցնել. սանիտարահիգիենիկ նորմերի պահպանմամբ առաջարկվում է թույլատրել Երեւանի մետրոպոլիտենի եւ ավտուբուսների աշխատանքը, շինանյութի, տնտեսական ու սպորտային նշանակության իրերի վաճառքով զբաղվող խանութների, արհեստագործական նշանակության կետերի գործունեությունը, միջմարզային տրանսպորտի գործունեությունը՝ շինարարական ու գյուղատնտեսական աշխատանքների ապահովման նպատակով եւ այլն:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության տեսակետը հայտնել է Միքայել Մելքումյանը՝ արձանագրելով՝ այս հարցում պետք է բալանսավորված մոտեցում ցուցաբերվի. առաջինը՝ կա առողջության անվտանգության խնդիր, երկրորդը՝ հանրային կյանքի եւ տնտեսության փլուզման խնդիր, երրորդը՝ բիզնեսի ու սոցիալական խնդիր, եւ այստեղ մեկը մյուսին չպետք է հակադրել: Այս ընթացքում «Բարգավաճ Հայաստանը» կառավարությանը ներկայացրել է 27 դրույթ, 7 հրատապ կետ, կառավարության որոշմամբ սահմանված աջակցության 3 փաթեթ, նաեւ օրենսդրական 3 նախաձեռնություն է մշակել: Միքայել Մելքումյանն անդրադարձել է համավարակի հաղթահարումից հետո իրականացվելիք քայլերին եւ առաջարկներ ներկայացրել:
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության տեսակետը բարձրաձայնել է Սուրեն Գրիգորյանը: Անդրադառնալով արտակարգ դրությունը երկարաձգելու վերաբերյալ գործընկերների մտահոգություններին՝ պատգամավորը փաստել է, որ այն անընդհատ կարող է երկարաձգվել, եթե կիրառվող միջոցները համաչափ կլինեն եւ անհրաժեշտ: Նա վկայակոչել է նաեւ «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 107-րդ հոդվածը, որով արտակարգ դրության պայմաններում ցանկացած ժամանակ խմբակցությունը կարող է նախաձեռնել առանձին միջոցառումներ չեղարկելու կամ արտակարգ դրության ռեժիմը վերացնելու գործընթաց: Պատգամավորը վերստին ընդգծել է՝ գործընթացը խորհրդարանական ամենօրյա վերահսկողության տակ պետք է լինի:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է պատգամավորների հարցադրումներին ու առաջարկներին:
Նիստի ավարտին քվեարկության է դրվել ԱԺ  «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Արտակարգ դրության» իրավական ռեժիմով նախատեսված որոշակի միջոցառումների իրականացումը չեղյալ հայտարարելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծն ընդունելու մասին» հարցը, որը չի ընդունվել:

On April 13, pursuant to Paragraph 2 of Article 120 of the RA Constitution and Article 48 of the Constitutional Law ‘the Rules of Procedure of the National Assembly, the RA National Assembly convened a special sitting of the National Assembly by law in force. And on its agenda the item on Extending the State of Emergency declared on 16 March 2020 in the RA and on Making Amendments and Addendum to the B-298 decision of 16 March 2020 of the RA Government was  included.
According to the draft law presented by the Government by April 13, 1039 cases infected by Covid-19 corona virus disease were recorded, 211 citizens were recovered and 14 death cases were registered.
Tigran Avinyan presented the devastating pandemic spread in the world and the forms of fight against the virus, documenting that the countries and the societies were not ready facing the disaster. According to him, at this moment it is already evident that there is no absolute effective strategy of the fight against pandemic, it is impossible eliminating the virus, and the creation of the vaccination will be possible after several months, if not after one year.
As the Deputy Minister has informed, about 12 percent of the permanent residents or more than 353.000 people irrespective of their age and health state, in terms of virus they are considered be at risk. A great number of people also are citizens with chronic diseases. In particular, 77.418 citizens suffer from the 2-type diabetes, 71.025 people have ischemic heart disease, and 145.408 citizens have hypertension. The citizens who have several chronic diseases, and are at risky age in the most risk group.
