ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` Կառավարության նախաձեռնությամբ ապրիլի 13-ին գումարվել է ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Խորհրդարանի ընդունած որոշման համաձայն` օրենսդրական նախաձեռնությունների երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո` քսանչորս ժամվա ընթացքում:
Արտահերթ նիստի օրակարգի նախագծում ընդգրկված հարցերից մեկը Կառավարության ներկայացրած «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծն էր, որը քննարկման էր ներկայացվել առաջին ընթերցմամբ ընդունելու համար:
Ըստ ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Անահիտ Ավանեսյանի` ՀՀ-ում արտակարգ դրության հայտարարմամբ սահմանափակվել են անձանց տեղաշարժի, ինչպես նաեւ պետական կառավարման համակարգի մարմինների հետ անմիջական շփում պահանջող գործողությունները, ինչը էական խոչընդոտ է հանդիսանում դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման գործընթացի կազմակերպման հարցում: Նախագծով առաջարկվում է դեղերի մեծածախ իրացման լիցենզավորման ժամկետը երկարաձգել չորս ամսով:
Պատգամավորները ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Անահիտ Ավանեսյանի ներկայացմամբ առաջին ընթերցմամբ քննարկել են նաեւ «Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» եւ «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: Առաջարկվում է կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) համար բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցման նպատակով օգտագործել իրենց լիցենզիայով չնախատեսված բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող բժշկական կազմակերպությունների կարողությունները, ինչպես նաեւ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ախտահարված անձանց բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների մատուցման համար ներգրավել այլ բուժաշխատողների, այդ թվում` կլինիկական օրդինատուրայի ավարտական կուրսերի ուսանողների:
Քվեարկության արդյունքում օրենսդրական նախաձեռնություններն ընդունվել են առաջին ընթերցմամբ` ստանալով 115 կողմ ձայներ:
Այնուհետեւ սահմանված ընթացակարգով խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ քննարկել ու ընդունել է քննարկված հարցերը:

On April 13, pursuant to Article 100 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 41 of the Constitutional Law the Rules of Procedure of the National Assembly, on the initiative of the Government an extraordinary sitting of the National Assembly was convened by the initiator’s established agenda.
According to the decision made by the parliament, the debate of the legislative initiatives in the second reading will be held after passing them in the first reading within twenty-four hours.
One of the items included in the draft agenda of the extraordinary sitting was the bill on Amending the RA Law on Medicine presented by the government, which was presented for debate to pass in the first reading.
According to the RA Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan, the draft law proposes to extend the term of licensing of carrying out the wholesale of the medicine for four months.
The MPs also debated the package of bills on Making Addendum to the RA Law on Rendering Medical Aid and Service to the Population and on Making Addendum to the RA Law on Licensing. The key speaker, the RA Deputy Minister of Health Anahit Avanesyan made proposals on rendering medical aid and service to the population regarding the coronavirus disease (COVID – 19).
The legislative initiatives were passed in the first reading by 115 for votes.
Afterwards by the established procedure the parliament in the second reading completely debated and passed the debated items.
On April 13, pursuant to Paragraph 2 of Article 120 of the RA Constitution and Article 48 of the Constitutional Law ‘the Rules of Procedure of the National Assembly, the RA National Assembly convened a special sitting of the National Assembly by law in force. And on its agenda the item on Exte...
On April 13, the sitting of the RA NA Council, presided over by the Speaker of Parliament Ararat Mirzoyan, was held.The draft laws on Making Addenda in the agenda of the fourth session of the seventh convocation of the National Assembly and the agenda of the regular sittings to be convened on April ...