The Deputy Prime Minister presented data: how the spread of the coronavirus infection could be if the Government did not undertake in time the well-known restriction events. In fact, if not the restrictions, then at this moment about 30.000 infected people and hundreds of deaths could be in Yerevan.
To prevent the spread of the disease the Government has designed target events, which are divided into four phases. Now, we are in the third phase, which supposes the use of the toolset of the citizens’ more intensive location, strict restrictions and expansion of the testing volumes.
It has been noted that the location tool is already under use, and the system automatically clarifies the circle of the persons, who are infected or have contacted with the virus carrier.
Touching upon the further works to be done, Tigran Avinyan noted that the restrictions of the movement would be preserved in April. The work of the public transport, including also the inter-regional transport would remain banned, the people’s free movement also would remain restricted, the foreigners’ entry to the Republic of Armenia would also remain restricted.
Tigran Avinyan answered to the MPs’ questions.
Speaking on behalf of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, the Committee Chair Naira Zohrabyan also voiced the issue of the non-registered working citizens working with daily wages among a number of problems, and touched upon the problems related to the provision of the rural loans and the obstacles of the implementation of the agricultural works during this period.
Vladimir Vardanyan spoke on behalf of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. The Committee Chair referred to the constitutional bases of extending the state of emergency and the international legal obligations in this issue. To his assessment, the state of emergency restricts the execution of the person’s certain rights, however those restrictions persecute legal goal and are proportional. Quoting the requirements of the international documents, Vladimir Vardanyan expressed conviction that the extension of the regime should become subject of parliamentary control.
On behalf of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan has underlined that the goal of the state of emergency is to make the pandemic controllable. In prevention of pandemic, he highlighted the joint fight of the citizens and the authorities. The Committee Chair talked about the unregistered employees, the problems of providing loan holidays, the tax overdue obligations and the social target programmes being implemented by the Government. Babken Tunyan highlighted the workers’ registration by the employer.
Presenting the viewpoint of the NA Bright Armenia Faction Edmon Marukyan referred to the activity of the Commandant and the activities of the Commandant’s Office. He has noted they propose to make logical restrictions: to let the work of Yerevan Metro and buses by preserving the sanitary-hygienic norms, the shops being engaged with the construction material, the items of the economic and sport significance, the activity of the handicraft significance, the activity of the inter-regional transport for providing construction and agricultural works, etc.
Mikayel Melkumyan expressed the viewpoint of the Prosperous Armenia Faction, recording that in this issue balanced approach should be shown. The first is the problem of the health security, the second is the problem of the public life and the collapse of the economy, the third is the business and social problem, and here we should not oppose each other. During this period the Prosperous Armenia submitted to the government 27 provisions, 7 urgent items, 3 packages of support established by the decision of the government, and also reviewed 3 legislative initiatives. Mikayel Melkumyan touched upon the steps to be taken after overcoming the pandemic and presented recommendations.
Suren Grigoryan voiced the viewpoint of the NA My Step Faction. Regarding the concerns of his colleagues on extending the state of emergency, the MP has documented that it can be extended all the time, if the application means are harmonious and necessary. He also quoted the Article 107 of the NA Rules of Procedure law, which says that in conditions of the state of emergency any time the faction can initiate a process of canceling certain events or eliminating the regime of the state of emergency. The MP once again underscored that the process should be under parliamentary everyday control.
In his final speech the RA Deputy Prime Minister Tigran Avinyan referred to the MPs’ questions and recommendations.
At the end of the sitting the item on Passing the NA draft decision on Declaring Invalid the Implementation of Certain Events Stipulated by the Legal Regime of the State of Emergency presented by the NA Bright Armenia Faction was put for voting, but it did not pass.
Covering the agenda the NA special sitting ended its work.
On April 13, pursuant to Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the Government an extraordinary sitting of the National Assembly was convened by the initiator’s es...
On April 13, the sitting of the RA NA Council, presided over by the Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, was held.The draft laws on Making Addenda in the agenda of the fourth session of the seventh convocation of the National Assembly and the agenda of the regular sittings to be convened on April ...